Poslanec Pavel Staněk o fungování v hnutí ANO (zdroj: CNN Prima NEWS)
Hnutí ANO v posledních letech opouští čím dál více členů. Jedním z nich je i poslanec hnutí ANO a zastupitel v Brně Pavel Staněk. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, proč mu některé výroky premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše přijdou za hranou i proč je z fungování hnutí zklamaný. Poslanci ANO podle něj nejsou hloupí, ale jen velmi loajální.
Proč jste se rozhodl za hnutí ANO už znovu nekandidovat?
Je to z velké části vystřízlivění z fungování ve vrcholové politice. Když se člověk stane poslancem, neočekává se, že využije svou odbornost. Pořád se cítím odborníkem na IT, ale nemám možnost se k této oblasti jakkoliv vyjadřovat. Odkázal bych se třeba na poměrně nepříjemnou debatu s paní ministryní Schillerovou o rozšíření rozpočtu NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pozn. red.), kdy můj odborný názor nebyl vůbec podstatný. Politici mají jen hlasovat a účastnit se zákonodárné mašinérie.
Mluvil jste o vystřízlivění? Z čeho? Co vás do hnutí ANO přivedlo a co vás zklamalo?
Asi nejvíc mě zklamala celá peripetie s Brnem a ukončení politické kariéry Petra Vokřála. Jde i o to, že ANO vzniklo shora. Je to hnutí jednoho muže a Andrej Babiš to i nahlas říká. Koneckonců zrušení brněných buněk bylo přesně v tomto pojetí, že mu nikdo nebude kazit práci, kterou on pro hnutí a republiku vykonal. Na většině věcí, které jsme v Brně udělali, přitom žádnou zásluhu neměl. Jen ANO založil.
Do hnutí jsem vstoupil, protože jsem měl představu, že po více než 20 letech podnikání a práce v nadnárodních společnostech mám zkušenosti, které by stálo za to zužitkovat. V Brně v komunálu se mi to podařilo, ale ve Sněmovně přišlo vystřízlivění, protože na to nemáte prostor.
Kdo ten prostor tedy má?
Rozhodně úzké vedení hnutí
To znamená, že třeba 70 poslanců ANO ze 78 tam sedí jen proto, aby zvedali ruku?
Není to až tak, ale mohu vám říct, že jsem v rámci jednoho dne zažil nepříjemné názorové veletoče. V klubu dojde na indikativní hlasování, dozvíte se, že je například 69 poslanců pro. Za půl hodiny se na jednání přihlásí premiér a po konci jednání klubu je druhé hlasování a zjistíte, že se poměr obrátil.
Máme si to tedy představit tak, že premiér přijde a řekne, že se mu to nelíbí a hlasovat se bude jinak.
Ano, asi tak.
Poslanci ANO nejsou hloupí, ale loajální
Proč ta změna? Je za to nějaký slib nebo něco jiného?
Zdůvodní se to tak, že poslanci něco špatně pochopili, že takhle se politika nedělá a že je třeba hlasovat jinak. A klub názor takto dramaticky změní.
Omlouvám se, ale to jsou poslanci tak hloupí, že nevědí, jak se politika dělá, nebo nedělá, dokud jim to premiér neřekne?
Ne, nejsou tak hloupí, ale tak loajální. A u každého má loajalita hranice někde jinde. Politika je o kompromisech. Nejdřív jsme byli pravicové liberální hnutí, posléze jsme se posunuli do středu, poté do úplného leva a pak se ukáže, že jsme strana pro všechny. A tak děláte kompromisy, ale někde už to nejde. Ještě jsem ho třeba udělal u karenční doby, ale ne už u rozpočtového určení daní, kde STAN navrhl kompenzace obcím a městům po výpadku daní. Byl jsem od nás jediný, kdo byl pro. Ministryně financí o měsíc později kompenzace nakonec podpořila, ale co jsem si za hlasování ve prospěch STAN vyslechl…
Od koho? Co jste si vyslechl?
Silnou kritiku jak od paní ministryně financí, tak od pana premiéra. Za to, že jsem zvedl ruku pro něco, co je špatně, byť se pak kompromis našel.
Přibližte nám, jak kritika vypadala.
Byla osobní, hned na plénu za tepla.
Jak jste vnímal jako dospělý chlap a zkušený manažer, že jste dostal vynadáno jako malý kluk?
Přijde vám, že váš názor nic neznamená. Jste součást týmu a musíte za něj táhnout, ale vše má svá pravidla a limity. Vzhledem k tomu, že jsem zastupitel druhého největšího města v republice, nemohu jen tak mávnout rukou nad tím, že město přijde o miliardu korun.
Máte jako poslanec ANO od vedení strany zakázáno vystupovat, mluvit?
Ne, to si asi nerozumíme. Určitě to není tak, že bychom měli něco zakázáno. Obecný problém člověka zvoleného do Sněmovny je, že je vnímám jako politik a nikoliv jako odborník ve svém původním poli působení. Měl byste se prostě věnovat hlasování ve Sněmovně. Je to tak i bráno, že hlavními kritérii jsou účast na hlasování nebo počet vystoupení. Z mého pohledu nejde o rozumná měřítka.
Není třeba generovat nové zákony. Třetinu věcí jsme klidně mohli vypustit
Mluvil jste o tom, že ve Sněmovně dochází ke ztrátě odborných názorů. Vždyť to přeci bylo jedno ze základních hesel hnutí ANO, že konečně budou vládnout odborníci. Proč se tedy neposlouchají?
Hlavní problém je, jak funguje exekutiva a Parlament jako takový. Pro mě byl velkým zklamáním třeba i fakt, že se loni jaře, když končila první vlna pandemie, přijalo několik usnesení, na kterých se podílel i klub ANO s tím, že dal nějaké úkoly vládě, které měly být hotové do září, října. Ale ukázalo se, že pokud není usnesení Parlamentu doprovázeno hrozbou pro vládu, nic neznamená.
Ještě k vaší aktivitě. Ve Sněmovně jste vystoupil pouze 21krát a předložil velmi málo zákonů. Proč jste nebyl aktivnější a více se do politického života nezapojil?
Od koaličního poslance se určitě neočekává, že se zapojí do show, která ve Sněmovně probíhá. Je to zajímavé z pohledu osobní propagace, ale v tom jsem neviděl smysl. Účelem je přijímat dobré zákony a hlasovat pro ně. Osobně jsem přesvědčen, že legislativních změn a zákonů je zbytečně mnoho. Kdyby Parlament vypustil třetinu toho, co má řešit, vůbec nic by se nestalo. Zákony by se daly jen zjednodušit a mohla by se zavést jasná pravidla, kdy které měnit. Z toho vyplývá i má aktivita. Podle mě není třeba generovat nové a nové zákony.
Co byste tam vlastně dělali a za co pak brali peníze?
Určitě by se dalo pracovat na zákonech, které je třeba změnit nebo které posunula vpřed Evropská unie. I jen tyto udržovací procesy by nás dostatečně zaměstnali.
Moc to nechápu, co jste vlastně čtyři roky ve Sněmovně dělal?
Snažil jsem se řešit svá témata. Jedním z nich byla zmíněná kybernetická bezpečnost. Dalším byla vlastnická politika státních firem, kde jsem normu navrhl společně s panem poslancem Michálkem (Jakub Michálek z Pirátů, pozn. red.). Nakonec bylo řečeno, že ji ministerstvo průmyslu a obchodu připraví samo. Třetí oblastí byl zákon o eutanazii, kde jsme narazili na zásadní odpor lékařské veřejnosti, která se nechce podílet na asistované sebevraždě.
Takže v podstatě vše, co jste předložil, vám zamázlo vaše hnutí.
To je trochu zjednodušené, ale ano, lze to tak říct.
Jak probíhala vaše spolupráce třeba s panem premiérem? Viděli jste se vůbec někdy ve Sněmovně osobně?
Ano, samozřejmě. Spolupráce se zúžila na zákon o vlastnické politice. Byl jsem požádán, abych předložil návrh, na který už ale poté nereagoval. O nějaké osobní spolupráci ale nelze mluvit. Mnohem intenzivnější spolupráce mezi námi probíhala, když jsem kandidoval v roce 2016 do Senátu.
Neúspěšně, dodejme. Takže jen před volbami?
Ano.
Chodí na jednání poslaneckého klubu?
Ano, chodí, neúčastní se ho celou dobu, ale přijde pravidelně třeba na půl hodiny. Klíčovým mužem pro to, co půjde na program jednání je ale Jaroslav Faltýnek (předseda poslaneckého klubu ANO, pozn. red).
V hnutí ANO jsou pro některé stanovy demokratičtější
Jak jednání na klubu vypadají? Jsou bouřlivá?
Je to mix. Některá jsou bouřlivá, jiná relativně klidná. Další z takových střípků, který mě přesvědčil, že se nechci do hnutí ANO vracet, bylo vyjádření jednoho místopředsedy, který ve chvíli, kdy bylo do debaty přihlášeno ještě asi 15 kolegů, řekl, ať pokračujeme, že máme ještě asi hodinu a půl, a oni si potom sednou a řeknou, jak to bude. Tam jsem zavnímal, že není důležitý většinový názor klubu, ale většinový názor vedení hnutí.
Připadal jste si jako loutka?
Loutka je silné slovo.
Jak byste to nazval?
Jako člověk, který je někam jednoznačně směřován. Loutka pro návrh ruku zvednout musí.
Je hnutí ANO demokratické.
Je, ale pro některé členy jsou jeho stanovy a zásady demokratičtější.
Říkáte, že je demokratické, ale. To nezní demokraticky…
Myslím, že je jasné, kam mířím. Když se podíváme na historii, tak když se kolem někoho otřelo něco, co jen zavánělo trestním oznámením, stáli jsme před tím, že by měl rezignovat na mandát nebo pozici v hnutí, ale že to neplatí pro všechny.
Tohle vám přijde demokratické?
Souvisí to se způsobem, jakým hnutí vzniklo, tedy shora. A v těch horních patrech jsou pravidla mírně modifikovaná.
Pane poslanče, přijde mi to trochu alibistické. Do hnutí ANO jste vstoupil, věděl jste, že vzniklo shora, ve Sněmovně jste čtyři roky seděl a teď z toho pomalinku couváte.
Paní redaktorko, pokud byste se podívala na moje hlasování a soustředila se na kontroverzní zákony, ukáže se, že jsem pro ně buď nehlasoval nebo jsem se zdržel. Nebyl jsem ten, který vždy a stabilně zvedal ruku, a byl jsem za to i kritizován. Mám v tomto směru čisté svědomí.
Babišova vláda by si nedůvěru zasloužila
Bojíte se říct kritiku napřímo?
Nebojím, ale je strašně laciné někde být sedm let a potom říct, že jsem to viděl celou dobu jinak. Takto to ale necítím. Jsem přesvědčen, že v hnutí ANO není všechno špatně. Udělalo spoustu správných kroků. Hlasoval jsem například pro zrušení superhrubé mzdy ne proto, že mi to někdo nařídil, ale protože si myslím, že lidé se svými prostředky naloží lépe než stát. Fakt, že důsledkem je stamiliardová díra do rozpočtu, se kterou se pracuje špatně, protože rozhazujeme víc třeba v sociální oblasti, je už věc druhá.
Nebyl jste přítomen na hlasování o nedůvěře vládě. Kdybyste tam byl, hlasoval byste po této vaší kritice pro nedůvěru?
Ne, teď bych pro to nehlasoval a ne proto, že by si vláda nedůvěru nezasloužila. Zasloužila, ale čtyři měsíce před volbami to nedává smysl a hlavně, není plán B. I kdyby byla nedůvěra vyslovena, co by se stalo potom? Vládl by kabinet v demisi? Vládl by pan prezident? Byl to symbol opozice, ale bez plánu B.
Jak vnímáte názory Andreje Babiše na Piráty a jejich intenzivní kritiku z jeho strany s ohledem na migraci nebo zdaňování majetku i s použitím už několikrát vyvrácených hoaxů?
Kampaň před volbami bude asi dost negativní. Mám mezi kolegy Piráty velmi dobrých známých, se kterými diskutujeme. Na druhou stranu mám zkušenosti s Piráty v Brně a ti jsou velmi diskutabilní. Bohužel mladší kolegové, kteří zhusta nikde nepracovali a mají za sebou jen školu nebo působení v kdejakých firmách, umí dokonale kritizovat, ale s alternativním návrhem nepřijdou. Je možné, že se z toho Piráti poučí a pokud budou po volbách tvořit koalici, obsadí vládu lidmi, kteří mají i plán B, ale není jich tam ani polovina. To je můj soukromý názor.
Vraťme se prosím zpět. Co říkáte na kampaň, kterou aktuálně hnutí ANO vede.
Vzpomínám na minulé volby, kdy Piráti vytáhli s heslem Pusťte nás na ně a autobusem s lidmi za mřížemi, tak mi to nepřijde výrazně odlišné. U kampaní nastal velký posun, ale nejen u nás. Viděli jsme to třeba i v Americe, kde se extrémně zvýšila agresivita. Jestli to přinese kýžený výsledek, nevím. Já bych takto kampaň nevedl. Snažil bych se zůstat na konstruktivní a neosobní rovině. Toto už nepatří do politiky ani do byznysu.
Jak vnímáte výroky premiéra ohledně cizáků? Je to hodno premiéra?
Z mého pohledu je to za hranou.
Je dobrým premiérem?
To ukáže až větší časový odstup. Jak do toho vidím, řekl bych, že by se spousta věcí dala udělat lépe, na druhou stranu, přestože ANO ve vládě dominuje, musí se spoléhat na podporu komunistů, což je pro mě jeden z neuralgických bodů. Nedokázal jsem si představit, že bych takovou vládu někdy podporoval.
Pane poslanče, vláda je komunisty podporována čtyři roky. Proč jste neodešel už dřív?
To je jeden z kompromisů, ke kterým jsem se dopracoval.
Za zhruba 100 tisíc korun měsíčně. To je sakra dobrý kompromis.
Nicméně pravdou zůstává, že jsem si nepolepšil.
Babiš neudělal důchodovou reformu, protože by nebyl znovu zvolen
To nakonec řeknete všichni. Že jste si v předchozí práci vydělali víc…
Každopádně jde o jeden z kompromisů. Mému srdci byla určitě nejbližší koalice ANO a ODS. Bohužel ODS to pojala velmi osobně stejně jako Andrej Babiš, který chtěl být jako vítěz voleb premiérem. Vše ostatní už byly jen horší varianty. A garantuji vám, že kdyby se ve Sněmovně našlo 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny během tohoto volebního období, hlasoval bych pro.
Takže nejlepší koalice za vás by byla ANO a ODS?
Ano, jsem pravicový a nestydím se za to.
Je vlastně hnutí ANO pravicové?
Ne, už určitě ne. Je v tom negativním slova smyslu populistické a já se v něm nevidím. Pravicovost a liberálnost se vytratila. Ale i ODS se posunula a je svým způsobem sociální stranou. Celá politika se směřuje výrazně doleva
To je asi logický krok i v celoevropském kontextu. Společnost stárne a je třeba na to reagovat.
Určitě, ale také přijímáme doktrínu, že nám stále musí být lépe a lépe. Přijde mi, že jde o společenské perpetuum mobile, o kterém všichni víme, že nefunguje. Budeme buď potřebovat více zdrojů, anebo nám prostě lépe být nemůže.
Jste spokojený s tím, jak jste v té politice fungoval?
Nejsem úplně spokojený. Měl jsem jinou představu.
Byl jste naivní?
Určitě.
Zklamal vás Andrej Babiš?
Nevyužil příležitost, třeba co se týče důchodové reformy. Jsem přesvědčen, že bylo v našich silách ji zrealizovat. On ale ztratil odvahu, protože by to znamenalo, že by nebyl zvolen. Taková zásadní změna by přinesla neúspěch ve volbách a on chce vyhrát volby. Podle mě je třeba v politice dělat i nepopulární kroky i za cenu, že už nebudu znovu zvolen.
Jaký Andrej Babiš vlastně je?
Je úspěšný podnikatel, který ne vždy používal ortodoxní metody. Stejně tak funguje i v politice. Z mého pohledu má dvě nectnosti. Jednou je snaha všechno řídit napřímo, tedy tolikrát zmiňovaný mikromanagement. Druhou poměrně špatná volba, co se týká lidí, které navrhuje do funkcí.
Co vy, kam teď budete směřovat? Chystáte se třeba do ODS?
Nepřemýšlel jsem o tom. Strana je mi určitě blízká svým zaměřením. Na druhou stranu je třeba říct, že v ODS by se ještě měla celá řada věcí změnit. Petr Fiala je určitě osobnost, která ODS navenek staví do jiného světla.
Jaká je ODS uvnitř?
Fungují tam stále ty samé postupy jako před 10 lety, kdy jsem právě jako alternativu volil hnutí ANO proti ODS, protože se nezbavila některých negativních dopadů kmotrovství. Jako volič ODS jsem byl zklamaný, tak jsem šel k ANO.
A to vás také zklamalo.
Při aktivní účasti v celorepublikové politice ano.
Koho budete volit?
Pravděpodobně to bude hnutí STAN.
I s Piráty? Proč?
Dá se kroužkovat. Starostové to mají velmi složité a vím, jaký mají chlebíček. Komunální politika je mnohem víc o tom, co je za vámi vidět, a je jedno, v jakém jste dresu. V komunální politice za mnou podle mě zůstaly věci, které v republice nemají obdobu. Brno bylo pionýrem například v oblasti veřejnoprávní korporace, tvorbě vlastnické politiky atd. Ale ve vrcholné politice v dresu ANO jsem neuspěl.
Kdyby vás Starostové chtěli, šel byste k nim?
Nepřemýšlel jsem na tím. Ale STAN je tvořené hodně zdola, tedy obráceně než v ANO. Mám v něm několik velmi dobrých známých a mohu říct, že hnutí STAN dnes fandím.