Jan Papež o cestování do zahraničí
Pokud chtějí Češi sledovat aktuální informace pro cestování, neměli by se obracet na web ministerstva zdravotnictví. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, který nešetřil kritikou na adresu vlády. „Povinnou izolaci po návratu z dovolené řeší i díky Řecku statisíce klientů. Myslím, že je to od ministerstva nehoráznost. Epidemiologická situace v zemích není tak hrozná, aby skončily v tmavě červené. Je to zásah do svobody,“ zdůrazňuje Papež.
Místopředseda Asociace cestovních kanceláří uvedl, že by ministerstvo zahraničí mělo tyto změny v označení daných zemí vážně zdůvodňovat. „Což však nedělá,“ stěžuje si. Podle Papeže čísla nakažených neukazují, že by turistika byla nebezpečná. „Na web ministerstva zdravotnictví se nespoléhejte. Je nepřehledný a zdá se, že to je záměr. Doporučuji web ministerstva zahraničí,“ dodává.
Turisty odkázal na web dovolena2021.cz, kde jsou podle něj sepsané podrobné a aktuální informace, které lidé potřebují pro cestu do zahraničí a zpět. S problémy při cestování se však denně potýká řada Čechů. „Nejčastěji zapomínají na příjezdové formuláře například do Řecka, které musí mít 24 hodin před odjezdem do země. Lidé by se klidně i tři dny před odjezdem měli informovat o aktuálních informacích, které se mění každým dnem,“ pokračoval.
Doplnil, že ve výhodě jsou klienti cestovních kanceláří. „Kanceláře denně sledují nové informace a jsou ve spojení s ministerstvem zahraničí. Své klienty pak o změnách informují zavčasu. Odpovědnost je však na nich: Zda informace přijmou a budou se podle nich chovat,“ mínil.
Hitem léta 2021 je Bulharsko
Pandemie koronaviru ovlivnila i cílové destinace českých cestovatelů. „Stále lidé tráví dovolenou v oblíbených destinacích, jako je Chorvatsko či Řecko. Hitem letošního léta je však Bulharsko, které nastavilo výhodné podmínky, a dokázalo tak absorbovat turisty, kteří chtěli jet například do Tuniska,“ sdělil Papež.
Podobně oblíbenou destinací se letos stala Albánie. Důvodem jsou především podmínky pro vstup do daných destinací a následný návrat. Například Tunisko ministerstvo zdravotnictví vložilo na černou listinu. Lidé následně nevěděli, kam jet, a tak zamířili například do zmiňovaného Bulharska.
Stejně oblíbené je i Chorvatsko. „Jedná se o jednodušší destinaci, kde kromě očkování nic jiného nepotřebujete. Pokud nejste očkováni, musíte mít antigenní test pro cestu tam i zpět. V místě však lidi nečekají žádné restrikce, které by neznali z Česka,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří.
Pojištění proti covidu jenom doporučuji
Zklamáním pak pro mnohé bylo Slovensko, které nastavilo velice přísná opatření pro vstup i odjezd ze země. „Velmi mě ta opatření překvapila. Slovensko bylo vždy první až druhou destinací, kam Češi zamířili. Jenže to, co předvedla slovenská vláda, je něco tak nečekaného, že lidé byli v šoku,“ sdělil Papež. Češi následně zamířili jinam, například do Polska či Rakouska.
Nejvíce však rozhodnutí slovenské vlády budou podle Papeže litovat hoteliéři. „Ti s Čechy počítali,“ řekl. Na otevření Slovenska je nyní vyvíjen velký tlak. „Za den přibývá zhruba 33 nakažených, to by mohlo znamenat, že se na konci prázdnin Slovensko otevře a nejen české turisty do země vpustí. Úleva to bude i pro Slováky,“ zdůraznil Papež s tím, že i oni se musí při návratu do své vlasti potýkat s velkými restrikcemi.
Pokud lidé cestují do zahraničí, měli by se podle něj pojistit proti covidu. „Každý by si měl pojištění udělat. Chrání nejen při cestě do země, kde by mohl být covid a mohla by lidi čekat karanténa, ale i před odletem. V porovnání s výdaji spojenými s covidem je pojištění levnější,“ doplnil Papež s tím, že delegáti dělají vše pro to, aby lidé v případě nákazy nebyli bezradní.
Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež kritizoval ministerstvo zdravotnictví. Zdroj: CNN Prima NEWS