reklama

Nebe křižují prázdná letadla! Aerolinky by jinak riskovaly velkou ztrátu

Obavy ze šíření nemoci COVID-19 vyprázdnily letadla. Některé společnosti však své stroje nechávají létat, i když za provoz platí velké peníze. V opačném případě by totiž přišly o lukrativní časová okna pro své lety.

reklama

Plat posádce, nemalé peníze za palivo a také zbytečný dopad emisí na životní prostředí. Přesto všechno nebem křižují prázdná letadla. Letecké společnosti by totiž jinak přišly o to, čeho si velice cení. O sloty, ve kterých je umožněn pohyb letadla na letišti nebo do vzduchu.

Na velkých letištích mají totiž aerolinky přesně určené časy, ve kterých jejich letadla mohou přistávat a vzlétat. Pokud je nevyužívají alespoň z 80 %, tak ztratí právo v následující sezóně sloty získat a mohla by je o ně připravit konkurenční aerolinka.

Některé časové sloty jsou opravdu hodnotné – stojí i miliony dolarů. Například ve Velké Británii má podle CNN nejdražší sloty letiště Heathrow. Pár ranních slotů stojí 19 milionů dolarů a cena za pár těch odpoledních je 13 milionů dolarů. Na přibližně dvě stovky uzlů poptávka převyšuje nabídku dostupnosti drah a prostoru v terminálech.

S téměř prázdnými letadly létala například britská letecká společnost Virgin Atlantic. „Pokud vzlétnete z jednoho místa, musíte vědět, že můžete přistát v určitém čase na jiném místě,“ vysvětlil CNN Paul Steele z Mezinárodní asociace leteckých dopravců. „Pokud si budete hrát s přidělováním slotů na jednom konci procesu, vytvoří to chaos na druhém konci, a proto potřebujeme harmonizovaný systém,“ vysvětluje.

Aerolinky se snaží přesvědčit cestující, že jim žádné nebezpeční nehrozí. Například společnost Emirates sdílela video, ve kterém uvádí, že kabiny jejich letadla „mají pokročilé vzduchové filtry, které odstraňují 99,97 procent virů“.

Podobně se snaží uklidnit cestující i společnost Alaska Airlines. Ta zveřejnila video, ve kterém viceprezidentka Constance von Muehlen vysvětluje, že vzduch v kabinách pro cestující přichází shora a vychází spodní částí letadla. „Velká část vzduchu přichází přímo z venku. Za tři minuty získáte zcela nový vzduch v celé kabině, “ tvrdí Constance von Muehlen.

Některé letecké společnosti také vychází zákazníkům vstříc ohledně změny rezervace.  Například americká společnost Delta se vzdala všech poplatků za změnu zakoupených letenek na období od 1. až 31. března. Podobně se zachovala i společnost Swiss Air, která se vzdala poplatků za zrušení všech nově rezervovaných letů do 31. března.

Navzdory těmto ujištěním letecké společnosti silně pocítily dopad koronaviru a bojují s výrazně nižší poptávkou. Před vypuknutím epidemie v Číně a následné pandemie se očekávalo, že globální letištní výnosy za první čtvrtletí roku 2020 dosáhnou téměř 39,5 miliardy dolarů. Mezinárodní sdružení letišť (Airports Council International) nyní odhaduje ztrátu ve výši nejméně 4,3 miliardy dolarů.

Některé společnosti tak začaly šetřit a provádí kroky, které budou nezbytné k zmírnění finančních ztrát. Skupina Lufthansa například v následujících týdnech sníží počet letů a zvažuje, zda umístit 14 letadel do režimu spánku. Podobné opatření zavádí i aerolinka Qantas, která sníží kapacitu letů o 23 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama