reklama

Pořiďte si dřišťál. Jak jej pěstovat?

Dřišťály patří k oblíbeným dřevinám s širokým spektrem použití. Rod obsahuje asi 190 druhů s opadavými, poloopadavými nebo stálezelennými listy. Jejich domovinou je Afrika, Amerika, Evropa i Asie.

reklama

Dřišťály se u nás pěstují ve veřejné zeleni, na zahradách, v nádobách i jako bonsaje v miskách. Jedná se zpravidla o nenáročné a dobře otužilé keře s dobrým zdravotním stavem.

K tématu

Mnohé druhy mají krásné podzimní vybarvení i barevnou kůru. Řada nových kultivarů zase vyniká pestře zbarvenými listy. Dřišťály mají také pěkné, žluté květy a zajímavé drobné plůdky. Opadavé druhy mají plody většinou podlouhlé, zbarvené červeně, stálezelené druhy mají plody tmavomodré s ojíněným povrchem. Typickým znakem dřišťálů je i výrazně žluté dřevo a tenké trny na větvičkách, někdy i listech. Dřišťály se velice dobře hodí na živé ploty, jako součást keřových výsadeb, mezi trvalky a jehličnany. Velikost keře závisí na druhu a konkrétním kultivaru, rozmezí se pohybuje od 0,3 m do 2 m, ale najdou se výjimky. Keře jsou kompaktní, rozkladité a jejich šířka je často stejná jako jejich výška.

Opadavé druhy

Opadavé druhy dřišťálů velice dobře snášejí sucho a chudší půdu. Preferují zásadité pH. Velice dobře se kombinují s růžemi a skalníky, protože mají podobné nároky na stanoviště a pěstování. K rozšířeným druhům patří dřišťál obecný (Berberis vulgaris), je to zároveň náš jediný domácí dřišťál. V parcích se často setkáme s červenolistým kultivarem Atropurpurea.

Zajímavějším druhem je dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergi). Předchozímu je velmi podobný, jen je o něco nižší, dorůstá výšky okolo 1,2 m, pochází za Japonska. Vytváří husté keříky a pěstuje se ve velkém množství krásných kultivarů, které jsou specifické krásnými barvami listů. Mezi bestselery patří kultivar Atropurpurea s temně červenými listy a Atropurpurea Nana, který je stejně zbarvený, jen s tím rozdílem, že roste velmi pomalu a jeho maximální výška je 0,3 m. Skvěle se hodí na nízké živé plůtky a zejména do skalek. Sunjoy má červené listy s tenkou telenou linkou po okraji. Opakem červenolistých kultivarů je Aurea, který má krásně zlatavožluté listy. S červenolistými kultivary vytváří zajímavý kontrast. Velmi atraktivní jsou i Pink Queen a Rose Glow, s pestře růžovo-zeleno a bíle skvrnitými listy. Hrlequin má zelené listy s bílým a růžovým žíháním.

K cenným opadavým druhům patří i dřišťál ottavský (Berberis ottawensis Superba), který dosahuje výšky kolem 2 m. Listy má tmavočervené a větévky pěkně obloukovitě převislé. K dalším pěkným, i když méně rozšířeným druhům patří i dřišťál Vernin (Berberis vernae) a dřišťál Wilsonové (Berberis wilsoniae). Oba pocházejí z Číny a jsou okolo 1,5 m vysoké.

Stálezelené druhy

Stálezelené dřišťály preferuji polostín a propustné půdy. V silnějších zimách mohou namrzat, a proto je v silnějších zimách vhodná protimrazová ochrana. Kořeny před vymrznutím chráníme vrstvou listí, drobné skalkové druhy můžeme obalit bílou netkanou textilií.

Dřišťál Juliin (Berberis julianae) dorůstá výšky až 2 m a ze stálezelených druhů patří k těm nejběžnějším. Jeho listy jsou trnité, dlouhé až 10 cm. Je to robustnější druh, který se velmi dobře hodí do větších ploch jako živý plot jak volně rostoucí, tak i tvarovaný. Větévky jsou pokryty silnými trny, stejně tak i tuhé listy. Plot z tohoto dřišťálu můžeme vysázet i okolo pozemku a můžeme si být zcela jistí, že k nám žádný nevítaný návštěvník přes něj nepoleze.

Dřišťál zimostrázový (Berberis buxufolia Nana) je velmi nízký, hustě kompaktní druh, který najde svoje uplatnění zejména ve skalkách nebo všude tam, kde není dostatek místa.

Dobře se pěstuje i v nádobách. Tento dřišťál roste opravdu pomalu a není potřeba jej udržovat řezem. Pokud se mu dobře daří, je to plně mrazuvzdorný druh. V holomrazech můžeme položit bílou netkanou textilii.

Dřišťál bradavičnatý (Berberis verruculosa). Je jemný, hustý, svěže zelený druh. Jeho výška se většinou pohybuje okolo 1,5 m. Hezky roste pod vzdušnými korunami vyšších listnatých stromů. V silnějších zimách může namrzat, ale po sestřihu velmi dobře regeneruje. Roste spíše do šířky než do výšky.

Pro zahradní pěstování se hodí i podobný druh dřišťál bělolistý (Berberis candidula). Je podobný druhu Berberis verruculosa. Oba dva mají navíc zářivě bíle zbarvenou spodní stranu listů, což jim ještě dodává na atraktivitě.

Tagy:
zahrada keř pěstování dřišťálu dřišťál na zahradě

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama