Parlamentní volby v Rumunsku vyhráli vládní sociální demokraté, úspěch slaví i nacionalisté

Premiér a lídr rumunských sociálních demokratů Marcel Ciolacu

Parlamentní volby v Rumunsku

Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhráli vládní sociální demokraté (PSD). Po sečtení téměř všech volebních okrsků získali 22,5 procenta hlasů, vyplývá podle agentury Agerpres z průběžných výsledků zveřejněných volební komisí. Výrazný úspěch zaznamenal nacionalisticko-populistický Svaz pro jednotu Rumunů (AUR), který přesáhl 18 procent.

Na vítězství sociální demokracie, jejímž členem je premiér Marcel Ciolacu, a úspěch AUR ukazovaly již průzkumy u volebních místností. PSD nicméně oproti volbám před čtyřmi lety ztratila sedm procentních bodů, naopak svaz si připsal devět procentních bodů a získal 18,2 procenta hlasů, vyplývá z údajů volební komise po sečtení 99,75 procenta okrsků.

ČTĚTE TAKÉ: Biden omilostnil svého syna Huntera. Byl stíhán nespravedlivě, tvrdí dosluhující prezident

Propad z 25,2 procenta na 14,3 procenta oproti výsledkům před čtyřmi lety zaznamenalo také další vládní uskupení, a to pravicová Národně liberální strana (PNL), v jejímž čele stál do svého zvolení v roce 2014 dosavadní prezident Klaus Iohannis.

V parlamentu maďarská i prokremelská strana

Opoziční liberální strana Zachraňte Rumunsko (USR) získala 12,2 procenta hlasů, což je zhruba o čtyři procentní body horší výsledek než v roce 2020. Do parlamentu se dostalo také uskupení SOS Rumunsko vedené prokremelskou kandidátkou Dianou Šošoacaovou (7,7 procenta), strana UDMR hájící zájmy maďarské menšiny (6,4 procenta) a nově založená pravicově populistická Strana mladých (POT, 6,3 procenta).

Z předběžných výsledků vyplývá, že současná široká a prozápadní vládní koalice PSD, PNL a UDMR zřejmě bude mít v parlamentu i nadále dostatek křesel, aby mohla pokračovat. Její opětovné vytvoření ale bude obtížné s ohledem na programové neshody, mimo jiné ve vztahu k rozpočtovému deficitu, který je nyní v Rumunsku nejvyšší v EU a dosahuje osmi procent hrubého domácího produktu (HDP), připomněla agentura Reuters.

Posílenou krajní pravici, která v součtu získala hlasy zhruba třetiny voličů v Rumunsku, spojuje odpor k pokračování podpory Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi, prosazování „míru“ a „křesťanských hodnot“ v domácí politice. Hlasy jí podle politologů přináší také znechucení voličů z korupčních skandálů tradičních stran, jakož i růst životních nákladů.

Sociálnědemokratický premiér Ciolacu uvítal volební vítězství své strany, vzal ale na vědomí nárůst obliby nacionalistů. „Rumunský lid vyslal politické třídě důležitý signál. Pokračujte v evropské cestě, ale zároveň chraňte naši identitu a naše národní hodnoty,“ citovala jej agentura AFP.

Obyvatelé Rumunska volili parlament jen týden po prvním kole prezidentské volby. V něm překvapivě vyhrál proruský kritik NATO Calin Georgescu. Nad volbou se ale vznáší pochybnosti poté, co ústavní soud nařídil přepočet hlasů. V pondělí se očekává, že soud rozhodne, zda výsledky uzná, nebo nařídí zopakování voleb.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o Pekarovou. Bizár a výstřel ANO, řekl Exner. Voliči vám to spočítají, zní z opozice

Tagy:
Rumunsko politika volby parlamentní volby vláda sociální demokracie politický proces politické strany a hnutí Marcel Ciolacu Národně liberální strana