Prima Mazlíček:Jak krmit psa?
Čím širší je nabídka na trhu, tím složitější je zvolit správné krmivo pro psa. Pokud se ptáte, jak vybrat granule pro svého psa, myslete na to, že je šelma. A nenechte se ošálit fígly výrobců!
Při výběru granulí pro svého mazlíčka nedejte na barevnost obalu a roztomilost pejska na čelní straně. Pytel otočte a zajímejte se o jeho zadní stranu, tam najdete složení. Ale dívejte se pořádně, je psané hodně malými písmenky. Protože dle nařízení musí být ve složení krmiva na prvním místě uvedena ta složka, které je v krmivu nejvíce, a protože víme, že pes je masožravec, mělo by být na prvním místě napsáno maso. Sušené nebo čerstvé.
Jaké má být složení granulí
Nejdůležitější je, aby na prvním místě textu složení bylo uvedené maso. Proto byste na obalu pod výrazem „složení” měli najít například toto:
• Drůbeží masová moučka • Sušené kuřecí maso mleté • Losos sušený • Sušené mleté kachní maso • Dehydrované krůtí a vepřové maso • Čerstvé hovězí, čerstvé kuřecí maso
Našli jste ale ve složení granulí na prvním místě toto?
• Kukuřice • Pšenice • Pšeničná krmná mouka • Kukuřičná krmná mouka • Obiloviny
Takové raději nekupovat.
Záludnosti na obalech
Suroviny, ze kterých jsou granule vyrobeny, se musí ve složení uvést v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je napsána složka, které je v procentech v krmivu nejvíce. Na druhém místě je ta surovina, které je o trochu méně, atd. Mnohdy ale výrobci fikaně zakrývají velké množství obilninové složky ve složení tím, že danou surovinu rozepíšou do více skupin, aby tato složka nemusela být uvedena na předních místech složení. Příklad: v krmivu je 35 % pšenice, výrobce však na obalu uvede pšeničnou mouku, pšeničné otruby, pšeničný gluten, pšeničné zlomky nebo klíčky. A ejhle! Rázem nám pšenice zmizí z prvního místa ve složení, kam by se svými 35 % patřila. Protože tuto složku výrobce vypsal v podobě různých forem suroviny, které jsou zastoupeny třeba jen 5–10 %. Ty může zařadit až za maso, kterého je výrazně méně, než těch celkových 35 % pšenice.
Pes je masožravec s příklonem k všežravosti
Všímejte si také odstavce „Doplňkové látky“. Pokud si tam přečtete slova barviva, antioxidanty, konzervanty, je skoro jisté, že výrobce použil syntetické chemické látky. A ty my přece našim hafanům dávat nechceme, že?
Kvalitnější krmiva barviva neobsahují a jako konzervanty a antioxidanty (ty zabraňují žluknutí tuků v krmivu obsažených) mají vypsané konkrétní látky. Tokoferol neboli vitamín E, kyselinu askorbovou alias vitamín C, rozmarýnový olej, citrin nebo hydroxytyrozol. Antioxidační vlastnosti mají například i borůvky, rybíz nebo zelený čaj. Tyto složky můžete najít v holistických krmivech.
Máte pocit, že vyznat se ve složení granulí je věda? Ale kdepak. Stačí si připomínat, že pes je šelma = maso, a není slepice = obilniny. A pokud byste přece jen potřebovali poradit, zapátrejte ve svém okolí, v příbuzenstvu, mezi kolegy a spolužáky, jestli se mezi nimi nenajde letitý pejskař s praktickými zkušenostmi. Nebo oslovte výživového poradce.
SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA