Papež František v neděli překvapivě jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Je mezi nimi i washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním afroamerickým kardinálem, uvedla agentura Reuters.
Devět ze jmenovaných kardinálů je mladších 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže. Těchto devět mužů pochází z Itálie, Malty, Rwandy, USA, Filipín, Chile, Bruneje a Mexika.
Gayové jsou také boží děti. Papež podpořil registrovaná partnertsví homosexuálů
Papež František se staví za civilní svazky pro páry stejného pohlaví, což je zásadní odklon od dosavadní vatikánské doktríny. Tuto myšlenku vyslovil v dokumentárním filmu o svém životě s názvem Francesco, který se vysílal ve středu v Římě
Papež jména nových kardinálů oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je i Gregory, který se stal washingtonským arcibiskupem jako první Afroameričan loni v květnu. V nejvlivnějším katolickém úřadu v USA vystřídal kardinála Donalda Wuerla, který byl kritizován za to, že nedokázal zabránit zneužívání v církvi.
Gregory proslul jako velmi hlasitý kritik sexuálního zneužívání, jehož se v předchozích letech dopouštěli někteří církevní představitelé a jiní ho kryli, či nedostatečně vyšetřovali.
Gregory také letos podpořil demonstrace proti policejnímu násilí, které vypukly po smrti černocha George Floyda při policejním zatýkání. V červnu Gregory kritizoval i prezidenta Donalda Trumpa za to, že pózoval s biblí u kostela ve Washingtonu, kde policie předtím rozehnala slzným plynem a gumovými projektily pokojné demonstranty.
Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu, Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín či arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.