reklama

Pes dokáže snížit krevní tlak i odhalit těhotenství. Co ještě jste o nich nevěděli?

Pes je nejlepší přítel člověka
Pes je nejlepší přítel člověka

Věk

reklama

Věk

Když přemýšlíme nad věkem našeho psího parťáka, klasickým převodníkem je šťastná sedmička. Ale ono tomu tak úplně není. Psi na počátku svého života stárnou rychleji než lidé. Hlavně menší plemena dospívají dříve. Naopak věkem se jejich stárnutí zpomaluje. Důležité je to, jak velkého miláčka doma máte. Spočítat věk vašeho psa, si tak můžete pomocí převodníku.

Jak je vidět, lidé se snaží přijít na stáří psů už dlouhá staletí. Dokazuje to nápis na Westminsterském opatství, který spadá do roku 1268 a píše se, že jeden lidský rok odpovídá devíti psím.

Čich

Psí čich je zázračný. Díky němu psi dokáží odhalit například malárii, rakovinu plic a prostaty anebo těhotenství. U diabetiku poznají změnu glukózy v krvi i a zvládnou i předvídat epileptický záchvat. Jediný problém je, že se musí vycvičit k určitému znamení, abychom to my lidé pochopili. Více informací o čichu psů naleznete v našem článku.

Zdraví

Není žádnou novinkou, že se psi stejně jako koně, kočky a mnoho dalších zvířat využívají pro terapie. Takzvaná canisterapie je velkým pomocníkem v dětských domovech, nemocnicích i senior centrech. Je to zkrátka stvoření, které lidem pomáhá cítit se bezpečně a uvolňuje bariéry. Každý víme, že je snadnější dát se do řeči s člověkem venčícím psa.

Kromě psychických pozitiv má pes vliv i na náš zdravotní stav. Je vědecky dokázáno, že děti, které vyrůstají v psí společnosti trpí daleko méně alergiemi, astmatem a obecně jsou méně nemocné. Více v článku.

Interakce mezi člověkem a psem pak vyvolává biochemické změny. Zvyšuje koncentraci fenyletylaminu (zlepšuje pozornost). endorfinů (hormon štěstí), dopaminu (zlepšení kognitivních funkcí). Hlazením psa se navíc snižuje krevní tlak, stejně tak jako srdeční a dechová frekvence. Stabilizuje krevní oběh a pulz.

Alergie

Alergie na psí chlupy. Častá výmluva mnoha rodin pro to, dát psa pryč. To je však téma na jiný článek.

Zajímavé je, že alerige není na psí chlupy, ale sliny. Jedná se totiž o reakci na určité bílkoviny, které jsou obsaženy v psích slinách a kůži. Problém tedy přichází, když se psovi odlupuje kůže, nebo se olizuje. Takže vám nepomůže ani „naháč". Vědci navíc potvrdili, že „hypoalergenní" psi jednoduše neexistují. Je možné, že s menším plemenem alergie není taková, protože menší plemena mají prostě povrch kůže a při línání ztrácí méně srsti.

reklama
reklama

Politika

Kalousek: Arciďábla ze mě udělalo Babišovo PR, ale můžu si za to i sám

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách

Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách

Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Některé státy směřují ke korespondenčnímu hlasování, jiné přesouvají datum primárek. Dojde nakonec i k odložení volby prezidenta? V americké historii by se jednalo o první takový případ. Termín voleb se totiž v minulosti nezměnil ani kvůli událostem jako první a druhá světová válka, teroristický útok 11. září 2001 a dokonce ani španělská chřipka.

reklama
Blíží se Mezinárodní den dětí. Jak se vyhnout nebezpečným hračkám?
Vlastník Smartwings sídlí v daňovém ráji, varuje pirátský poslanec
reklama
reklama
Čínský disident Aj Wej-wej prodává roušky na pomoc humanitárním organizacím

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Šibeniční termín pro zaměstnavatele. Maláčová jim ulevit nechce, poslankyně KSČM ano
Další články
reklama
reklama