Prima Mazlíček: Rozhovor s odborníkem na výživu psů a koček
Kdo z nás milovníků psů by se nechtěl ušetřit svého psa alergií či nemocí, že? V Yoggies nyní přicházejí s přelomovým konceptem v krmení našich psích mazlíčků. Více než tříleté testování, kdy byly prováděny mj. rozbory krve, mikrobiomu ve střevech, byly odebírány vzorky stolice a prováděna i parazitologická vyšetření psů, potvrdilo, že pestrá potrava, sestavená z kvalitních produktů, pomáhá psům posilovat imunitu, umí pomáhat v boji s alergiemi a je i prevencí proti jejich vzniku. Více tento koncept přibližuje Jiří Švihálek, zakladatel Yoggies.
Jak probíhaly testy a jaké jsou závěry?
Firma Yoggies testovala psy výhradně se svými produkty. U našich produktů totiž známe původ a kvalitu surovin, zacházení s nimi, víme, jak se krmiva, doplňky i pamlsky vyrábí, a samozřejmě s nimi i krmíme naše psy. Pokud někdo totiž na začátku testoval svá krmiva a např. „jen“ naše doplňky a pamlsky, občas to způsobovalo problémy. Jakmile byl pes krmen kompletně produkty Yoggies, bylo vyhráno, psi byli spokojení a jejich stav se zlepšoval.
Pestrá potrava je především prevence
Důvod byl vždy jednoduchý. Začínalo to tím, že jsme neznali detailně složení (cizího) krmiva, ani jeho výrobní postupy. Obaly říkají něco jiného a něco jiného pak říká žlučník, žaludek, střevo i celý zažívací trakt psa. A žádný pes není stejný. Proto pestrou potravu, o které můžeme říci, že funguje, lze složit výhradně z produktů Yoggies.
Jak tedy sestavit pestrou potravu pro psy, aby posilovala jeho zdraví?
Pestrá potrava je na přípravu absolutně nenáročná. Důležité je si uvědomit, že při dlouhodobém podávání beze změny může každá složka potravy (stává se to především u méně kvalitních krmiv) vyvolat alergické reakce. To se pak zbytečně řeší různou medikací, léčbou apod. Přitom by to mohlo být tak jednoduché…
Na 100 % vždy fungovaly jen produkty Yoggies
Základem je tedy občasná obměna hlavních složek krmiva. V případě psů to bývají proteiny z masa. Proto doporučujeme občas obměnit nejen granule – tedy abych upřesnil – pokud krmíte granulemi Yoggies, tak namísto „Kuřecí & Hovězí maso“ občas vyměňte třeba za „Jehněčí s bílou rybou“.
Ideální pestrá potrava by tedy ale měla vypadat ještě trochu jinak?
Ta by měla obnášet i občasnou výměnu typu krmiva. Například pokud krmím B.A.R.F. (syrovou potravou) a jedu na víkend, kdy je nepraktické skladovat či převážet syrové maso, vezmu si pro pejska Yoggies granule lisované za studena a jako svačinku třeba jogurt pro psy i kočky Yoggies. K B.A.R.F. se hodí i doplňky potravy dle aktuální potřeby psa, jako např. doplněk Pro zdravé klouby, oleje lisované za studena nebo samozřejmě i kvalitní pamlsky bez chemie.
Bavili jsme se o prevenci, ale co když pejsek trpí některou z alergií nebo je nemocný apod? Při závažnějších potížích je dobré se poradit s veterinářem. Dnes již prakticky každý veterinář potvrdí, že pestrá potrava je základem dobrého zdraví. S veterinářem lze vše zkonzultovat a nastavit takové stravování, které bude pejskovi chutnat a bude pro něj přínosné.
V Yoggies máme „holistický“ (celostní) přístup ke krmivu. Vnímáme celkový dopad surovin i krmiva na organismus psa
Když pes trpí např. alergií na kuřecí maso, pak změna „jídelníčku“ u takto postižených psů vždy přinesla dobré výsledky. Doporučovali jsme několik kroků, které vychází z „holistického“ (celostního) přístupu ke zdraví. Prvním byl samozřejmě přechod na krmiva, doplňky i pamlsky Yoggies – a to výhradně. Pejsek nesměl dostat doma nic jiného „od stolu“. To vyžadovalo velkou disciplínu i od celé rodiny. Pak byl důležitý přechod například z granulí na syrovou potravu Yoggies B.A.R.F. s kloubní výživou a probiotiky. Nebo pejsek zůstal na granulích, ale přešel na druh Yoggies s jehněčím masem a bílou rybou, které jsou snadno stravitelné nebo na monoproteinové granule Yoggies s kozím masem, kdy kozí maso je nejen snadno stravitelné, ale téměř nikdy není alergenní. A pak se už pokračovalo se správně zvolenými doplňky i pamlsky. S tím vším u nás pomáhá zákazníkům naše výživová poradkyně.
Takže pestrá potrava od Yoggies u psů funguje. Co od ní tedy můžeme očekávat?
Ano, funguje – prakticky nad očekávání. Po testech, na kterých se podíleli vědci, veterináři, ale i chovatelé, lze říci, že pestrá potrava může tzv. holisticky (celostně) posilovat zdraví psa, může dokázat potlačovat nejen alergie, ale i vznik mnoha různých nemocí a co je také skvělé, psi neberou svou potravu jako „nutnou nudu“, ale těší se na misku, ve které možná bude zase jiná dobrota s novou chutí i vůní.
Pestrá potrava je návrat k přirozenému krmení z přírody
Závěrem tedy lze říci, že pestrá potrava je takovou revolucí ve zdravém krmení našich psů, že?
Ano, přesně tak.