Na Tchaj-wanu probíhá od pondělí každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je připravit tamní armádu a obyvatele na obranu ostrova. Ve stejné době začaly médii kolovat zprávy o tom, že se americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová chystá navštívit Tchaj-pej. „Naše armáda tomu nebude nečinně přihlížet,“ zní z Číny.
V simulovaných scénách v rámci vojenského cvičení se nepřítel pokouší převzít kontrolu nad klíčovými oblastmi tchajwanského hlavního města. Invazní síly útočí z moře i ze vzduchu, zaměřují se zejména na ústí řeky Tamsui v severní částí ostrova. V případě invaze by se jednalo o jeden z nejvýznamnějších strategických bodů – Tamsui je totiž považována za vstupní bránu přímo do centra Tchaj-peje.
Týdenní cvičení Han Kuang, které se koná na celém Tchaj-wanu a jeho odlehlých ostrovech, probíhá tradičně již od roku 1984 a účastní se ho všechny složky tamní armády. V letošním roce cvičení nabylo v souvislosti s rostoucími obavami z čínské agrese nového rozměru. V loňském roce ministr obrany Tchaj-wanu Chiu Kuo-čeng uvedl, že vojenské napětí mezi oběma státy je v nejvážnějším bodu za více než 40 let, tedy od jeho nástupu do armády.
Ředitel CIA Bill Burns minulý týden prohlásil, že Čína studuje ruskou invazi na Ukrajinu a kalkuluje s tím, jak a kdy by mohla uskutečnit stejnou operaci vůči Tchaj-wanu. „Nepodceňoval bych odhodlání prezidenta Si Ťin-pchinga podmanit si ostrov, jehož samostatnost Čína nikdy neuznala a nikdy neuzná,“ popsal situaci Burns.
Tchajwanská armáda během každoročního vojenského cvičení Zdroj: CNN
Tchajwanská armáda během každoročního vojenského cvičení Zdroj: CNN
Uzavřené silnice ve hlavním městě Tchaj-pej Zdroj: CNN
Tchajwanská armáda během každoročního vojenského cvičení Zdroj: CNN
Tchajwanská armáda během každoročního vojenského cvičení Zdroj: Profimedia.cz
Peking ostře reaguje mimo jiné na zprávy o tom, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová zvažuje svou cestu do Tchaj-peje. Zároveň s tím Čína varuje, že v případě eskalace konfliktu bude její armáda nucena „bránit národní suverenitu“. A to například v situaci, pokud budou USA nadále podporovat nezávislost Tchaj-wanu.
Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kafei v úterý varoval Američany, aby se zdrželi jakékoliv podpory tchajwanské nezávislosti a neorganizovali cestu jednoho ze svých nejvýše postavených ústavních činitelů do Tchaj-peje. „Pokud budou Spojené státy dále pokračovat tímto způsobem, dopadne to špatně. Čínská armáda nebude nikdy nečinně přihlížet a podnikne kroky k tomu, aby zahubila jakékoliv separatistické tendence. Budeme bránit naši národní suverenitu a územní celistvost,“ dodává Tan.
Čínská lidová republika existenci samostatného Tchaj-wanu, který používá oficiální název Čínská republika, neuznává. Toho se ostrovnímu státu zatím dostalo pouze od 15 zemí světa.
Čína bude chtít Tchaj-wan. Od Rusů se naučila nepodcenit obyvatele, varuje expert
Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vládce Si Ťin-pching chtějí změnit zavedený světový řád, tvrdí v rozhovoru pro německou mediální agenturu Ippen.Media Alexander Görlach. Lingvista se v newyorské Carnegieho radě pro etiku v mezinárodních záležitostech zabývá čínskou mocenskou politikou. Varuje nejen před možným útokem Číny na de facto nezávislý, ale mezinárodně neuznaný ostrov Tchaj-wan, ale také před celosvětovým konfliktem.
Čang Jan-ting, který pracoval jako zástupce velitele tchajwanského letectva, prozradil televizi CNN, že si Tchaj-wan musí vzít v boji proti větším invazním silám příklad z Ukrajiny a ještě více urychlit vývoj své obrany. „Tchaj-wan se od Ukrajiny liší tím, že je ostrov, navíc hustě osídlený. Naše obyvatele by nebylo tak snadné evakuovat jako Ukrajince,“ říká Čang a dodává, že cílem jejich armády nejsou konvenční zbraně jako jsou například tanky, ale naopak budování silné vnější obrany ostrova. V poslední době začala Tchaj-pej s vývojem a nákupem zejména raket dlouhého doletu, které by v případě války mohly zasáhnout čínská vojenská zařízení umístěná na pevnině.
„Připravujeme se na to, abychom v případě války zabránili tomu, aby se Tchaj-wan stal válečnou zónou,“ říká Čang. „Toho můžeme dosáhnout pouze posílením našich zbraní dlouhého dosahu, abychom byli schopni zasáhnout našeho nepřítele ještě před tím, než vstoupí na naše území. V případě, že by Čína zahájila útok, chtěli bychom ji eliminovat už v provincii Fu-ťien,“ dodává.
Provincie Fu-ťien se nachází přímo naproti ostrovu Tchaj-wan a Čína by ji pravděpodobně využila jako základnu pro svou invazi.