Duševní zdraví sportovců je čím dál tím více – i díky tenistce Naomi Ósakaové – vytahováno do popředí. Americká asociace USTA pořádající newyorský grandslam US Open se proto rozhodla pro celkem průlomový krok. Přímo v areálu velké tenisové akce zřídila místnosti, ve kterých naleznou hráčky a hráči psychologickou péči.
Jedná se o tiché prostory, ve kterých tenistky a tenisté mohou najít klid a soukromí. „Naším cílem je zajistit sportovcům stejnou dostupnost péče o duševní zdraví, jako je dostupná péče o vymknuté kotníky, a to bez jakékoliv stigmatizace,“ uvedl první místopředseda pořádající americké tenisové asociace USTA Brian Hainline.
„Problematika duševního zdraví se dostala do popředí během koronavirové pandemie, kvůli covidu se mnoho lidí, sportovce nevyjímaje, potýkalo se zvýšeným stresem a emocemi,“ dodala ředitelka turnaje Stacey Allasterová.
Mental health is health.
— US Open Tennis (@usopen) August 24, 2021
The USTA's new Mental Health Initiative will ensure that a holistic approach is taken with all aspects of player health, including mental health. #BeOpen
V tenisovém světě rozdmýchala diskuse o psychickém zdraví sportovců úřadující šampionka US Open Naomi Ósakaová, když na květnovém Roland Garros odmítla chodit na tiskové konference. Později oznámila, že se před rozhovory s novináři potýká s návaly paniky a dlouhodobě bojuje s depresemi. Kvůli ochraně duševního zdraví pak z turnaje odstoupila a vynechala i Wimbledon.
Téma se znovu dostalo do hledáčku médií a veřejnosti na olympijských hrách v Tokiu zásluhou americké gymnastky Simone Bilesové, která kvůli mentálnímu bloku vynechala většinu soutěží, do nichž se kvalifikovala. Nakonec nastoupila jen do finále na kladině a získala bronz.