reklama

Podepište, než to smažou. Petice proti olympijské transgender vzpěračce zmizela

Petice, která volala po změně pravidel pro transgender sportovce na olympiádách, v tichosti zmizela ze stránek Change.org. Stalo se tak v předvečer premiérového výstupu transgender vzpěračky Laurel Hubbardové, která soutěží v pondělí odpoledne. Podle autorů byla petice odstraněna na základě hlášení, že jde o formu nenávistného projevu.

reklama

Třiačtyřicetiletá sportovkyně už na střední škole slavila úspěchy, když ještě jako chlapec obsadila na mistrovství republiky juniorů první místo. V roce 2013 zahájila proces změny pohlaví a v ženské kategorii dostala povolení startovat v roce 2015. Nyní ji čeká olympijský debut v Tokiu ve vzpěračství. Je rovněž první sportovkyní, která pod pěti kruhy zabojuje o medaile po změně pohlaví.

Zatímco ji mnozí vnímají jako inspiraci pro další transgender sportovce, jiní v její účasti na olympiádě vidí nespravedlnost. Proti její účasti v turnaji vznikla i petice, která požadovala mimo jiné také změnu pravidel ze strany Mezinárodního olympijského výboru.

„Možnost účasti transgender ženy zcela ignoruje její fyzické výhody v rychlosti, výšce, vytrvalosti a síle, které muži oproti ženám mají,“ uváděl text na petičních stránkách Change.org.

Podle britského webu Daily Mail kritici nashromáždili přes 30 tisíc podpisů. Petice volající po revizi pravidel a vyřazení Hubbardové z olympijského klání už ale není k nalezení – zmizela totiž ze stránek.

Autoři obdrželi e-mail s tím, že petice byla označena za formu nenávistného projevu, a není již proto viditelná na webu. Nyní čekají na reakci ze strany provozovatele Change.org, který jako jediný může petici obnovit.

Petice zmizela v předvečer debutu Hubbardové, která bude v pondělí ve 12:50 středoevropského času konkurovat ženským vzpěračkám v kategorii do 87 kilogramů. Favoritkou na zlato ale zůstává čínská sportovkyně Li Wen-wen – u Hubbardové se tipuje, že by mohla mít šanci spíše na stříbro.

Špatný vtip, označila účast Hubbardové belgická vzpěračka

Hubbardová dostala povolení závodit jako žena, když minimálně dvanáct měsíců před první soutěží držela hladinu testosteronu pod hranicí deseti nanomolů na litr. Někteří odborníci ale upozorňují, že tyto regule nezohledňují biologickou výhodu lidí, kteří prošli pubertou jako muži.

Skupina protestující proti přítomnosti Hubbardové v Tokiu upozorňuje, že muži díky svalovým dispozicím a větším orgánům převyšují ženy v síle, vytrvalosti a rychlosti. Hladina testosteronu je podle nich jen jeden dílčí faktor a politiku Mezinárodního olympijského výboru považují za chybnou.

Na druhou stranu zastánci účasti transgenderových sportovců tvrdí, že proces změny pohlaví výhodu ohledně mužského dospívání výrazně snižuje a že i jinak existují velké rozdíly mezi vrozenými fyzickými dispozicemi sportovců.

Proti Hubbardové se v minulosti postavili i někteří sportovci. Belgičanka Anna Vanbellinghenová dokonce označila účast transgender vzpěračky na olympiádě za „špatný vtip“ a řekla, že je tento krok nefér vůči ženám, jejichž pohlavní identita odpovídá pohlaví, se kterým se narodily. Hubbardová, která se údajně za širokou publicitu stydí, se do této bouřlivé debaty nezapojila. Vydala ale krátké děkovné prohlášení.

„Jsem vděčná za laskavost a podporu, kterých se mi dostává od spousty Novozélanďanů,“ uvedla prostřednictvím Novozélandského olympijského výboru (NZOC). Když si před třemi lety na Commonwealthu přetrhla vaz v lokti, hrozil jí konec kariéry. „Ale vaše podpora, vaše povzbuzování a vaše láska mě provedly temnými časy,“ uvedla Hubbardová.

Ve světle četných kritických reakcí NZOC uvedl, že se nebude pouštět do žádné negativní debaty na sociálních sítích. „V žádném případě neschvalujeme kyberšikanu. Všichni si musíme uvědomit, že za všemi těmito technickými otázkami je člověk. Snažíme se chránit nejen naše sportovce před čímkoliv negativním v prostoru sociálních médií,“ uvedla mluvčí NZOC Ashley Abbotová pro Daily Mail.

Tagy:
vzpěrač nenávist petice olympiáda transgender olympijské hry Mezinárodní olympijský výbor sport Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Laurel Hubbardová

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama