Úvahy, že by se šéf ANO Andrej Babiš vzdal poslaneckého mandátu a začal se chystat na příští parlamentní volby, jsou mimo. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí a bývalý člen ANO Ivan Pilný. Podle něj v současnosti v ANO není osoba, která by mohla Babiše nahradit. Pilný ale zároveň na adresu nejsilnějšího opozičního hnutí nešetřil kritikou.
„Andreji Babišovi do hlavy nevidím. Úvahy, že by odešel ze Sněmovny a chystal se na příští parlamentní volby, jsou ale trošku mimo. Volby budou za víc než dva a půl roku. Když to srovnám s rokem 2017, kdy ho Bohuslav Sobotka vyndal z vlády, tak tehdy zbýval do dalších voleb necelý rok,“ upozornil na rozdíl v paralele Pilný.
Sám do ANO vstoupil v roce 2014. V letech 2013 až 2017 pak za toto hnutí seděl v Poslanecké Sněmovně. V květnu 2017 se stal ministrem financí, a na necelý rok tak v čele tohoto resortu nahradil Andreje Babiše. Ten vládu opustil poté, co tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (dříve ČSSD) navrhl jeho odvolání pro údajné skandály, neodvádění daní a úkolování novinářů v médiích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stáhne se Babiš do ústraní? Spekulace o jeho budoucnosti rozvířil i omyl hnutí ANO
Podle Pilného tehdy dávalo větší smysl, aby se Babiš vzdal poslaneckého mandátu a před volbami v říjnu 2017 raději objížděl regiony. Babiš tak nakonec ale neučinil a po sněmovních volbách se stal premiérem.
ANO bez Babiše sílu neudrží
Pilný se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rovněž vyjádřil k případnému odchodu Babiše z předsednické funkce v hnutí ANO.
„U případného nástupnictví je problém v tom, že pokud by si ANO mělo udržet současnou sílu a zůstat kompaktní, nevidím rozumnou náhradu. Abyste se stal lídrem, nestačí být rétorem. Musíte mít nějakou politickou identitu, charakter a vizi. To u lidí, jako je Karel Havlíček či Alena Schillerová, prostě nevidím,“ sdělil politik, který z ANO vystoupil v roce 2021.
Jako důvod svého odchodu tehdy uvedl „absenci demokratické diskuse a výměny názorů na dlouhodobé a aktuální problémy, před kterými nestojí jen hnutí ANO, ale i Česká republika jako celek“.
Kritický postoj k poměrům v ANO si Pilný zachoval: „ANO není ani levicové, ani pravicové hnutí. Jejím mechanismem je populismus a cílem je vyhrát volby. Je to čistý mechanismus ke směřování nejlepšího volebního výsledku. S levicí či pravicí to nemá co dělat. Řada rozumných lidí už z ANO dávno odešla. Předpokládám, že to bude i případ pana Vondráka a Macury, protože představa o různých frakcích je tam zcela mimo realitu.“
Kam ANO bude dál směřovat, by se mohlo ukázat již ve středu na plánovaném předsednictvu hnutí. Ve hře je mimo jiné Babišova rezignace na poslanecký mandát i jeho úplné stažení z politického života. Nikoho by ale nejspíš ani nepřekvapilo, kdyby Babiš na své pozici zůstal a začal svědomitě vykonávat opoziční práci.