Čínské výhrůžky ji nezastrašily. Šéfka americké sněmovny Pelosiová je na Tchaj-wanu

Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan

Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou v úterý odpoledne středoevropského času přistálo na Tchaj-wanu. Americká politička se na ostrov v jihočínském moři, který je už dekády trnem v oku pevninské Číně, vydala i přes hrozby Pekingu. Její letoun doprovázely americké i tchajwanské stíhačky. Naopak Čína na svém pobřeží u Tchaj-wanu rozmístila velké množství vojenské techniky a v reakci na cestu zahájila námořní a letecké cvičení kolem ostrovní země.

U Mezinárodního letiště Tchao-jüan, kam letoun s Pelosiovou přistál, čekaly stovky lidí. Šlo jak o příznivce, tak kritiky Pelosiové, potažmo americké administrativy. Její cesta vyvolala v uplynulých hodinách mimořádnou pozornost a let sledovaly on-line statisíce lidí. Aplikace FlighRadar24 hlásila naprosté přetížení.

Sama Pelosiová krátce po přistání na Mezinárodním letišti Tchao-jüan na sociálních sítích uvedla, že její návštěva ostrova značí „neutuchající americký závazek podporovat tchajwanskou demokracii“. „Americká solidarita s 23 miliony obyvateli Tchaj-wanu je v těchto dnech důležitější než kdy dříve, neboť svět čelí volbě mezi autokracií a demokracií,“ napsala Pelosiová na Twitter.

Podle americké televizní stanice CNN je Pelosiová nejvýše postavenou představitelkou USA, která za posledních 25 let vstoupila na půdu Tchaj-wanu. K přistání na ostrově šéfce Sněmovny reprezentantů pogratuloval mimo jiné i český předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Vítejte v tchajwanském klubu, předsedkyně Pelosiová,“ napsal šéf horní komory na sociálních sítích.

Vystrčil navštívil ostrovní zemi na přelomu srpna a září 2020. Vystoupil například s projevem v tamním parlamentu. Na druhou stranu cesta, kterou plánoval už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, vyvolala velkou nevoli pevninské Číny. A právě Kubera se kvůli tomu dostal do křížku rovněž s Pražským hradem. Výtky Číny mu měl údajně tlumočit kancléř Vratislav Mynář.

Čína se zlobí

I Spojeným státům dávala Čína najevo výhrady vůči cestě předsedkyně Sněmovny reprezentantů. Komunistická země dokonce uvedla, že pokud americká politička přistane na ostrově, může odpovědět vojensky. „Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře,“ prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I.

V uplynulých hodinách se v těchto souvislostech začala na sociálních sítích objevovat videa, kterak Číňané přesouvají velké množství techniky do pobřežních měst v oblastech, které jsou Tchaj-wanu nejblíže. Do moří kolem ostrova se ale rovněž přesunula čtveřice amerických válečných lodí.

Po přistání Pelosiové na Tchaj-wanu čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že její návštěva „vysílá špatný signál tchajwanským separatistům“. Podle tchajwanských médií navíc mělo k ostrovu zamířit několik čínských letounů Su-35.

S reakcí přispěchalo i Rusko. To k návštěvě Pelosiové prostřednictvím tiskové mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovové uvedlo, že cesta může být „provokací“.

Tagy:
Peking armáda stíhačka hrozba Tchaj-wan výhružky Čína zahraniční cesta Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosi