Papalášství není novinka. Kdo z mocných doplatil na porušení covidových pravidel?

Vláda po lidech chce, aby dodržovali striktní opatření proti šíření covidu. Řada politiků nebo vysoce postavených manažerů ale už nařízení porušila. Někoho prohřešky připravily o místo, někomu ale prošly, i když premiér Andrej Babiš (ANO) označuje takové chování za papalášství.

Na nedodržování pravidel nejvíc doplatil epidemiolog Roman Prymula. Schůzka se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v zavřené restauraci na pražském Vyšehradě ho stála ministerský post.

Faltýnek dopadl o něco lépe. Oznámil, že už nebude kandidovat na prvního místopředsedu hnutí ANO, což už stejně neměl v plánu. Post předsedy poslaneckého klubu mu zůstal.

Nejnovějším „hříšníkem“ je Milan Hnilička. Bývalý hokejový brankář, nyní již exposlanec a stále šéf Národní sportovní agentury se účastnil mejdanu v teplickém hotelu spolu s expremiérem Jiřím Paroubkem nebo kontroverzním podnikatelem Petrem Bendou.

Hniličky se zastávají sportovci

Premiér Andrej Babiš (ANO) se na Hniličku naštval a vyzval ho k tomu, aby vyvodil důsledky. Hnilička se sice vzdal poslaneckého mandátu, budoucnost v čele sportovní agentury, díky které má kompetence téměř jako ministr, ale záleží na tom, jak Hniličku podpoří sportovní svazy. A ty ho zřejmě podpoří. Už teď se někteří sportovci Hniličky zastali, například Jaromír Jágr nebo Barbora Špotáková, ale i předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Hniličkův odchod by považovali za kontraproduktivní v době, kdy NSA rozjíždí vyplácení sportovních dotací na letošní rok a vytváří tříletý plán stabilního financování českého sportu. Hniličkův krok s mandátem se tedy dá přirovnat ke rčení, že vlk se nažral a koza zůstala celá. Podobně, jako to bylo u Faltýnka.

Hnilička může v čele agentury zůstat až do roku 2025. Funkční období předsedy je totiž šestileté, Šéfem agentury je od srpna 2019.

Party v teplickém hotelu stála místo i libereckého krajského policejního ředitele Vladislav Husáka. Policejní prezident Jan Švejdar ho z postu odvolá k 1. únoru. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák na řadové pozici.

O post šéfa VZP mohl přijít i Zdeněk Kabátek kvůli tomu, že se nechal přednostně naočkovat. Správní rada ho ale nakonec podpořila a shodla se na tom, že přednostní očkování proti koronaviru není porušení právních předpisů. Kabátek se už dříve nechal slyšet, že očkování chtěl především proto, aby ochránil kolegy a zdravotníky, se kterými se denně setkává.

Náměstkyně skončila kvůli přednostnímu očkování

Naopak kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. V médiích se totiž objevily informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli tomu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal i svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Vládní pravidla několikrát porušil i bývalý prezident Václav Klaus, který veřejné vystupuje bez roušky a nedávno strávil hodinu v restauraci v pražských Dejvicích. Hospody a restaurace přitom musí být zavřené, mohou mít jen výdejní okénka.

Vloni na podzim chyboval i teď už bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09), když si ve vinohradské restauraci vypil pivo a vyfotili ho u toho novináři. Lidovecký předseda Marian Jurečka zase na sociálních sítích sdílel svoji fotografii s pivem v kelímku na ulici. Pít alkohol na veřejnosti je ale zakázáno.

Tagy: