Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Celkem je těchto případů 36. Všechny případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se posuzují. K úternímu večeru lidé nahlásili 2 736 podezření na nežádoucí účinky proticovidových vakcín, což je zhruba o dvě stovky více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení.
SÚKL uvádí, že všechna hlášení o úmrtích jsou v ČR důkladně hodnocená a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), ve kterém má ČR své zástupce. „Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou,“ píše SÚKL.
Česko mohlo získat 750 tisíc kusů vakcíny AstraZeneca. Babiš odmítl, chtěl Pfizer
Česká republika mohla od Evropské unie získat 750 tisíc dávek vakcín od firmy Astra Zeneca, Andrej Babiš je ale odmítl. Chtěl totiž Pfizer, informuje web Hospodářských novin.
Kdyby výbor EMA došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci.
Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna převažují přínosy vakcín nad jejich riziky. Většina úmrtí byla vysvětlená zhoršením už existujících nemocí. V případě vakcíny AstraZeneca EMA tento týden uvedla, že jejím vzácným vedlejším účinkem je výskyt krevních sraženin. I přesto podle EMA přínos vakcíny převyšuje možná rizika. Některé země ale očkování touto vakcínou omezily.
Lidé hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.
K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, dostalo v Česku obě potřebné dávky vakcíny zhruba 612 tisíc lidí, aspoň jednu dávku očkovací látky asi 1,86 milionu lidí. V ČR se očkuje třemi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.