V bratislavském domově důchodců odhalili dva případy možného týrání seniorů, kterých však může být i více. Zaměstnanci měli klientům odpírat potravu a zanedbávat jejich hygienu. Někteří senioři měli dokonce zranění od nešetrného zacházení či bití, jiní se po ledových sprchách bojí vody, informoval slovenský deník Plus jeden deň.
V domově důchodců na Pažitkové ulici v bratislavské čtvrti Ružinov se objevily problémy už před třemi lety. „V posledních dvou letech jsme však i na základě referencí od klientů a jejich rodin byli přesvědčeni, že kvalita péče o naše nejstarší v tomto zařízení se oproti minulosti výrazně zlepšila,“ uvedl starosta Ružinova Martin Chren, který byl údajně šokovaný, když se objevila podezření na hrubé zanedbávání péče, a u některých seniorů dokonce vykazující známky týrání.
Starosta s nově pověřenou ředitelkou zařízení Máriou Mattovič Strakovou podali trestní oznámení pro „trestný čin týrání blízké a svěřené osoby závažnějším způsobem jednání v souběhu s trestným činem neoznámení trestného činu a s trestným činem krádeže“.
Přibližně rok od začátku pandemie byl spolu s ostatními tento domov seniorů „hermeticky“ uzavřen před vstupem jakýchkoliv osob – kromě samotných klientů a zaměstnanců. Do domova tak neměli přístup příbuzní klientů ani zaměstnanci městské části, která je jeho zřizovatelem.
Tržné rány a zanedbaná hygiena
Když koncem ledna mezi seniory propukl COVID-19 a někteří museli být ošetřeni v nemocnici, začaly na povrch vyplouvat nepěkné skutečnosti. „Víme o případu tržné rány na hlavě. Lékaři v nemocnici se vyjádřili, že klientku museli prudce hodit na železný rám postele,“ uvedl pro Denník N Chren s tím, že toto podezření se týká přibližně deseti klientů z domova.
Psycholog: Sebevrazi jsou oběťmi covidu i vlády. Ohrožení jsou mladí, senioři a ženy
Nejohroženějšími sebevraždou jsou nyní adolescenti, senioři a ženy, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN prima NEWS psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Podle něj si lidé sahají na život ze třech důvodů. První je strach z koronaviru, druhý sociální izolace a třetí ekonomické důvody. Kněz a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha apeloval, ať se lidé s depresí nebojí vyhledat lékaře.
„Našli jsme i klienty, kteří momentálně odmítají, aby jim byla vykonána hygiena, protože je v minulosti sprchovali ve studené vodě a nechtějí to opět zažít,“ uvedl starosta. Na druhou stranu dodal, že v domově nezaznamenali týrání ve smyslu mučení, ale spíš podezření z týrání vykazující známky nešetrné manipulace nebo ulehčování si práce. Studená voda měla podle starosty zřejmě sloužit jako motivátor k tomu, aby napříště klienti hygienu sami nevyžadovali.
Asi před třemi týdny poslal místní úřad do domova krizový management a začal potenciální trestnou činnost v domově dokumentovat. Úřad požádal o pomoc i intervenční týmy ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí. „Právě tento vstup externích intervenčních týmů vedl k odhalení několika případů, které vykazovaly znaky týrání klientů,“ uvedl starosta.
„Do Domova důchodců Pažítková jsme jako krizový management vstoupili 24. února 2021. Ještě ten den jsme obešli všechny klienty, přičemž zejména v lůžkové části jsme přišli na to, že drtivá většina z nich je zanedbaná zejména z hygienické stránky,“ uvedla nově pověřená ředitelka Straková.
Postupně u klientů tým zpozoroval i hematomy, u některých i tržné rány, a dokonce popáleniny. „Kontaktovali mě i dvě dobrovolnice, které v zařízení působily v době covidové krize, přičemž moje podezření potvrdily a uvedly i konkrétní jména zaměstnanců, kteří se měli nevhodně chovat. Klienty fackovali, sprchovali studenou vodou a byly též svědkem hrubého chování, křiku, dokonce i krádeží,“ vyjmenovala několik svých zjištění Straková.
Šokovaní byli i zkušení pracovníci
Případy klientů, kteří projevovali znaky silného zanedbání, nedostatečné hygieny, odpírání potravy, měli modřiny, a dokonce i tržné rány a ztrácely se jim osobní věci, šokovaly i zkušené pracovníky.
Stařenka se kvůli samotě předávkovala léky. Seniorů s pokusy o sebevraždu přibývá
Na lůžkách intenzivní péče neleží jen senioři nakažení koronavirem. Například Nemocnice Šumperk eviduje od podzimu už několik seniorů, kteří si kvůli dlouhodobé sociální izolaci sáhli na život. Poslední byla 67letá seniorka, která se kvůli stesku po rodině předávkovala léky, které dlouhodobě užívala.
Zatím jsou zdokumentovány dva případy údajného týrání, ale je možné, že v nich v průběhu nejbližších dní přibydou další. Malá skupina zaměstnanců, u nichž se projevily znaky násilného chování nebo hrubého neplnění svých povinností, už v domově důchodců prý nepracuje. Podle výpovědí klientů se bohužel nejednalo pouze o selhání jedné osoby.
Starosta rodinné příslušníky ubezpečil, že v této chvíli jsou všichni klienti domova v bezpečí. V zájmu co nejlepší péče některé z nich po dohodě s rodinami přeložil do jiného zařízení.
V zařízení je aktuálně 53 klientů, dalších pět je hospitalizovaných a dva v domácí péči. Věkový průměr je 83,6 roku.