Uniklý návrh příručky pro eurokomisaře nadzvedl ze židle papeže Františka. Jindy poměrně tolerantní hlavu katolické církve dopálila především pasáž, kde se doporučovalo vynechávat slovo „Vánoce“. V souvislosti s tím papež Evropskou unii tvrdě zkritizoval, a dokonce ji přirovnal k nacistické diktatuře.
Skandál okolo pokynů pro inkluzivní komunikaci z pera Heleny Dalliové dál bobtná. V příručce, která unikla do médií, eurokomisařka pro rovné příležitosti například navrhovala, aby ostatní komisaři neoslovovali publikum „dámy a pánové“, nýbrž neutrálně „vážení kolegové“. Největší poprask ale způsobilo doporučení nepoužívat slovo „Vánoce“ a nahradit ho za „svátky“. To samozřejmě nemohlo uniknout papeži Františkovi, který se v pondělí vrátil z návštěvy Řecka a Kypru.
Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila
Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.
V uniklých dokumentech se také psalo o nahrazení křesťanských jmen jako Mary a John „mezinárodními“ jmény, jako jsou Malika a Julio, během používání obecných příkladů. Hlava katolické církve označila snahy Dalliové za „módní a slabší pokus o sekularismus“.
„To je něco, co v minulosti nefungovalo. Mnoho diktatur se snažilo tyto věci zavést. Mám na mysli Napoleona, nacisty nebo komunisty,“ nechal se slyšet svatý otec na palubě letadla. „Evropská unie musí být opatrná, aby se nevydala na cestu ideologické kolonizace. To by mohlo skončit rozdělením států a jejím krachem,“ varoval papež Brusel.
František není jediným představitelem Vatikánu, který se vůči EU v souvislosti s chystanou příručkou tvrdě vymezil. Ministr zahraničí kardinál Pietro Parolin obvinil unii z „přetrhávání našich kořenů“ a ignorance. „Samozřejmě víme, že Evropa vděčí za svou existenci mnohým. Nesmíme ale zapomínat, že tím klíčovým je i samotné křesťanství,“ uvedl pro Vatican News.
Kritika od Salviniho i Tajaniho
Příručka Evropské komise o více než 30 stránkách prosákla skrze italská média na veřejnost minulý týden. Nejkontroverznější částí dokumentu byl apel „vyhnout se předpokladu, že všichni jsou křesťané“. Dalliová k tomu přidala další rady, jak by její kolegové měli mezi sebou hovořit. „Ne každý slaví křesťanské svátky a ne všichni křesťané je slaví ve stejná data,“ uvádí se v dokumentu. Komisařka doporučuje zaměstnancům, aby se vyhýbali větám typu „Vánoční čas může být stresující“ a místo toho používali „Sváteční čas může být stresující“.
Kromě představitelů Vatikánu odsoudili tuto snahu i mnozí italští politici včetně exministra vnitra Mattea Salviniho nebo bývalého eurokomisaře Antonia Tajaniho. Dalliová po kritice couvla a oznámila, že rozpracované pokyny ještě prozkoumá a aktualizuje.
Dokument je součástí plánu, který prosazuje předsedkyně EK Ursula von der Leyenová na zavedení „Unie rovnosti“ a zajištění toho, aby „každý byl ve všech unijních materiálech oceňován a uznáván bez ohledu na své pohlaví, rasový nebo etnický původ, náboženství nebo víru, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci“.