Prezident a vláda k hlavním bodům zahraniční politiky
Zástupci vlády, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a prezident Petr Pavel jednali ve čtvrtek dopoledne o směřování zahraniční politiky. Podle hlavy státu je zájmem nejen ČR, ale i Evropy upevnění vztahů s novou administrativou USA, a to kvůli zajištění bezpečnosti. Spojené státy zůstávají na geopolitickém poli nezastupitelným aktérem, prohlásil Pavel na tiskové konferenci. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že situace v Sýrii je dosud nejistá, ale že žádné migrační tlaky na země EU nezaznamenává.
Představitelé státu hovořili o zásadních cílech zahraniční politiky Česka. „Dotkli jsme se otázek, které mají vliv na bezpečnost Česka. Na prvním místě je samozřejmě konflikt na Ukrajině, ale řešili jsme i dění v Sýrii a v Libanonu,“ přiblížil Pavel.
ČTĚTE TAKÉ: Žádné zmrazení platů politiků. Senát odmítl „populistický a nesystémový“ návrh ANO
Ústavní činitelé probírali rovněž dopady nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. „Spojené státy jsou a zůstávají nezastupitelným aktérem na geopolitickém poli. Zájmem nejen Česka, ale i Evropy je nadále s nimi rozvíjet dobré vztahy, aby bylo možné čelit bezpečnostním výzvám současného světa,“ zdůraznila hlava státu.
Vztahy s USA jsou podle Fialy mimořádně důležité nejen pro řešení světových problémů a krizí, ale i prakticky. „Máme intenzivní ekonomické kontakty s USA a je v zájmu České republiky, aby obchodní a ekonomické vztahy s USA byly také na vysoké úrovni,“ uvedl premiér. I v Evropské unii chce hájit co nejužší vazbu se Spojenými státy.
Vystrčil po schůzce řekl, že se nejvyšší ústavní představitelé shodují, že Spojené státy jsou zásadním a významným spojencem. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že poté, co se sejde nový Kongres, by chtěla navázat na své cesty a setkat se s kongresmany v novém složení.
Migrační tlaky ze Sýrie nehrozí, řekl Fiala
Představitelé státu koordinovali své zahraniční cesty z hlediska geografického rozložení, času, ale také obsahu.
Fiala na brífinku připomněl, že se hovořilo i o bouřlivém dění na Blízkém východě. „Je předčasné hovořit o tom, jak se bude situace v Sýrii vyvíjet. Je však možné ujistit, že z hlediska bezpečnosti Evropy neprobíhá žádný větší odchod Syřanů a s tím související migrační tlak,“ poznamenal ministerský předseda.
Naopak podle něj existují signály, že řada syrských migrantů se po pádu režimu Bašára al-Asada chce vrátit zpět do země.
Ministr zahraničí Jan Lipavský v této souvislosti sdělil, že čeští diplomatičtí pracovníci se do Sýrie vrátí hned, jak to situace dovolí. „Česko má dlouhodobě ambici mít v zemi diplomatické zastoupení,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fica v Brazílii uvítali jako premiéra Jugoslávie. Teď zakáže jejich kávu, glosuje Němcová