Papež vyzval k vyšetřování, zda Izrael nepáchá v Gaze genocidu. Dosud se tomuto slovu vyhýbal

Papež František vyzval mezinárodní společenství k vyšetřování, které by určilo, zda izraelské vojenské tažení v Pásmu Gazy nepředstavuje genocidu palestinského národa. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o dosud nejpříkřejší kritiku hlavy katolické církve vyslovenou směrem k Izraeli za dobu jeho války s palestinským teroristickým hnutím Hamás.

Papež ve výňatcích z nové připravované knihy, které v neděli zveřejnil italský deník La Stampa, napsal, že podle některých mezinárodních odborníků má „to, co se děje v Gaze, znaky genocidy“. A dodal: „Měli bychom pečlivě prozkoumat, zda to odpovídá technické definici (genocidy) formulované mezinárodními právníky a organizacemi.“

K TÉMATU: Izrael v Gaze dosáhl svých strategických cílů, je čas válku ukončit, míní Blinken

Izrael veškerá obvinění z genocidy odmítá. Izraelské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář k papežovým výrokům bezprostředně nereagovalo.

V prosinci loňského roku podala Jihoafrická republika žalobu na Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) pro podezření z porušení úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy. Soud zatím nerozhodl o jádru sporu – zda se v Pásmu Gaze odehrává genocida či nikoliv.

František se obvykle snaží nestát na žádné straně mezinárodních konfliktů a vyzývá k deeskalaci. V poslední době však zesílil svou kritiku postupu Izraele ve válce proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás, připomněl Reuters. V září odsoudil smrt palestinských dětí při izraelských úderech v Gaze. Rovněž ostře kritizoval izraelské letecké údery v Libanonu, které podle něj „překračují hranice morálky“.

Spor o slovo genocida

František dosud situaci v Pásmu Gazy za genocidu veřejně neoznačoval. Loni se však ocitl v centru nepřehledného sporu po setkání se skupinou Palestinců ve Vatikánu, kteří trvali na tom, že toto slovo použil v soukromém rozhovoru, zatímco Vatikán tvrdil, že nikoliv.

Vatikán se k nejnovějším Františkovým výrokům nevyjádřil, ale jeho zpravodajský web v neděli informoval o úryvcích z knihy včetně poznámky o genocidě. Minulý týden se František ve Vatikánu setkal s delegací bývalých rukojmích zadržovaných Hamásem v Gaze, kteří se zasazují o propuštění rodinných příslušníků a dalších osob, jež jsou stále zadržovány.

Izrael zahájil vojenskou operaci v Pásmu Gazy loni v říjnu v reakci na teroristický útok Hamásu na jihu Izraele, při němž zemřelo na 1 200 lidí. Během více než rok trvající války zemřelo podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem bezmála 44 tisíc Palestinců a dalších více než 100 tisíc bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V případě odvety uvolní Trump Izraeli ruce, míní Mikulecký. Kroky republikána podle něj mohou být likvidační pro Rusko

Tagy: