Slintavka se může Čechům prodražit. Maso lze nyní nakoupit do zásoby, řekl ekonom Peterka

Co na to vaše peněženka, Pavel Peterka, Petr Bartoň - 31.3. v 17:55

Jednou z příčin zdražení vajec byla ptačí chřipka, kvůli slintavce a kulhavce nyní mohou stoupnout i ceny masa. „Pokud se nepodaří nákazu zastavit hned v zárodku, rizika zdražení tu jsou,“ uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Pavel Peterka. Panika podle něj ale zatím není na místě.

Strach ze slintavky a kulhavky obchází Evropu. Nákaza již byla zaznamenána několik desítek kilometrů od hranic s Českou republikou. Pokud by je překročila, podle ekonomů hrozí zdražení masa – podobně, jako ptačí chřipka zvedla ceny vajec. Lidé mohou podle ekonoma Peterky uvažovat nad nákupem zásob. „Pokud má někdo pár volných stovek, může si nějakou kližku nebo hovězí zadní navíc pořídit a dát do mrazáku, kde vydrží několik měsíců,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo může za zdražování vajec? Kovanda ukázal na aktivisty, Tlustý obvinil Fialovu vládu

„Na druhou stranu to ale není o tom, že bych teď doporučoval dělat si nějaké obrovské zásoby. Evropský trh je dost pokročilý a s nákazami má své zkušenosti. Jsem přesvědčen o tom, že se situaci kolem nákazy podaří zvládnout. Pokud ne, tak o tom budeme vědět dostatečně dopředu, abychom se připravili,“ doplnil.

„Konkrétní maso, které bude postiženo – tedy hovězí – bude určitě stoupat na ceně, ale zatím bych nestrašil,“ dodal další host pořadu ekonom Petr Bartoň. „Jakmile se kulhavka a slintavka objeví, musí se vybít celé stádo, protože jsou to jedny z nejvíce infekčních nemocí, které na této planetě existují,“ doplnil ekonom.

Kontroly a dezinfekce na hranicích

Slintavka a kulhavka se již objevily v Maďarsku a na Slovensku. Tam v neděli přibylo páté ohnisko nákazy. Jde o velkou farmu ve vesnici Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek na západě země, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem.

Česká republika kvůli hrozbě zavlečení nákazy na konkrétních hranicích kontroluje a dezinfikuje vozidla nad 3,5 tuny, která převážejí zvířata, potraviny či krmiva. Nejblíže maďarským a slovenským ohniskům jsou farmáři v Jihomoravském kraji. Krajští veterináři proto společně s policií a celníky kontrolují přechody v Hatích u Znojma a v Mikulově na Břeclavsku. Kontroly pak od úterní půlnoci budou probíhat i na hraničním přechodě s Rakouskem Halámky v Jihočeském kraji, jak v pondělí uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Výborný ke slintavce: Česko začne testovat mléko. I převoz velikonočního jehněte je hazard

Tagy: