reklama

Jsou blízkými příbuznými skalkových lomikamenů, na vaší zahradě nesmí chybět

Heuchera, heucherela, tiarella... podobná jména, podobné rostlinky. Co mají společného a proč jsou tolik oblíbené? Všechny spadají do stejně čeledi – lomikamenovité. K jejich hlavním plusům patří kompaktní hustý růst a pestře zbarvené listy. Listy mohou být růžové, zlaté, červené, s nejrůznější světlou nebo tmavou kresbou. A různým tvarem okraje listů. Dají se mezi sebou perfektně kombinovat, můžeme z nich vytvářet pestré obrazce kontrastních nebo souladných barev.

reklama

Zajímavá je i pestrá směr různých kultivarů. Výrazných barev můžeme využít i při vytváření barevně laděných záhonů. Červenolisté se výborně hodí k purpurovým japonským javorům a popelivkám. Se žlutolistými druhy zase můžeme vytvářet krásné zlaté zářivé výsadby.

Květy jsou bohaté, ale poměrně drobné, hlavním efektem těchto trvalek jsou určitě pestře zbarvené listy.  Krásný růst a zajímavé listy jsou v podstatě cennější než květy, protože dělají rostlinu krásnou po celou vegetační sezónu. Mnohé trvalky krásně kvetou, ale mimo hlavní čas kvetení jsou vcelku neatraktivní. Hlavní kostru květinového záhonu by měly tvořit právě trvalky s dlouhou dobou působnosti. Trvalky pěkné pouze v době květu, by měly představovat spíš jejich doplněk. Mezi takové patří např. ostrožka (Delphinium), záplevák (Helenium), oměj (Aconitum), orlíček (Aquilegia) a celá řada cibulnatých a hlíznatých květin, jako jsou mečíky (Gladiolus), krokosmie (Crocosmia) a eremurus či liliochvostec (Eremurus).

Dlužicha

Dlužichy (Heuchera) se u nás pěstují již poměrně dlouhou dobu a jsou dobře známé. Stejně jako oba další druhy i dlužicha je domovem v Severní Americe. Pochází z čeledi lomikamenovité (Saxifragaceae) a je tedy blízkou příbuznou skalkových lomikamenů. Listy jsou nejčastěji 5-9 laločnaté okrouhlé v základu tmavě zelené, někdy s barevnou kresbou. V zahradách se více než původní druhy pěstují vyšlechtění kříženci. Dlužichy jsou vcelku nenáročné na kvalitu půdy, vyhovuje jim slunce i lehký stín. Výška listové růžice se zpravidla pohybuje okolo 30 cm, květní lodyhy jsou pevné, ve výšce od 20 do 50 cm. Vysoké druhy se dokonce používají i v květinářství jako doplňková květina k řezu. V kyticích se dobře kombinuje s velkokvětými druhy, jako jsou růže, lilie a gerbery.

Tiarela

Tiarela, mitrovnička (Tiarella) dosahuje výška listové růžice okolo 15-30 cm. Květy jsou bílé nebo růžové v latách, která dosahují až 50 cm. Kvítky jsou jemné, připomínají malá peříčka. Tiarely jsou oproti heucherám spíše zelené, listy jsou jednoduché někdy i tříčetné, laločnaté. Mitrovničkám vyhovuje zejména stinné a polostinné stanoviště. Půda by měla být vlhká a zároveň propustná. Oproti dlužichám reagují hůře na sucho, a pokud je pěstujeme pod korunami stromů, je potřeba pravidelná zálivka nejlépe automatickou nebo kapkovou závlahou. Hůře také snáší silnější oslunění.  K nejhezčím a zároveň i nejčastěji pěstovaným druhům patří tiarela srdčitá (Tiarella cordifolia) která představuje typickou lesní podrostovou trvalku. Pokud jí poskytneme podmínky, které potřebuje, pak je nesmírně krásná a dekorativní. K dalším druhům patří tiarela trojlistá (T. trifoliata) a Tiarella wherryi.

Heucherela

Heucherela (Heucherella) je mezirodový kříženec dlužichy a její příbuzné tiarely. Spojením názvů obou výchozích druhů vzniklo i jméno této trvalky. Rostlin vzniklých mezirodovým křížením není mnoho a jsou poměrně vzácné. Po svých rodičích získala heucherela mnoho cenných vlastností. Má krásně vybarvené listy, mimořádně kompaktní vzrůst, adaptabilitu na polostinné i slunnější lokality. Zbarvení listů zlatolistých kultivarů se liší podle stanoviště, ve stínu je barva méně intenzivní, výraznější barvy získává v polostínu, popř. na plném slunci. Odrůdy, které mají listy vybarveny do žluta a oranžova se mohou pálit na poledním slunci, proto je nejvhodnější stanoviště s ranním a odpoledním sluncem.

Množení

Všechny zmíněné trvalky se dají v domácích podmínkách velmi dobře množit. Botanické druhy množíme semeny, pro všechny druhy je vhodná i vegetativní cesty dělením starších trsů nebo odtržky s několika kořínky.

K tématu

Semena si můžeme snadno sklidit sami. Na odkvetlé laty se zrajícími semínky natáhneme slabý sáček ze záclonového materiálu a necháme plně dozrát. Stonek odlomíme a semínka vysypeme. Skladujeme v temnu a sucha vyséváme příští rok na jaře. Po odkvětu vystříháme všechny odkvetlé stonky, ze kterých nechceme sbírat semena. Rostlina se nevysiluje, neztrácí na své přitažlivosti. Dlužichy i heucherely jsou velmi vhodné i pro výsadbu do nádob. Můžeme jimi doplnit balkón nebo terasu. Hodí se i do truhlíkové výsadby spolu s kvetoucími letničkami a balkonovkami.

Tagy:
okrasná zahrada trvalky pěstování dlužicha heuchera heucherela tiarela

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Donald Trump

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

Interpelace se změnily v oslavu hnutí ANO. Babiš četl připravené odpovědi z papíru

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se proměnily v oslavu hnutí ANO. Poslanci vládního hnutí obsadili většinu času u řečnického pultíku a svými otázkami často nahrávali svému předsedovi a českému premiérovi Andreji Babišovi. Ten četl připravené odpovědi z papíru. Někteří vládní poslanci se dokonce interpelací zúčastnili poprvé od voleb v roce 2017.

reklama