Vozit psa na dece na zadním sedadle auta není pro bezpečnost jeho ani lidské posádky to pravé ořechové. Stačí lehký náraz zezadu nebo prudší brzdění a nebohé zvíře se změní v neřízenou střelu, jejíž ničivá síla vlivem fyzikálních zákonů nepříjemně akceleruje. Přestože se to zvířecím milovníkům nemusí líbit, bezpečnější je pro psy cestování v přepravce nebo odděleném prostoru kufru.
Domácí zvíře, typicky pes, je svými lidskými parťáky obvykle vnímán jako člen rodiny, a tak se s ním obvykle také nakládá. Při jízdě autem je tak nejednomu pejskaři proti srsti cpát chlupáče do těsné přepravky v kufru nebo jej škrtit bezpečnostními popruhy na zadním sedadle. Někteří pejsci nebo, nedej bože kočky, pak během jízdy rádi cirkulují po celém interiéru. A nejoblíbenější místo je často řidičův klín. Z hlediska bezpečnosti jde ale o nejhorší variantu cestování, a to jak pro lidskou, tak zvířecí posádku vozidla.
Z pohledu milujícího majitele to možná může být nelidské, ale bezpečnější je převážet psa v přepravce nebo za mříží v zavazadlovém prostoru. Zdroj: Se svolením společnosti Toyota
Z pohledu milujícího majitele to možná může být nelidské, ale bezpečnější je převážet psa v přepravce nebo za mříží v zavazadlovém prostoru. Zdroj: Se svolením společnosti Toyota
Z nedávného průzkumu automobilky Ford vyplynulo, že 32 procent řidičů, kteří vozí v autě psa, ho vůbec nepoutá. Třetina podobných hříšníků jako důvod uvádí, že se to zvířeti nelíbí, další třetina to na krátkých cestách nepovažuje za nutné a 14 procent jich nemá v autě místo na přepravku, do níž by psa umístili.
Pokutu může řidič dostat hned dvakrát
Nepřipoutanému nebo špatně zajištěnému zvířeti hrozí přitom při nehodě těžké zranění a samo může vážně zranit, nebo dokonce zabít posádku auta. Policie může v takovém případě potrestat řidiče i dvoutisícovou pokutou. A to nemluvíme o tom, že si řidič v takovém případě zahrává i s předpisy týkajícími se týrání zvířat, kde jsou postihy násobně vyšší.
Psa nikdy nepřevážejte na předním sedadle, velká plemena patří do kufru, kde by správně měla být upoutána nebo uzavřena v přepravce, menší psy lze legálně přepravovat na zadních sedadlech avšak i zde platí povinnost připoutání speciálním postrojem. Přesný způsob zajištění psa proti volnému pohybu nicméně zákon nespecifikuje.
Zmatky na D11. Mezi auty kličkovali psi, prchli přes plot a vydali se směrem na Prahu
Nebezpečná situace se odehrála v úterý večer na D11 nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Řidiči hlásili, že po dálnici běhá dvojice psů a kličkuje mezi auty. Díky rychlému zásahu policie se oba podařilo rychle odchytit. Když si je následující den vyzvedl majitel, ukázalo se, že využili čerstvě srovnaného dříví, ze kterého přeskočili plot.
Pokud psa povezete v přepravce nebo kontejneru, je nutné, aby jeho podlaha nebyla kluzká, zabránila prosakování výkalů nebo aby z nich zvíře nemohlo uniknout. Pes v nich musí zaujmout přirozenou polohu a musí být zajištěno dostatečné proudění vzduchu. Přepravka také musí být v autě umístěna tak, aby se nemohla hýbat.
Pokuta za porušení zákona o týrání zvířat přitom v tomto případě není malá. Podle závažnosti pochybení může veterinární správa udělit pokutu až 200 tisíc korun, a v nejhorším případě se může jednat dokonce o trestný čin.
Důležité je, aby si zvířata na podobný převoz zvykla. Zprvu je tak dobré, aby v autě se psem jel vzadu ještě jeden pasažér, který může zvíře uklidňovat. Na delších cestách také nezapomínejte na pravidelné zastávky na venčení, zajistěte svému pejskovi také přísun vody, případně jídla.