Pětice robotů pomůže Rwandě bojovat s koronavirem. Roboty nasadily i další země

Rwanda nasazuje do boje s koronavirem pět protiepidemických robotů. Ti mají podle tamních úřadů pomoci s hromadným zjišťováním tělesné teploty, sledováním stavu pacientů nebo vedením lékařských záznamů pacientů s nemocí COVID-19. Informoval o tom web CNN.

Akazuba, Ikirezi, Mwiza, Ngabo a Urumuri, jak zní jména nových „pomocníků“, doputovali minulý týden rwandskému ministru zdravotnictví Danielu Ngamijehovi a ministru informačních technologií (ICT) a inovací. Rozvojový program OSN (UNDP) daroval pětici robotů zdravotnickému centru Kanyinya v tamním hlavním městě Kigali. Centrum se věnuje léčbě pacientů s onemocněním COVID-19. Vyškolení personálu ohledně zacházení s pěti poskytnutými stroji provedou inženýři z Rozvojového programu OSN.

Každou minutu otestují až 150 lidí

Roboti plní více úkolů spojených s vypořádáváním se s koronavirovou nákazou. Každou minutu údajně dokáží otestovat až 150 lidí se symptomy a podezřením na COVID-19, jako jsou suchý kašel a vysoká teplota. Podle rwandského ministra zdravotnictví Daniela Ngamijeho mají rovněž schopnost zachytit zvuková a vizuální data pacientů a upozornit zdravotníky na zjištěné abnormality.

Roboti také mohou nakaženým pacientům doručovat jídlo nebo léky. „Tito roboti budou provádět měření teploty v našich léčebných centrech. Budou také detekovat lidi nenosící roušky, takže mohou rychle informovat velitelské stanoviště, které může zareagovat,“ uvedl ministr.

Roboty během pandemie použily i Tunisko nebo USA

Po celém světě jsou zdravotníci a další pracovníci nuceni ke kontaktu s nakaženými pacienty. Rwandská vláda chce právě tento kontakt omezit tak, že namísto lidí budou léky, jídlo a další náležitosti pacientům dodávat právě stroje s umělou inteligencí. Roboti jsou podle Ngamijeho naprogramované ke správné komunikaci a rovněž dokáží vzdělávat zdravotníky i pacienty ohledně rizik viru a toho, jak zůstat v bezpečí.

Rwanda není první zemí, která k boji s koronavirem využívá robotů. Například v Tunisku byli během dubnové karantény rozmístěni v hlídkových oblastech hlavního města policejní roboti, kteří sledovali, jak obyvatelé dodržují vládní opatření. Policejní důstojníci skrze kamery umístěné na inteligentních strojích kontrolovali průkazy totožnosti lidí pohybujících se venku.

Lékaři v USA použili robota k první léčbě osoby s COVID-19. Robot v nemocnici v Seattlu kontroloval pacientův zdravotní stav, což zamezilo kontaktu zdravotníků s nakaženým.

Tagy: