Denárový poklad, který byl v roce 2015 nalezen u Chýště na Pardubicku, byl prohlášen za kulturní památku. Skýtá téměř 1 700 mincí, v podzemí byl téměř 1 000 let a je nazýván pokladem století, jak uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.
Poklad z Chýště sestává ze souboru stříbrných denárů z doby počátků české státnosti. Denáry jsou velké přibližně jako současná česká korunová mince a nebyly běžným platidlem. Za jednu takovou minci by člověk v desátém století mohl vyžít až dva měsíce. Hodnota mincí byla obrovská i ve své době, možné za ni bylo vyzbrojit například armádu.
„Ministerstvo potvrdilo, že denárový poklad z Chýště je obzvláště významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je nejen regionální, ale i celoevropský,“ uvedl pro ČTK náměstek hejtmana Roman Línek.
„Rozbor motivů a ikonografie už teď naznačuje velice úzké a intenzivní mezievropské vztahy elit z hlediska tehdejší ekonomiky, politiky a ideologických vazeb především na Římskou říši,“ uvedl pro ČTK muzejní numismatik Ladislav Nekvapil.
Zájemci mohou mince spatřit v letošním roce ve stálé expozici Východočeského muzea.