reklama

Piráti a STAN zabojují o seniory. Jejich kampaň přišla pozdě, míní politolog Kubáček

Senioři nepatří mezi obvyklé příznivce Pirátů, přestože se najdou výjimky. O jejich podporu se naopak z velké části může opřít premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Zvrátit to má takzvaný Stříbrný program, kterým Piráti na starší populaci míří. Spoluautorkou je jedna z nich – Irena Koutská, ročník 1954. Podle politologa Jana Kubáčka Piráti potřebují seniory nutně oslovit, s programem však podle něj přišli příliš pozdě.

reklama

Koalice Pirátů a STAN představila na konci srpna tzv. Stříbrný program, který je zaměřený právě na seniory. Hovoří v něm například o ochraně důchodců před dezinformacemi a hoaxy a slibují v něm také růst průměrného důchodu až k 19 tisícům korun.

Irena Koutská, překladatelka a zároveň seniorka, která se na tvorbě programu podílela, jej vychvaluje. „Jsem opravdu přesvědčená, že se jedná o mimořádný počin a že Stříbrný program má velký potenciál zaujmout široké spektrum seniorů a seniorek,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

Ona sama za nejdůležitější bod Stříbrného programu považuje zakotvení v evropských a mezinárodních strukturách. Téma je jí blízké, jezdí překládat například do Evropského parlamentu.

Koutská zdůrazňuje jako důležitý bod programu ochranu důchodců před dezinformacemi. Právě v souvislosti s Piráty se totiž lživá tvrzení často objevují, a cílí zejména na lidi starší 65 let. Příkladem může být tvrzení, že strana chce lidem nad 70 let sebrat řidičský průkaz nebo lidem domů nastěhovat uprchlíky.

Koutská hlásí, že dezinformace skutečně hrají velkou roli nejen u přesvědčování seniorů, ale v rámci celé společnosti. „Seniorům je třeba naslouchat, hovořit s nimi, vysvětlovat. Trpělivě a bez pocitu nadřazenosti. Je dobře, že existují nástroje na vyvracení dezinformací, lží a hoaxů. U Pirátů je to systém odpovídačů, kteří jsou k dispozici na telefonních linkách a také třeba tzv. Košík lží na stránce seniori.pirati.cz,“ představuje Koutská pomocnou ruku, kterou starším lidem strana nabízí.

„Piráti mohou skutečně posunout Česko do 21. století. Jsou mladí, nezkorumpovaní, vzdělaní, pracovití, mají kvalifikovanou práci v zajímavých oborech, do politiky nejdou pro peníze, ale jsou vedeni snahou měnit v této zemi věci k lepšímu,“ míní ambasadorka pirátského projektu Senioři na palubě.

Politolog: Důchodci jsou nejsilnější voličská skupina

Často se hovoří o tom, že o seniory se může opřít zejména hnutí ANO. To na ně ve své kampani také cílí. Koutská je však přesvědčena, že senioři od Babiše pomalu odchází. „Tak ono se spíš ukazuje, že podpora premiéra mezi seniory klesá,“ má za to.

Politolog Jan Kubáček pro CNN Prima NEWS zhodnotil plán Pirátů a STAN více oslovit důchodce jako „nezbytnost“, pokud chtějí pomýšlet na úspěch.

„Důvod je i ten, že důchodců je v republice z pohledu účasti ve volbách nejvíce. Je to nejsilnější voličská skupina, protože je nejdisciplinovanější, dochází k volbám pravidelně a de facto ke všem, obzvláště ke sněmovním a prezidentským,“ řekl politolog s tím, že pro Piráty může být každý senior velmi důležitý.

Přesvědčování důchodců označil rovněž za investici do budoucna, protože senioři mohou být pro politické strany a hnutí dlouhodobě nejloajálnější.

Pozdě, ale přece?

Kubáček však zároveň koalici kárá za to, že tuto kampaň podcenila. Důchodcům se podle něj věnuje PirSTAN pozdě. „Měli s nimi komunikovat mnohem déle, měli si najít tvář, která je jejich vrstevníkem, a zvládne ta témata reprezentovat důvěryhodněji,“ zmínil Kubáček s tím, že na seniory nemusí dobře působit, když hlavní tváří Pirátů pro témata důchodců je člověk kolem 30 let. „Působí to jako kázaní či teoretická přednáška a seniory to může spíše dráždit,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.

I pojmenování Stříbrný program má Kubáček za kontroverzní. „To je takový první pohlavek seniorovi. Myslím, že to pojmenování mnohé seniory naštve,“ míní a dodal, že je pro penzisty navíc tžko uchopitelný.

„Vymahatelnost sociální spravednosti, dostupnost zdravotnictví, sociální péče, ochrana práv seniorů, rychlejší spravedlnost. To jsou důležitá témata pro seniory,“ vypočetl Kubáček na úkor boje proti dezinformacím.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama