Přicházíme o členy rodiny, tvrdí farmáři o nakažených zvířatech. Ta trpí, úřady nestíhají

Protest slovenských farmářů

Slovenští farmáři apelují na vládu, aby je nechala uzavřít chovy do karantény, ale nevybíjela automaticky stáda potenciálně ohrožených sudokopytníků v perimetru nákazy. Chovatelé situaci nesou velmi špatně, kvůli zhoršující se situaci se na vybíjení dlouho čeká. V nakažených chovech tak prý hospodářská zvířata velmi trpí. Na českých hranicích se Slovenskem a nově i s Rakouskem pokračují mimořádné kontroly.

Na Slovensku se musí kvůli zhoršující se situaci vybíjet i malé chovy. „Někteří chovatelé jsou celou věcí tak zasaženi, že tvrdí, že přicházejí o členy rodiny,“ popsala nálady u našich sousedů reportérka CNN Prima NEWS Andrea Teissigová.

K TÉMATU: Česko je blíž stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Obce neuspěly s rozkladem

Tamní farmáři už několik dní protestují proti tomu, aby se ve vymezeném perimetru vybíjely i zdravé chovy. „Malá hospodářství by raději přešla do karantény a počkala dva týdny, zda se nákaza potvrdí. Ministr zemědělství Richard Takáč ale rozhodnutí nemění – všechny chovy v okruhu tří kilometrů od ohniska musí být poraženy,“ sdělila Teissigová.

„Chovatelé to nesou špatně. Zaměstnanci úřadů kvůli šíření choroby nestíhají, ve stádech jsou ale nemocné krávy, které trpí a naříkají,“ dodala reportérka.

Zemědělci v Česku jsou v pozoru

Zemědělci po celém Česku nečekají na vládní nařízení. Uvědomují si, že kdyby se k nám slintavka a kulhavka dostaly, mohli by zkrachovat. Třeba v zemědělském družstvu v Nivnici na Uherskobrodsku už dobrovolně určili, že všechna hospodářská i osobní auta musí projet dezinfekční vanou.

VIDEO: Jak reagují zemědělci v Česku?

„Nemohou sem žádní náhodní cizí lidé. Ať člen služby nebo zaměstnanec, každý musí být převlečený,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ředitel družstva Martin Moulis.

A na poplach bijí i soukromí zemědělci. Jakub Šimčík hospodaří na Uherskohradišťsku a všechny své stroje dezinfikuje při každém výjezdu z farmy – přípravkem musí postříkat všechny pneumatiky a konstrukci vozu.

Ministerstvo je připraveno na nejhorší

Od pátku platí na území Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského kraje i zákaz vstupu do obor s volně žijícími zvířaty. „Zavřeno je pro veřejnost až do odvolání. Provoz zajišťují jen naši zaměstnanci,“ vysvětlil Marek Machan, vedoucí polesí Moravský Krumlov.

Ministerstvo zemědělství ujišťuje, že je připraveno i na tu nejhorší variantu. Pokud by se k nám nákaza dostala, lokalizace ohniska a vyhlašování ochranných pásem by se dělo v koordinaci s hasiči a armádou.

„V tuto chvíli armáda vytipovává případná místa lokality na území vojenských újezdů, prostorů, která by byla případně využita pro likvidaci takto utracených zvířat,“ ujistil šéf resortu Marek Výborný (KDU-ČSL).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Toxický benzen, který unikl při výbuchu v Hustopečích, zamořil celé jezero, stěžují si rybáři

Tagy: