reklama

Peníze za letenky už někteří lidé neuvidí, říká zakladatel vyhledávače Kiwi

Peníze za letenky možná už někteří lidé neuvidí, připouští zakladatel českého internetového vyhledávače letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý. Ačkoli si situaci bere velmi osobně a chtěl by, aby všichni zákazníci dostali požadované částky zpět, lze podle něj očekávat problémy tam, kde aerolinky zkrachují. Uvedl to v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

„Peníze se z aerolinek těžce získávají. Za standardní situace refundujeme zákazníkovi náhradu z vlastní kapsy a teprve pak si získáváme peníze od letecké společnosti. Teď je ale zrušeno zhruba 97 procent letů. Proto i my musíme využívat zákonného postupu, to znamená, že peníze platíme, až když aerolinky zaplatí nám, a zatím se nám podařilo získat jen malé procento,“ přiznává Oliver Dlouhý a dodává: „Může se stát, že lidé peníze už neuvidí tam, kde nezasáhnou vlády a aerolinky zkrachují.“

„Beru si to osobně, peníze jsme si nenechali, není to náš podvod na zákazníky. Bohužel, ty aerolinky teď peníze nevracejí,“ přibližuje své pocity z celé situace.

Máme velké ztráty, ale přežijeme

Kiwi.com je český internetový vyhledávač letenek po celém světě umožňující jejich rezervaci a koupi. Vyhledávač se zaměřuje na propojování letů leteckých společností, které spolu normálně nespolupracují. Díky unikátnímu algoritmu umožňuje společnost kombinaci přepravy více než 750 dopravců. Nyní ale jeho zakladatel hovoří o obrovských ztrátách tržeb.

„Teď prodáváme maximálně stovky letenek, něco málo stále létá, především v Severní Americe a několik evropských tras,“ uvedl s tím, že zaměstnance společnosti teď vytěžují především práce spojené se snahou zamluvit pro zákazníky jiné termíny letů, nebo dát do pohybu proces vrácení peněz za už zaplacené letenky. To je požadavek, který mají lidé nejčastěji.

Ztráty má prý společnost zhruba vyčísleny, ale zatím nechce čísla zveřejnit. Přesto se zakladatel o budoucnost firmy nebojí. „My to přežijeme, ale je to hodně těžké. Aktuálně jsme nečerpali ještě žádnou externí výpomoc, zatím jedeme z našich rezerv, pokud bude potřeba, využijeme vládní programy i další možnosti pomoci,“ naznačuje plán.

Chuť lidí cestovat se vrátí

„Chuť lidí cestovat se vrátí, otázkou je kdy, já si myslím, že v druhé polovině příštího roku už budeme zhruba na číslech roku 2019.  Náš odhad je, že někdy v červenci, srpnu začne zájem naskakovat a pokud nepřijde druhá vlna pandemie, bude chuť cestovat postupně růst. Myslím, že rok 2022 bude rekordní pro cestování,“ věří Oliver Dlouhý.

Lze podle něj očekávat, že desítky, možná stovky aerolinek po celém světě zkrachují. Ve středně až dlouhodobém výhledu to znamená, že budou tisíce letadel uzemněných. Za tyto stroje budou firmy nuceny platit leasingy, údržbu a některé firmy budou třeba i pod cenou vybavení prodávat. „Na konci této krize bude tedy nejlevnější v historii založit nové aerolinie a myslím, že toho budou lidé využívat,“ věří v oživení byznysu.

Letenky krátkodobě zdraží, změní se chování zákazníků

„Ceny letenek budou krátkodobě rozhodně vyšší, odpadne byznys travel, firmy objevily videokonference a byznys travel vlastně dotoval lety na dovolené,“ vysvětuje Dlouhý další z dopadů koronakrize. Ale časem prý půjdou ceny dolů a rozpumpují zájem o cestování.

„Zákazníci nebudou chtít bukovat několik měsíců předem, ale ocení flexibilitu a budou zamlouvat letenky jen na týdny, nebo dny dopředu,“ očekává. Dalším „účinkem“ situace prý zřejmě bude rozvoj cestování na bázi předplatného. Společnosti začnou nabízet programy cestování třeba v rámci paušálního měsíčního nebo čtvrtletního předplatného na letenky.

Dalším z efektů krize zřejmě podle odborníka na cestování bude i odklon lidí od takzvaného zeleného cestování. „Obávám se, že několik let po koroně se lidé i firmy budou orientovat na zisk a úsporu a ekologie půjde stranou,“ uzavírá Oliver Dlouhý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

reklama