reklama

Peníze za letenky už někteří lidé neuvidí, říká zakladatel vyhledávače Kiwi

Peníze za letenky možná už někteří lidé neuvidí, připouští zakladatel českého internetového vyhledávače letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý. Ačkoli si situaci bere velmi osobně a chtěl by, aby všichni zákazníci dostali požadované částky zpět, lze podle něj očekávat problémy tam, kde aerolinky zkrachují. Uvedl to v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

„Peníze se z aerolinek těžce získávají. Za standardní situace refundujeme zákazníkovi náhradu z vlastní kapsy a teprve pak si získáváme peníze od letecké společnosti. Teď je ale zrušeno zhruba 97 procent letů. Proto i my musíme využívat zákonného postupu, to znamená, že peníze platíme, až když aerolinky zaplatí nám, a zatím se nám podařilo získat jen malé procento,“ přiznává Oliver Dlouhý a dodává: „Může se stát, že lidé peníze už neuvidí tam, kde nezasáhnou vlády a aerolinky zkrachují.“

„Beru si to osobně, peníze jsme si nenechali, není to náš podvod na zákazníky. Bohužel, ty aerolinky teď peníze nevracejí,“ přibližuje své pocity z celé situace.

Máme velké ztráty, ale přežijeme

Kiwi.com je český internetový vyhledávač letenek po celém světě umožňující jejich rezervaci a koupi. Vyhledávač se zaměřuje na propojování letů leteckých společností, které spolu normálně nespolupracují. Díky unikátnímu algoritmu umožňuje společnost kombinaci přepravy více než 750 dopravců. Nyní ale jeho zakladatel hovoří o obrovských ztrátách tržeb.

„Teď prodáváme maximálně stovky letenek, něco málo stále létá, především v Severní Americe a několik evropských tras,“ uvedl s tím, že zaměstnance společnosti teď vytěžují především práce spojené se snahou zamluvit pro zákazníky jiné termíny letů, nebo dát do pohybu proces vrácení peněz za už zaplacené letenky. To je požadavek, který mají lidé nejčastěji.

Ztráty má prý společnost zhruba vyčísleny, ale zatím nechce čísla zveřejnit. Přesto se zakladatel o budoucnost firmy nebojí. „My to přežijeme, ale je to hodně těžké. Aktuálně jsme nečerpali ještě žádnou externí výpomoc, zatím jedeme z našich rezerv, pokud bude potřeba, využijeme vládní programy i další možnosti pomoci,“ naznačuje plán.

Chuť lidí cestovat se vrátí

„Chuť lidí cestovat se vrátí, otázkou je kdy, já si myslím, že v druhé polovině příštího roku už budeme zhruba na číslech roku 2019.  Náš odhad je, že někdy v červenci, srpnu začne zájem naskakovat a pokud nepřijde druhá vlna pandemie, bude chuť cestovat postupně růst. Myslím, že rok 2022 bude rekordní pro cestování,“ věří Oliver Dlouhý.

Lze podle něj očekávat, že desítky, možná stovky aerolinek po celém světě zkrachují. Ve středně až dlouhodobém výhledu to znamená, že budou tisíce letadel uzemněných. Za tyto stroje budou firmy nuceny platit leasingy, údržbu a některé firmy budou třeba i pod cenou vybavení prodávat. „Na konci této krize bude tedy nejlevnější v historii založit nové aerolinie a myslím, že toho budou lidé využívat,“ věří v oživení byznysu.

Letenky krátkodobě zdraží, změní se chování zákazníků

„Ceny letenek budou krátkodobě rozhodně vyšší, odpadne byznys travel, firmy objevily videokonference a byznys travel vlastně dotoval lety na dovolené,“ vysvětuje Dlouhý další z dopadů koronakrize. Ale časem prý půjdou ceny dolů a rozpumpují zájem o cestování.

„Zákazníci nebudou chtít bukovat několik měsíců předem, ale ocení flexibilitu a budou zamlouvat letenky jen na týdny, nebo dny dopředu,“ očekává. Dalším „účinkem“ situace prý zřejmě bude rozvoj cestování na bázi předplatného. Společnosti začnou nabízet programy cestování třeba v rámci paušálního měsíčního nebo čtvrtletního předplatného na letenky.

Dalším z efektů krize zřejmě podle odborníka na cestování bude i odklon lidí od takzvaného zeleného cestování. „Obávám se, že několik let po koroně se lidé i firmy budou orientovat na zisk a úsporu a ekologie půjde stranou,“ uzavírá Oliver Dlouhý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama