CNN Prima News patent

patent

Výpis příspěvků ke štítku „patent“

O patent žádá rekordní počet firem! Česká republika je s 219 žádostmi na 34. místě

Mohlo by se zdát, že v době, kdy se svět stále srovnává s následky covidové pandemie a navíc čelí válečné agresi, není v něm příliš příležitostí pro pokrok. Ale opak je pravdou. Dokazuje to fakt, že Evropský patentový úřad loni dostal více než 188 tisíc žádostí o přiznání patentu, nejčastěji se týkaly odvětví technologií. Nejvíce patentových žádostí podaly velmoci, jako jsou USA, Čína či Japonsko. Česká Republika si ale také nevedla nejhůř.

Před 105 lety se narodila autorka panenky Barbie. Co jste o ikonické hračce nevěděli?

Ruth Handlerová, která se narodila přesně před 105 lety, vytvořila jednu z nejúspěšnějších hračkářských společností na světě – Mattel. Její panenka Barbie je stále jednou z nejoblíbenějších a nejikoničtějších hraček. Za příběhem a popularitou Barbie stojí mnoho práce a úsilí. Po kom panenka dostala své jméno? Proč se Handlerová zabývala také prsní protetikou?

Tesla má další bláznivý patent. Klasické stěrače hodlá nahradit laserovými paprsky

Přiznejme si, že současný způsob čistění čelního skla pomocí stěračů a ostřikovačů není zrovna nejefektivnější. V drtivé většině případů je nečistota pouze rozmazána, nikoliv zcela odstraněna. Na druhou stranu je tento systém velmi jednoduchý, levný a snadno opravitelný, což se o nové patentované sci-fi technologii společnosti Tesla rozhodně říci nedá. Lze u ní ale předpokládat mnohem větší účinnost. Vždyť jde o malá laserová děla!

Vynálezce Tesla měl hrůzu z perel, člunem na dálkové ovládání chtěl ukončit válku

Nicola Tesla získal za svůj život více než 700 patentů. Geniálního vědce ale dlouho zastiňoval jeho někdejší zaměstnavatel – Thomas Alva Edison. Tesla se nejvíce proslavil objevem střídavého proudu, jeho práce vedla také k pokroku v oblasti bezdrátové komunikace, osvětlení, robotiky a mnoha dalších oblastech. Ač se to zdá neuvěřitelné, narodil se před 165 lety. Co jste o něm možná nevěděli?