Podepište, než to smažou. Petice proti olympijské transgender vzpěračce zmizela

Petice, která volala po změně pravidel pro transgender sportovce na olympiádách, v tichosti zmizela ze stránek Change.org. Stalo se tak v předvečer premiérového výstupu transgender vzpěračky Laurel Hubbardové, která soutěží v pondělí odpoledne. Podle autorů byla petice odstraněna na základě hlášení, že jde o formu nenávistného projevu.

Třiačtyřicetiletá sportovkyně už na střední škole slavila úspěchy, když ještě jako chlapec obsadila na mistrovství republiky juniorů první místo. V roce 2013 zahájila proces změny pohlaví a v ženské kategorii dostala povolení startovat v roce 2015. Nyní ji čeká olympijský debut v Tokiu ve vzpěračství. Je rovněž první sportovkyní, která pod pěti kruhy zabojuje o medaile po změně pohlaví.

Zatímco ji mnozí vnímají jako inspiraci pro další transgender sportovce, jiní v její účasti na olympiádě vidí nespravedlnost. Proti její účasti v turnaji vznikla i petice, která požadovala mimo jiné také změnu pravidel ze strany Mezinárodního olympijského výboru.

„Možnost účasti transgender ženy zcela ignoruje její fyzické výhody v rychlosti, výšce, vytrvalosti a síle, které muži oproti ženám mají,“ uváděl text na petičních stránkách Change.org.

Podle britského webu Daily Mail kritici nashromáždili přes 30 tisíc podpisů. Petice volající po revizi pravidel a vyřazení Hubbardové z olympijského klání už ale není k nalezení – zmizela totiž ze stránek.

Autoři obdrželi e-mail s tím, že petice byla označena za formu nenávistného projevu, a není již proto viditelná na webu. Nyní čekají na reakci ze strany provozovatele Change.org, který jako jediný může petici obnovit.

Petice zmizela v předvečer debutu Hubbardové, která bude v pondělí ve 12:50 středoevropského času konkurovat ženským vzpěračkám v kategorii do 87 kilogramů. Favoritkou na zlato ale zůstává čínská sportovkyně Li Wen-wen – u Hubbardové se tipuje, že by mohla mít šanci spíše na stříbro.

Špatný vtip, označila účast Hubbardové belgická vzpěračka

Hubbardová dostala povolení závodit jako žena, když minimálně dvanáct měsíců před první soutěží držela hladinu testosteronu pod hranicí deseti nanomolů na litr. Někteří odborníci ale upozorňují, že tyto regule nezohledňují biologickou výhodu lidí, kteří prošli pubertou jako muži.

Skupina protestující proti přítomnosti Hubbardové v Tokiu upozorňuje, že muži díky svalovým dispozicím a větším orgánům převyšují ženy v síle, vytrvalosti a rychlosti. Hladina testosteronu je podle nich jen jeden dílčí faktor a politiku Mezinárodního olympijského výboru považují za chybnou.

Na druhou stranu zastánci účasti transgenderových sportovců tvrdí, že proces změny pohlaví výhodu ohledně mužského dospívání výrazně snižuje a že i jinak existují velké rozdíly mezi vrozenými fyzickými dispozicemi sportovců.

Proti Hubbardové se v minulosti postavili i někteří sportovci. Belgičanka Anna Vanbellinghenová dokonce označila účast transgender vzpěračky na olympiádě za „špatný vtip“ a řekla, že je tento krok nefér vůči ženám, jejichž pohlavní identita odpovídá pohlaví, se kterým se narodily. Hubbardová, která se údajně za širokou publicitu stydí, se do této bouřlivé debaty nezapojila. Vydala ale krátké děkovné prohlášení.

„Jsem vděčná za laskavost a podporu, kterých se mi dostává od spousty Novozélanďanů,“ uvedla prostřednictvím Novozélandského olympijského výboru (NZOC). Když si před třemi lety na Commonwealthu přetrhla vaz v lokti, hrozil jí konec kariéry. „Ale vaše podpora, vaše povzbuzování a vaše láska mě provedly temnými časy,“ uvedla Hubbardová.

Ve světle četných kritických reakcí NZOC uvedl, že se nebude pouštět do žádné negativní debaty na sociálních sítích. „V žádném případě neschvalujeme kyberšikanu. Všichni si musíme uvědomit, že za všemi těmito technickými otázkami je člověk. Snažíme se chránit nejen naše sportovce před čímkoliv negativním v prostoru sociálních médií,“ uvedla mluvčí NZOC Ashley Abbotová pro Daily Mail.

Tagy:

Hlavní zprávy

Následky sesuvu italského ledovce z vrtulníku: V záchranu pohřešovaných už nikdo nedoufá
Itálie

Následky sesuvu italského ledovce z vrtulníku: V záchranu pohřešovaných už nikdo nedoufá

Záchranářům s pátráním po nezvěstných turistech v italských Dolomitech budou pomáhat i vojenští policisté a hasiči, popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová. Ta se společně se záchranáři vydala i na průzkumný let vrtulníkem nad místo neštěstí. Bezpečnost by měly pomoci zajistit i speciální radary. Z nedalekého parkoviště zároveň zmizelo auto s českou registrační značkou, policisté ho odtáhli. Zřejmě jde o vůz dvojice Čechů, která při nedělním sesuvu přišla spolu s dalšími o život.

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok
Koronavirus

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok

Neprodloužená neschopenka, bez nároku na invalidní důchod. To jsou verdikty, se kterými si setkávají lidé s postcovidovým syndromem. Tuto diagnózu si od začátku pandemie vyslechly desetitisíce Čechů. Tisíce z nich i dlouho po prodělání covidu trápí dušnost, nepřekonatelná únava, nespavost nebo porucha paměti. Do práce se vrátit nemohou a dostat nějakou podporu od státu je náročné nebo zcela nemožné.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Vypnutí plynu by bylo jako covid, ohromný šok, míní ekonom. Co čeká premiér Fiala?

21:03

Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

20:33

Dalším cílem Rusů je Slavjansk, tvrdí britské a ukrajinské bezpečnostní složky a situace na ukrajinské frontě jim dává za pravdu

20:00

V okupovaném Doněcku hořel sklad ropy

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Domácí zpravodajství

Gregorová: Češi mrznout nebudou, máme plné zásobníky. Jen na dva měsíce, varuje Konečná

Čeští občané se nemusí obávat, že by neměli v zimě čím topit. Už jen proto, že se Česku daří plnit plynové zásobníky. Myslí si to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní je však nutné, aby Evropská unie jednala solidárně, pokud chce minimalizovat dopady energetické krize na své občany. Uvedla to ve speciální debatě Česko v čele EU na CNN Prima NEWS.

Policisté nevěřili svým očím. Lidé otvírali dveře za jízdy, pak jich v autě našli devět

Devět cestujících napočítala policejní hlídka v osobním vozidle, které zastavila v úterý večer u Nového Malína na Šumpersku. Kontrolovaný osobní automobil může přitom pojmout maximálně pět cestujících. Jeho početná osádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Jeden cestující se pokusil z automobilu utéct, policisté ho ale zadrželi.

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Vězení, návrat do Česka a hned nový vztah. Tereza H. randí se známým MMA zápasníkem

V pákistánském vězení strávila Tereza Hlůšková téměř čtyři roky. Po návratu do Česka byla obvinění z pašování drog zproštěna a začala si užívat života na svobodě. Změnila image, našla si práci a nyní i partnera. 26letá dívka se stýká se známým zápasníkem MMA Michalem Kotalíkem. Svedla je dohromady podobná minulost. I sportovec byl nedávno propuštěn z vězení.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.