reklama

Nebe křižují prázdná letadla! Aerolinky by jinak riskovaly velkou ztrátu

Obavy ze šíření nemoci COVID-19 vyprázdnily letadla. Některé společnosti však své stroje nechávají létat, i když za provoz platí velké peníze. V opačném případě by totiž přišly o lukrativní časová okna pro své lety.

reklama

Plat posádce, nemalé peníze za palivo a také zbytečný dopad emisí na životní prostředí. Přesto všechno nebem křižují prázdná letadla. Letecké společnosti by totiž jinak přišly o to, čeho si velice cení. O sloty, ve kterých je umožněn pohyb letadla na letišti nebo do vzduchu.

Na velkých letištích mají totiž aerolinky přesně určené časy, ve kterých jejich letadla mohou přistávat a vzlétat. Pokud je nevyužívají alespoň z 80 %, tak ztratí právo v následující sezóně sloty získat a mohla by je o ně připravit konkurenční aerolinka.

Některé časové sloty jsou opravdu hodnotné – stojí i miliony dolarů. Například ve Velké Británii má podle CNN nejdražší sloty letiště Heathrow. Pár ranních slotů stojí 19 milionů dolarů a cena za pár těch odpoledních je 13 milionů dolarů. Na přibližně dvě stovky uzlů poptávka převyšuje nabídku dostupnosti drah a prostoru v terminálech.

S téměř prázdnými letadly létala například britská letecká společnost Virgin Atlantic. „Pokud vzlétnete z jednoho místa, musíte vědět, že můžete přistát v určitém čase na jiném místě,“ vysvětlil CNN Paul Steele z Mezinárodní asociace leteckých dopravců. „Pokud si budete hrát s přidělováním slotů na jednom konci procesu, vytvoří to chaos na druhém konci, a proto potřebujeme harmonizovaný systém,“ vysvětluje.

Aerolinky se snaží přesvědčit cestující, že jim žádné nebezpeční nehrozí. Například společnost Emirates sdílela video, ve kterém uvádí, že kabiny jejich letadla „mají pokročilé vzduchové filtry, které odstraňují 99,97 procent virů“.

Podobně se snaží uklidnit cestující i společnost Alaska Airlines. Ta zveřejnila video, ve kterém viceprezidentka Constance von Muehlen vysvětluje, že vzduch v kabinách pro cestující přichází shora a vychází spodní částí letadla. „Velká část vzduchu přichází přímo z venku. Za tři minuty získáte zcela nový vzduch v celé kabině, “ tvrdí Constance von Muehlen.

Některé letecké společnosti také vychází zákazníkům vstříc ohledně změny rezervace.  Například americká společnost Delta se vzdala všech poplatků za změnu zakoupených letenek na období od 1. až 31. března. Podobně se zachovala i společnost Swiss Air, která se vzdala poplatků za zrušení všech nově rezervovaných letů do 31. března.

Navzdory těmto ujištěním letecké společnosti silně pocítily dopad koronaviru a bojují s výrazně nižší poptávkou. Před vypuknutím epidemie v Číně a následné pandemie se očekávalo, že globální letištní výnosy za první čtvrtletí roku 2020 dosáhnou téměř 39,5 miliardy dolarů. Mezinárodní sdružení letišť (Airports Council International) nyní odhaduje ztrátu ve výši nejméně 4,3 miliardy dolarů.

Některé společnosti tak začaly šetřit a provádí kroky, které budou nezbytné k zmírnění finančních ztrát. Skupina Lufthansa například v následujících týdnech sníží počet letů a zvažuje, zda umístit 14 letadel do režimu spánku. Podobné opatření zavádí i aerolinka Qantas, která sníží kapacitu letů o 23 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama