V Taiwanu začne platit zákaz lovu tří velkých žraločích druhů. Oznámil to tamější Úřad pro rybolov. Cílem zákazu je ochrana biodiverzity taiwanských vod.
Nový zákaz se týká lovu žraloků velkoústých, žraloků bílých a žraloků velikých. Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody jsou dva z těchto druhů považovány za zranitelné či přímo ohrožené. Nové nařízení upravuje i takzvané vedlejší úlovky, při kterých jsou zvířata vytažena na palubu v sítích určených na lov jiného druhu. V takovém případě mají nyní rybáři žraloky vrátit zpět do vody – a to živé, či mrtvé. Zákaz se bude týkat všech taiwanských lodí bez ohledu na jejich aktuální polohu. Pokud nebudou vzneseny žádné námitky, začne platit v polovině září. Zákaz lovu se však nebude vztahovat na vědecké a výzkumné účely.
Žralokům velikým hrozí vyhubení. Může za to nadměrný lov i vedlejší úlovky. Zdroj: Wikipedie
Vedlejší úlovky při rybolovu představují velkou hrozbu pro biodiverzitu moří. Sítě si totiž nevybírají a kromě ryb, které mají skončit na našich talířích, v nich často uváznou i delfíni, želvy, velryby, či právě ohrožení žraloci. Síť polapeným zvířatům může způsobit těžká zranění a ani po vysvobození nejsou jejich vyhlídky na přežití příliš vysoké. Podle Světového fondu na ochranu přírody představují vedlejší úlovky celých padesát procent všech vylovených žraloků. Přitom například na žraloky velkoústé narazíte na moři jen velice zřídka – na Taiwanu však během pouhých čtyř červnových dnů vylovili hned šest jedinců tohoto druhu. Podle Centra pro environmentální informace připadá na Taiwan až šedesát procent úlovků těchto druhů na celém světě.
Žralok velkoústý byl poprvé objeven až v sedmdesátých letech minulé století. Na rozdíl od jiných žraločích druhů se živí planktonem a krilem Zdroj: Wikipedie
Žralok velkoústý byl poprvé objeven až v sedmdesátých letech minulé století. Na rozdíl od jiných žraločích druhů se živí planktonem a krilem Zdroj: Wikipedie
Taiwan již v roce 2012 zakázal krutou praktiku odřezávání žraločích ploutví, po kterých je nejen v asijských zemích velká poptávka. A již v roce 2008 byl zakázán lov žraloků velkých, o deset let později i lov mant obrovských.