Politikům je jasné, že pro volební úspěch potřebují hlasy seniorů. V Česku žije přes dva miliony důchodců, i proto na ně strany cílí ve svých programech. Některé slibují zvyšování důchodů, jiné, že se nebude zvedat věk odchodu do penze.
Bývalo zvykem, že na seniory tradičně cílily levicovější strany. Jenže nyní je už i pravici jasné, že dva miliony hlasů jen tak někde nesežene. Ve volebních programech mají pro důchodce nějaký plán téměř všechny parlamentní strany.
Budeme jíst levněji a kvalitněji, tvrdí politici. Co slibují Piráti, ČSSD nebo Okamura?
Ceny potravin letí vzhůru. Některé politické strany proto slibují, že pokud uspějí ve volbách, zasadí se o jejich zlevnění. Část politiků dává zase větší důraz na kvalitnější potraviny bez chemie. Jak to chtějí udělat a mají se svými recepty šanci?
Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) si klade za cíl schválit skutečnou důchodovou reformu. To slibovala i vláda ANO a ČSSD v programovém prohlášení, cíl ale nesplnila.
„Největší výzvou pro naši zemi už dlouho zůstává penzijní reforma. Ta vyžaduje široký společenský konsenzus: Nesmí se stát, že jednou přijatá pravidla se za pár let úplně změní,“ uvádí v programu Spolu.
Reformu si představuje tak, že by důchodový účet oddělila od státního rozpočtu. Základem reformy má být zaručený důchod navázaný na průměrnou mzdu. „Odstraníme nespravedlnosti v penzijním systému. Garantujeme, že pro dnešní seniory a pro ty, kdo se do penze chystají, se nic nezmění. Vaše důchody ochráníme a budeme je pravidelně valorizovat,“ tvrdí trojkoalice.
Chtěla by také zefektivnit soukromé penzijní spoření. Děti seniorů by měly mít podle koalice Spolu možnost platit jeden procentní bod svého důchodového pojištění přímo svým rodičům nebo prarodičům.
Kromě důchodové reformy koalice Spolu také slibuje, že se zasadí o to, aby rostl počet bytů pro seniory. Důraz chce klást i na neformální a celoživotní vzdělávání. „Podpoříme výukové programy digitální a informační gramotnosti pro seniory,“ plánuje Spolu.
Důchodce se snaží nalákat i koalice Pirátů a STAN. Jedním z témat je rovněž kvalitnější bydlení pro seniory. „Vytvoříme podmínky, aby senioři mohli dle svých potřeb volit mezi bydlením v běžné domácnosti nebo komunitním bydlením s dostupnými službami, například formou podpory vzniku komunitního bydlení,“ stojí v programu dvojkoalice.
Krajům a obcím by chtěla umožnit, aby pro seniory byla zajištěna zvýhodněná doprava k lékaři nebo na nutné nákupy – bezbariérová MHD, dostupnější taxislužba nebo komunitní výpomoc.
Důchody až 19 tisíc, slibují Piráti
Piráti a STAN slibují také valorizaci důchodů nad rámec zákona, během čtyř let by měl být průměrný důchod 18 až 19 tisíc. Nyní je výše průměrného důchodu kolem 15 tisíc korun.
Poslankyně STAN Věra Kovářová uvedla, že spolu s Piráty chtějí zajistit důchodcům důstojné a pokojné stáří. Kromě toho chtějí bojovat proti hoaxům. „Chceme chránit naše seniory před šmejdy, dezinformátory a dalšími podvodníky,“ zdůraznila Kovářová.
Právě o seniorech a Pirátech koluje řada dezinformací. Můžete se dočíst, že Piráti chtějí odebírat řidičské průkazy seniorům nad 70 let, protože ohrožují silniční provoz, nebo že by důchodci měli přijít o volební právo. Nic z toho není pravda.
Na seniory cílí i hnutí ANO, které představilo program ve čtvrtek. Do roku 2025 slibuje průměrný starobní důchod ve výši 20 tisíc korun. ANO chce také zvýšit vdovské důchody. Andrej Babiš také garantuje, že nezruší slevy na jízdném pro seniory.
Na důchodce cílí klasicky i ČSSD. Zdůrazňuje především to, že důchodový systém musí zůstat pod kontrolou státu. „Zabráníme privatizaci důchodového systému, tedy závislosti budoucích seniorů na příjmech z prostředků v soukromých penzijních fondech,“ slibují sociální demokraté.
Věk pro odchod do důchodu by se podle ČSSD neměl zvyšovat nad 65 let. „Opakující se prodlužování věku odchodu do důchodu je pro nás nepřijatelné,“ stojí v jejím programu.
Zaměstnancům v náročných profesích by ČSSD umožnila dřívější odchod do důchodu za každých 10 odpracovaných let o jeden rok.
Jízdné zdarma pro seniory, chce KSČM
Podobný program má i KSČM. Maximální možný věk odchodu do starobního důchodu má být podle komunistů 65 let. Celkový důchod by podle nich měl dosahovat minimálně 40 procent průměrné mzdy. Jízdné ve veřejné dopravě by podle nich mělo být pro lidi starší 65 let zdarma.
Hnutí SPD má v programu pouze obecnou frázi, že podporuje důstojné podmínky pro seniory. „Nechceme zvyšování věku odchodu do důchodu. Požadujeme zvyšování důchodů všem o stejnou částku,“ píše SPD.