Napětí na Tchaj-wanu roste: Země zahájila vojenské cvičení. Čína zuří a vyhrožuje invazí

Na Tchaj-wanu probíhá od pondělí každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je připravit tamní armádu a obyvatele na obranu ostrova. Ve stejné době začaly médii kolovat zprávy o tom, že se americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová chystá navštívit Tchaj-pej. „Naše armáda tomu nebude nečinně přihlížet,“ zní z Číny.

V simulovaných scénách v rámci vojenského cvičení se nepřítel pokouší převzít kontrolu nad klíčovými oblastmi tchajwanského hlavního města. Invazní síly útočí z moře i ze vzduchu, zaměřují se zejména na ústí řeky Tamsui v severní částí ostrova. V případě invaze by se jednalo o jeden z nejvýznamnějších strategických bodů – Tamsui je totiž považována za vstupní bránu přímo do centra Tchaj-peje.

Týdenní cvičení Han Kuang, které se koná na celém Tchaj-wanu a jeho odlehlých ostrovech, probíhá tradičně již od roku 1984 a účastní se ho všechny složky tamní armády. V letošním roce cvičení nabylo v souvislosti s rostoucími obavami z čínské agrese nového rozměru. V loňském roce ministr obrany Tchaj-wanu Chiu Kuo-čeng uvedl, že vojenské napětí mezi oběma státy je v nejvážnějším bodu za více než 40 let, tedy od jeho nástupu do armády.

Ředitel CIA Bill Burns minulý týden prohlásil, že Čína studuje ruskou invazi na Ukrajinu a kalkuluje s tím, jak a kdy by mohla uskutečnit stejnou operaci vůči Tchaj-wanu. „Nepodceňoval bych odhodlání prezidenta Si Ťin-pchinga podmanit si ostrov, jehož samostatnost Čína nikdy neuznala a nikdy neuzná,“ popsal situaci Burns.

Peking ostře reaguje mimo jiné na zprávy o tom, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová zvažuje svou cestu do Tchaj-peje. Zároveň s tím Čína varuje, že v případě eskalace konfliktu bude její armáda nucena „bránit národní suverenitu“. A to například v situaci, pokud budou USA nadále podporovat nezávislost Tchaj-wanu.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kafei v úterý varoval Američany, aby se zdrželi jakékoliv podpory tchajwanské nezávislosti a neorganizovali cestu jednoho ze svých nejvýše postavených ústavních činitelů do Tchaj-peje. „Pokud budou Spojené státy dále pokračovat tímto způsobem, dopadne to špatně. Čínská armáda nebude nikdy nečinně přihlížet a podnikne kroky k tomu, aby zahubila jakékoliv separatistické tendence. Budeme bránit naši národní suverenitu a územní celistvost,“ dodává Tan.

Čínská lidová republika existenci samostatného Tchaj-wanu, který používá oficiální název Čínská republika, neuznává. Toho se ostrovnímu státu zatím dostalo pouze od 15 zemí světa.

Čang Jan-ting, který pracoval jako zástupce velitele tchajwanského letectva, prozradil televizi CNN, že si Tchaj-wan musí vzít v boji proti větším invazním silám příklad z Ukrajiny a ještě více urychlit vývoj své obrany. „Tchaj-wan se od Ukrajiny liší tím, že je ostrov, navíc hustě osídlený. Naše obyvatele by nebylo tak snadné evakuovat jako Ukrajince,“ říká Čang a dodává, že cílem jejich armády nejsou konvenční zbraně jako jsou například tanky, ale naopak budování silné vnější obrany ostrova. V poslední době začala Tchaj-pej s vývojem a nákupem zejména raket dlouhého doletu, které by v případě války mohly zasáhnout čínská vojenská zařízení umístěná na pevnině.

„Připravujeme se na to, abychom v případě války zabránili tomu, aby se Tchaj-wan stal válečnou zónou,“ říká Čang. „Toho můžeme dosáhnout pouze posílením našich zbraní dlouhého dosahu, abychom byli schopni zasáhnout našeho nepřítele ještě před tím, než vstoupí na naše území. V případě, že by Čína zahájila útok, chtěli bychom ji eliminovat už v provincii Fu-ťien,“ dodává.

Provincie Fu-ťien se nachází přímo naproti ostrovu Tchaj-wan a Čína by ji pravděpodobně využila jako základnu pro svou invazi.

Tagy:
armáda invaze Ukrajina Tchaj-wan USA Čína Tchaj-pej Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosi Bill Burns

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?
Názory

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:54

Ukrajinci hlásí osvobození padesátky obcí při postupu na jihu země

20:47

Žádné Putinovo úsilí nemůže změnit dynamiku války, řekl bývalý ředitel CIA David Petraeus

20:15

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo fotky z osvobozování Chersonské oblasti

19:57

Moskva se zlobí, protože do Kazachstánu se vrátil ukrajinský velvyslanec

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Živě
ON-LINE: USA posílají Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí jsou raketomety HIMARS

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS.

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

Jaké by to bylo, kdyby Česko mělo moře? Tato otázka se zjevně zamlouvá řadě spoluobčanů a stejně tak i Poláků. Ti totiž z recese rozjeli diskusi o tom, že by Rusko mohlo přijít o svoji Kaliningradskou oblast na pobřeží Baltského moře právě ve prospěch Prahy, potažmo Varšavy. A satira očividně táhne, protože petici požadující anexi regionu podepsalo již několik tisíc lidí. Záležitost si nyní žije vlastním životem, kdy Češi i Poláci tvoří jednu vtipnou koláž za druhou a smějí se na úkor Ruska. To naopak o věci mluví zcela vážně a anexi Kaliningradské oblasti odmítá.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.

Domácí zpravodajství

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.