reklama

Počty žraloků klesají. Taiwan zakázal jejich lov

Zákaz lovu se nebude vztahovat na vědecké a výzkumné účely.
Foto: Wikipedie

V Taiwanu začne platit zákaz lovu tří velkých žraločích druhů. Oznámil to tamější Úřad pro rybolov. Cílem zákazu je ochrana biodiverzity taiwanských vod.

reklama

Nový zákaz se týká lovu žraloků velkoústých, žraloků bílých a žraloků velikých. Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody jsou dva z těchto druhů považovány za zranitelné či přímo ohrožené. Nové nařízení upravuje i takzvané vedlejší úlovky, při kterých jsou zvířata vytažena na palubu v sítích určených na lov jiného druhu. V takovém případě mají nyní rybáři žraloky vrátit zpět do vody – a to živé, či mrtvé. Zákaz se bude týkat všech taiwanských lodí bez ohledu na jejich aktuální polohu. Pokud nebudou vzneseny žádné námitky, začne platit v polovině září. Zákaz lovu se však nebude vztahovat na vědecké a výzkumné účely.

Vedlejší úlovky při rybolovu představují velkou hrozbu pro biodiverzitu moří. Sítě si totiž nevybírají a kromě ryb, které mají skončit na našich talířích, v nich často uváznou i delfíni, želvy, velryby, či právě ohrožení žraloci. Síť polapeným zvířatům může způsobit těžká zranění a ani po vysvobození nejsou jejich vyhlídky na přežití příliš vysoké. Podle Světového fondu na ochranu přírody představují vedlejší úlovky celých padesát procent všech vylovených žraloků. Přitom například na žraloky velkoústé narazíte na moři jen velice zřídka – na Taiwanu však během pouhých čtyř červnových dnů vylovili hned šest jedinců tohoto druhu. Podle Centra pro environmentální informace připadá na Taiwan až šedesát procent úlovků těchto druhů na celém světě.

Taiwan již v roce 2012 zakázal krutou praktiku odřezávání žraločích ploutví, po kterých je nejen v asijských zemích velká poptávka. A již v roce 2008 byl zakázán lov žraloků velkých, o deset let později i lov mant obrovských.

K tématu

Tagy: rybolov ochrana zvířat žraloci ochrana přírody
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama