Kvůli koronaviru se ocitly v karanténě miliony lidí po celém světě. Na mnoha místech tak práci těch, kteří se běžně pohybovali v terénu, musely převzít moderní technologie. Umělá inteligence pronikla do zdravotnictví, pomáhá trasovat nakažené nebo asistuje restauratérům.
Po prvních zkušenostech s epidemií SARS v roce 2003 v Číně rychle pochopili, že moderní technologie budou hrát prim také během šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2. „Boj s epidemií nelze vést bez podpory vědy a technologií,“ hlásal začátkem února čínský prezident Si Ťin-pching.
Do terénu proto vyrazili roboti. Čínská obchodní společnost JD například propůjčila úřadům ve Wu-chanu, kde pandemie začala, autonomní stroje, které přenáší zdravotnické vybavení a asistují tamním lékařům. Informovala o tom americká CNN.
Jiní roboti v nemocnicích diagnostikují koronavirové onemocnění. Čína, Jižní Korea a později i další státy také s oblibou začaly využívat roboty i k dezinfekci nemocničních prostor.
An Israeli man walks his dog via drone (source: Facebook) pic.twitter.com/tLt5VVD94u
— Sam Sokol (@SamuelSokol) March 19, 2020
Mezi jinými druhy robotů našly své uplatnění také drony. V Číně nebo Saúdské Arábii létají nad zamořenými oblastmi a měří lidem na dálku teplotu. Uvedl to portál Business Insider.
Ve Francii, Portugalsku nebo Španělsku zase stroje dohlížejí na to, zda občané dodržují karanténu. Místní úřady prostřednictvím dronů se silnými reproduktory instruují občany a naléhají na ně, aby omezili pohyb.
To na Kypru se jeden muž v karanténě rozhodl, že bude pomocí dronu venčit psa, a sám tak zůstane v bezpečí domova.
Roboti rozvážejí jídlo
Moderní technologie pomáhají také majitelům uzavřených restaurací, kteří kvůli zákazu vycházení přišli o klientelu. V čínském Pekingu využívá roboty při donáškových službách firma Meituan Dianping. Roboti během pandemie převáží jídlo z restauračních kuchyní ke kurýrům a od nich po přepravě k zákazníkům.
Roboty využívá například společnost Ele.me ve městě Wen-čou. Díky autonomním robotům a dronům tam distribuuje hotová jídla lidem v karanténě.
Robotická donáška nicméně není jen doménou čínských podnikatelů. V britském městě Milton Keynes testuje tuto službu od půlky března americká firma Starship Technologies. K rozvážce používá malé pojízdné roboty se šesti kolečky.
Občané dvousettisícového města si mohou stáhnout mobilní aplikaci, ve které si následně sestaví objednávku ze supermarketu nebo restaurací. Bílé robotické vozítko zákazníkům posléze jídlo přiveze.
„Žijí zde převážně mladí lidé a těm se to moc líbí,“ sdělil v půlce dubna starosta města Sam Crooks pro The Guardian. „Samozřejmě, že se to na začátku začalo hodně používat, byla to novinka, ale teď už je to jen součást našich každodenních životů. Lidé berou velmi vážně doporučení nechodit ven. Takže robotická dovážka je naprosto ideální, protože lidé si mohou objednat a nemusí ven,“ dodal Crooks.
"Stay Home Deliveries" by Starship from #MiltonKeynes local Van (Instagrammer van_diesel456) #uk pic.twitter.com/d1fD0BgjvZ
— Starship Technologies (@StarshipRobots) April 11, 2020
Firma Starship Technologies expanduje po celém světě. V současnosti má pobočky v USA, Německu, Velké Británii a na jejím chodu se podílí také v Estonsku.
Apple a Google vyvíjí trasovací systém
Některé státy včetně Česka využívají mobilní aplikace a další moderní technologie ke zpětnému sledování pohybu nakažených lidí.
Nad rámec lokálních systémů v současnosti vzniká za Atlantikem ambiciózní projekt, na jehož vývoji se podílí dva technologičtí giganti – Apple a Google. Podle technologického webu The Verge firmy vyvíjejí systém, díky kterému lidé poznají, kde se nakažený koronavirem pohyboval a s kým se mohl setkat.
V praxi to bude fungovat tak, že když bude mít člověk koronavirus, jeho mobil rozešle upozornění všem lidem v okolí a navrhne jim, aby se šli otestovat.
Vývojáři na konci dubna zveřejnili testovací verzi celého projektu. Podle americké televizní stanice CNBC by neměl být systém součástí pouze určité mobilní aplikace, ale celého operačního systému, a to jak Androidu, tak iOS. Apple a Google umožní vládám, aby rozhodly o tom, zda systém ve své zemi povolí.