Prostitutky v největším pražském klubu jsou navštěvovanější než Konopiště, prohlásil primátor hlavního města. Problematiku přitom upravuje úmluva z roku 1950. Piráti proto opět vytahují téma regulace, respektive legalizace prostituce. Jednat by o tom mohlo pražské zastupitelstvo už tento týden. Před rokem přišli se stejným nápadem i na úrovni Poslanecké sněmovny. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale reagoval, že regulace není ani možná, ani nutná.
„Největší klub v Praze zaměřený na poskytování těchto služeb má roční návštěvnost vyšší než zámek Konopiště. Stát se ale stále tváří, že se nic z toho neděje. Představa, že je možné toto nejstarší řemeslo vymýtit, je naprosto zcestná. Je třeba přestat před tímto tématem zavírat oči a vzít v potaz to, že sexuální služby neposkytují jen ženy, ale i muži,“ uvedl konkrétně primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Piráti chtějí pražskému zastupitelstvu navrhnout, aby Poslaneckou sněmovnu vyzvalo k vypovězení Úmluvy o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob podepsané roku 1950, která dle nich regulaci znemožňuje. Požadavek na vypovězení úmluvy podpořil i někdejší pražský primátor a dnes poslanec a zastupitel za ODS Bohuslav Svoboda.
„Tato neetická úmluva byla uzavřena mezi zeměmi socialistického tábora v padesátých letech a svým obsahem odpovídá době svého vzniku – lže nám a my lžeme s tou dobou. Nikdy ani řádek v ní neplatil,“ uvedl Svoboda.
Zatím není jasné, zda zrušení úmluvy pražské zastupitelstvo podpoří. Pro bude klub Pirátů a zřejmě minimálně část opozičních zastupitelů za ANO a ODS. Proti naopak bude zřejmě klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), proti se postavil jeho šéf Jiří Pospíšil.
Jedna miliarda ročně
Regulace prostituce nicméně Piráty zajímá dlouhodobě. Už před rokem v lednu přišel s tématem předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Uvedl tehdy, že regulace prostituce by do státní pokladny přinesla ročně jednu miliardu korun.
Nesouhlas ale vyjádřil předseda ČSSD a šéf resortu vnitra Jan Hamáček. „Domnívám se, že prostituci regulovat není v současné době nutné a že to ani účinně nelze,“ reagoval Hamáček v odpovědi na interpelaci Pirátů. Dokument má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. „Požadavek vypovězení úmluvy je předčasný, neboť by takovému kroku měla předcházet dostatečná a transparentní expertní diskuse,“ dodal Hamáček, podle kterého jednotný názor na efektivitu a morální rozměr regulace prostituce nepanuje ani na mezinárodním poli.
Prostituce patří v Česku do tzv. šedé zóny ekonomiky. To znamená, že není ani zakázána, ani kriminalizována. Jednotlivé obce ale mají možnost prostituci regulovat či rovnou zakázat na veřejných prostranstvích prostřednictvím vyhlášek. Zároveň je možné stíhat a trestat případy nedobrovolné prostituce.
Pokud pražští Piráti s regulací prostituce neuspějí, zákaz jejího provozování na území hlavního města podle nich alternativa není. „Piráti jsou obecně proti vyhláškám, protože nic neřeší, takže si nemyslím, že půjdeme touto cestou,“ odpověděla místopředsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Eva Horáková na dotaz CNN Prima NEWS, zda pražští Piráti budou uvažovat o zákazu, když se úmluvu vypovědět nepodaří.
V Česku poskytuje placené sexuální služby podle odhadů 13 000 až 25 000 žen, víc než polovina z nich jsou přitom matky samoživitelky. Průměrný věk prostitutky je 30 let a Češky tvoří 82 procent sexuálních pracovnic. Vyplývá to z údajů neziskové organizace Rozkoš bez rizika, podle níž je ale třeba brát tyto údaje s rezervou.