Několik sportovců, například beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová, přišlo o hry v Tokiu kvůli nákaze koronavirem při speciálnímu vládnímu letu. Kritika se sesypala na Český olympijský výbor, zejména pak na jeho předsedu Jiřího Kejvala. Ten odmítl systémové pochybení, ale zároveň dodal, že neví, kde se stala chyba.
V sobotu večer publikoval Český olympijský výbor zprávu o výsledcích interního šetření inkriminovaného letu do Tokia, který několika sportovcům zhatil olympijský sen a roky dřiny.
„Prostudovali jsme všechny dostupné dokumenty a mluvili jsme s velkou částí pasažérů, abychom si udělali komplexní obrázek o situaci. Nedošlo sice k žádnému systémovému pochybení ani zásadnímu personálnímu selhání, ale porušení některých pravidel mohlo přispět ke sportovním tragédiím, takže z toho musíme vyvodit důsledky,“ řekl Kejval k závěrům vyšetřování.
Nezajímají vás naše výsledky? Tak se nestarejte
V rozhovoru pro iRozhlas.cz Kejval řekl, že k osobním nedostatkům mohlo dojít. „Hlavně se nám nepodařilo odpovědět na otázku, kde se udělala chyba a jakým způsobem se dostal pozitivní člověk na palubu letadla,“ sdělil. Jako možný důsledek uvedl, že by se pro příště – tedy při zimních hrách v Pekingu – měla před odletem zkrátit doba posledního testu na přítomnost onemocnění COVID-19, případně se přidal ještě jeden test. Před odletem do Tokia absolvovali sportovci závěrečný test 24 hodin před tím, než usedli do letadla.
K tomu, že Český olympijský výbor vyšetřoval „svůj“ problém sám, měl výhrady nový šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser. Na to má Kejval jasnou odpověď: „My si děláme své vlastní interní šetření, o které jsme byli požádáni Mezinárodním olympijským výborem. Nevím, proč by mělo někomu vadit. Pokud někoho nezajímají závěry našeho šetření, ať se o ně nestará, nikomu je nenutíme.“
Kejval, který v červnu začal již třetí funkční období ve funkci předsedy, se snaží mírnit rozsáhlou kritiku poukazováním na fakt, že český tým není jediným, jehož olympionici měli pozitivní test. „V zásadě by se dalo říct, že všechny velké výpravy už dneska mají nějakého svého nakaženého,“ zdůraznil a dodal, že Mezinárodní olympijský výbor se chce z problémů poučit zvlášť směrem k zimním olympijských hrám v Pekingu v roce 2022.
Kejval si zatím nedovede představit, že by měli mít čeští sportovci od národního výboru nařízené, aby se na zimní olympiádu nechali očkovat. Všechno ale podle něj záleží na podmínkách pro vstup do Číny, které se mohou výrazně lišit od těch, které platily pro Japonsko.
Let do Tokia má prověřit i pražská hygiena na základě podnětu ministerstva zdravotnictví. „Jsme rádi, že se o to zajímají, protože mají úplně jinou odbornost než my. Spolupracujeme s nimi a jsme sami zvědaví na výsledky jejich šetření,“ uzavřel Kejval.