Prezident Petr Pavel si mohl vůči Číně dovolit ostřejší postoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Reagoval tak na tvrzení hlavy státu, že by cesta na Tchaj-wan byla zbytečným ohrožením obchodních vztahů Česka s Čínou. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je ale prezidentův postoj namístě.
„Přiznám se úplně otevřeně, že jsem očekával ostřejší pozici (vůči Číně). Myslím si, že český prezident si ji momentálně může dovolit. (…) Nevidím důvod k nějakému opatrnictví nebo k obavám. I my se můžeme chtít chovat jako velmoc – podobně jako Čína,“ sdělil jasně Peksa.
ČTĚTE TAKÉ: S českou ekonomikou je to zlé. V Evropě už nejsme premianti, ale poslední, řekl Bartoň
Hádka ve studiu: Na kom si peníze chcete vzít, křičel odborář Samek. Ekonom Křeček vládu hájil
České odbory se zpronevěřují svému účelu, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček. Podle něj přestávají hájit zaměstnance a bojují spíše za důchodce. To však odmítl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Podle něj jde o účelovou interpretaci.
Pavel totiž uvedl, že neplánuje oficiální návštěvu Tchaj-wanu, protože by ji považoval za zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou. „Je to škoda, teď to vypadá, že se bojíme,“ dodal pirátský europoslanec.
Jednání o míru
S tím však zcela nesouhlasil bývalý ministr zahraničních věcí Zaorálek. Prezident si dle něj uvědomuje všechna možná rizika a jedná správně. „Nevím, zda pan Peksa nevnímá a nevidí,“ pustil se Zaorálek do Piráta a připomněl, že s Čínou bude v nadcházejících dnech o mírovém plánu pro Ukrajinu a Rusko diskutovat francouzský prezident Emmanuel Macron.
Bývalý ministr také zmínil, že sice nesouhlasil s „pročínskou“ politikou exprezidenta Miloše Zemana, avšak nynější vláda jde do opačného extrému vyzdvihováním Tchaj-wanu. „Připadá mi to jako politika ode zdi ke zdi,“ dodal s tím, že nejdůležitějším zahraničním partnerem pro tuzemsko je Německo. Záznam pořadu, v kterém hovořil i sinolog Martin Hála, si můžete pustit v přiloženém videu.