Na lůžkách intenzivní péče neleží jen senioři nakažení koronavirem. Například Nemocnice Šumperk eviduje od podzimu už několik seniorů, kteří si kvůli dlouhodobé sociální izolaci sáhli na život. Poslední byla 67letá seniorka, která se kvůli stesku po rodině předávkovala léky, které dlouhodobě užívala.
Seniorka svůj úmysl naštěstí zatelefonovala dceři, která k ženě zavolala záchrannou službu. „Záchranná služba ji přivezla na centrální příjem nemocnice, kde proběhla detoxikace. S ohledem na krátkou dobu uplynutí od požití léků a rychlý výplach žaludku se seniorku podařilo zachránit,“ popsal primář ARIP Nemocnice Šumperk Marián Olejník.
Žena si chtěla vzít život kvůli dlouhodobé sociální izolaci. „Do příchodu pandemie byla zvyklá na denní návštěvy rodiny. Ať už svého syna, dcery nebo vnoučat. Z důvodu koronaviru a strachu, aby svoji maminku nebo babičku nenakazili, ji děti i vnoučata navštěvovat přestali a byli s ní v kontaktu pouze telefonicky. To ale seniorce nestačilo. Najednou ji život přestal bavit a neviděla v tom smysl,“ vysvětlil Olejník důvody pokusu o sebevraždu.
Když se zdravotní stav seniorky zlepšil, dcera si ji nastěhovala domů. „To pacientku značně potěšilo a viditelně zvýšilo její chuť do života,“ zdůraznil primář. S podobným případem se podle něj lékaři od podzimu setkali už několikrát. „Naštěstí se nám těch několik intoxikovaných seniorů vždy podařilo vrátit domů k běžnému životu. Pokaždé důkladně celou situaci probíráme s rodinou, aby chápala, že motivací je narušení a protrhání sociálních vazeb,“ dodal Olejník.
Do pandemie se takové situace neděly
Lékaři v šumperské nemocnici se s těmito případy setkali jen několikrát a vždy měly naštěstí dobrý konec. Do pandemie se ale takové situace neděly. „Obecně jsem bohužel svědkem toho, že pandemie bude mít kromě zdravotních následků enormní dopad i v dalších oblastech. Těmi jsou nabourané vzdělávání dětí, narušování sociálních kontaktů, vzestup psychických a psychiatrických potíží a podobně. Stoupá agresivita, zejména té verbální,“ vysvětlil lékař a dodal, že nejvíce je mu líto, že si současná generace dětí a mladistvých ponese dopad této doby do konce života.
Primář zároveň upozornil, že současná situace dopadá i na zdravotníky, kteří se už několik měsíců v kuse starají o pacienty s těžkými průběhy nemocí. A situace není jednoduchá ani pro pacienty hospitalizované delší čas. Pokud je jejich zdravotní stav vážný a vyžaduje dlouhodobou nemocniční péči, povoluje primář šumperské nemocnice v individuálních případech návštěvy rodinných příslušníků, a to navzdory všeobecnému zákazu.
„V případě, že to zdravotní stav dovolí, návštěvu povolíme. Tento krok vnímám jako důležitý. Ať už kvůli udržení sociálních vazeb nebo motivaci a zvýšení chuti bojovat s onemocněním, případně s jeho následky. Je důležité, aby senioři věděli, že se mají kam vrátit,“ dodal Olejník s tím, že psychická pohoda sehrává v léčbě pacientů obrovskou roli.
K psychiatrickým pacientům jezdí záchranka skoro denně
Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Urbanové všeobecně roste počet lidí se zhoršeným duševním stavem. „K psychiatrickým pacientům jezdíme skoro denně. Nemohu ale hodnotit, jestli je to v rámci covidu nebo jejich duševní anamnézy, která je aktuálně celou situací zhoršená. A to třeba kvůli tomu, že přišli o práci, nemají peníze a tak dále,“ podotkla.
Psychika se zhoršuje i u mladších lidí, kterým je kolem 30 let, což podle Urbanové nebylo zvykem. „Nemají žádnou psychiatrickou minulost, že by se nějak léčili, užívali antidepresiva nebo byli v léčebně. Může se jednat třeba o rozrušení kvůli úmrtí v rodině nebo ohledně financí nebo ztráty práce,“ dodala Urbanová.