reklama

Pořiďte si dřišťál. Jak jej pěstovat?

Dřišťály patří k oblíbeným dřevinám s širokým spektrem použití. Rod obsahuje asi 190 druhů s opadavými, poloopadavými nebo stálezelennými listy. Jejich domovinou je Afrika, Amerika, Evropa i Asie.

reklama

Dřišťály se u nás pěstují ve veřejné zeleni, na zahradách, v nádobách i jako bonsaje v miskách. Jedná se zpravidla o nenáročné a dobře otužilé keře s dobrým zdravotním stavem.

K tématu

Mnohé druhy mají krásné podzimní vybarvení i barevnou kůru. Řada nových kultivarů zase vyniká pestře zbarvenými listy. Dřišťály mají také pěkné, žluté květy a zajímavé drobné plůdky. Opadavé druhy mají plody většinou podlouhlé, zbarvené červeně, stálezelené druhy mají plody tmavomodré s ojíněným povrchem. Typickým znakem dřišťálů je i výrazně žluté dřevo a tenké trny na větvičkách, někdy i listech. Dřišťály se velice dobře hodí na živé ploty, jako součást keřových výsadeb, mezi trvalky a jehličnany. Velikost keře závisí na druhu a konkrétním kultivaru, rozmezí se pohybuje od 0,3 m do 2 m, ale najdou se výjimky. Keře jsou kompaktní, rozkladité a jejich šířka je často stejná jako jejich výška.

Opadavé druhy

Opadavé druhy dřišťálů velice dobře snášejí sucho a chudší půdu. Preferují zásadité pH. Velice dobře se kombinují s růžemi a skalníky, protože mají podobné nároky na stanoviště a pěstování. K rozšířeným druhům patří dřišťál obecný (Berberis vulgaris), je to zároveň náš jediný domácí dřišťál. V parcích se často setkáme s červenolistým kultivarem Atropurpurea.

Zajímavějším druhem je dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergi). Předchozímu je velmi podobný, jen je o něco nižší, dorůstá výšky okolo 1,2 m, pochází za Japonska. Vytváří husté keříky a pěstuje se ve velkém množství krásných kultivarů, které jsou specifické krásnými barvami listů. Mezi bestselery patří kultivar Atropurpurea s temně červenými listy a Atropurpurea Nana, který je stejně zbarvený, jen s tím rozdílem, že roste velmi pomalu a jeho maximální výška je 0,3 m. Skvěle se hodí na nízké živé plůtky a zejména do skalek. Sunjoy má červené listy s tenkou telenou linkou po okraji. Opakem červenolistých kultivarů je Aurea, který má krásně zlatavožluté listy. S červenolistými kultivary vytváří zajímavý kontrast. Velmi atraktivní jsou i Pink Queen a Rose Glow, s pestře růžovo-zeleno a bíle skvrnitými listy. Hrlequin má zelené listy s bílým a růžovým žíháním.

K cenným opadavým druhům patří i dřišťál ottavský (Berberis ottawensis Superba), který dosahuje výšky kolem 2 m. Listy má tmavočervené a větévky pěkně obloukovitě převislé. K dalším pěkným, i když méně rozšířeným druhům patří i dřišťál Vernin (Berberis vernae) a dřišťál Wilsonové (Berberis wilsoniae). Oba pocházejí z Číny a jsou okolo 1,5 m vysoké.

Stálezelené druhy

Stálezelené dřišťály preferuji polostín a propustné půdy. V silnějších zimách mohou namrzat, a proto je v silnějších zimách vhodná protimrazová ochrana. Kořeny před vymrznutím chráníme vrstvou listí, drobné skalkové druhy můžeme obalit bílou netkanou textilií.

Dřišťál Juliin (Berberis julianae) dorůstá výšky až 2 m a ze stálezelených druhů patří k těm nejběžnějším. Jeho listy jsou trnité, dlouhé až 10 cm. Je to robustnější druh, který se velmi dobře hodí do větších ploch jako živý plot jak volně rostoucí, tak i tvarovaný. Větévky jsou pokryty silnými trny, stejně tak i tuhé listy. Plot z tohoto dřišťálu můžeme vysázet i okolo pozemku a můžeme si být zcela jistí, že k nám žádný nevítaný návštěvník přes něj nepoleze.

Dřišťál zimostrázový (Berberis buxufolia Nana) je velmi nízký, hustě kompaktní druh, který najde svoje uplatnění zejména ve skalkách nebo všude tam, kde není dostatek místa.

Dobře se pěstuje i v nádobách. Tento dřišťál roste opravdu pomalu a není potřeba jej udržovat řezem. Pokud se mu dobře daří, je to plně mrazuvzdorný druh. V holomrazech můžeme položit bílou netkanou textilii.

Dřišťál bradavičnatý (Berberis verruculosa). Je jemný, hustý, svěže zelený druh. Jeho výška se většinou pohybuje okolo 1,5 m. Hezky roste pod vzdušnými korunami vyšších listnatých stromů. V silnějších zimách může namrzat, ale po sestřihu velmi dobře regeneruje. Roste spíše do šířky než do výšky.

Pro zahradní pěstování se hodí i podobný druh dřišťál bělolistý (Berberis candidula). Je podobný druhu Berberis verruculosa. Oba dva mají navíc zářivě bíle zbarvenou spodní stranu listů, což jim ještě dodává na atraktivitě.

Tagy:
zahrada keř pěstování dřišťálu dřišťál na zahradě
Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry
360°

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

reklama