K VĚCI, Mirek Topolánek - 25.9. v 12:30
V roce 2017 vytvořil marketingový expert Jakub Horák pro Pirátskou stranu mimořádně úspěšnou kampaň. V té době teprve osm let fungující partaj se dostala do parlamentu s bezmála jedenáctiprocentním ziskem, což znamenalo 22 křesel. V současnosti Piráti balancují nad propastí. Proč? Svůj pohled na věc dal CNN Prima NEWS právě uznávaný marketér. „Z mého pohledu se chytli špatné levičácké party,“ pronesl Horák.
Bez ohledu na konec předsedy Ivana Bartoše jako ministra pro místní rozvoj a možná celé Pirátské strany ve vládě, je dlouhodobě patrný odliv voličů od černé vlaječky. Marketingový odborník Jakub Horák, který stranu dobře zná, nabídl svůj pohled na příčiny pádu stále ještě koaličního uskupení.
ČTĚTE TAKÉ: Piráti by neměli nechat kopat do Bartoše, míní Horák. Bude zajímavé, jestli odejde i STAN
„V roce 2017, kdy jsem dělal Pirátům kampaň, tak v ní nebylo ani slovo o genderu a podobných záležitostech,“ připomíná Horák. „Legalizace marihuany vyšla jako priorita pro voliče až na nějakém desátém místě. A věrohodnost Pirátské strany spočívala na třech pilířích: První byl ten antisystémový. To ‚Pusťte nás na ně!‘ Neboli, jsou tam špatní politici, my nejsme politici, budeme je hlídat, odvolávat a napravovat, co způsobili,“ říká marketér.
Bartoš mi řekl, že Piráti vládu opustí, uvedl Fiala. Resort rozvoje má dočasně vést Jurečka
Ivan Bartoš nám během jednání vlády řekl, že Piráti kabinet opustí. Během odpolední tiskové konference to potvrdili premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS). Předseda vlády zároveň zmínil, že již odeslal prezidentovi Petru Pavlovi návrh na odvolání Bartoše z ministerstva pro místní rozvoj. Řízením zmíněného resortu by měl být dočasně pověřen ministr práce a šéf lidovců Marian Jurečka.
Druhým hlavním bodem v tehdejším programu Pirátů byla digitalizace. „Vytvoříme moderní, fungující, digitálně propojenou společnost, která přitáhne zahraniční firmy a ty tu budou platit daně. Budeme se mít všichni líp, protože zbohatneme jako celá společnost,“ vyjmenovává dál Horák. „Třetím pilířem bylo heslo ‚Proti aroganci mocných‘, to znamená proti politikům, kteří nechtějí zveřejňovat, se kterými lobbisty se scházejí. Proti jednání za zavřenými dveřmi, tajným hlasováním…“
A jaká je realita s odstupem času?
Zpackaná digitalizace
„První pilíř ‚Pusťte nás na ně‘… Těžko lze hrát antisystémovou stranu ve chvíli, kdy mají Piráti tři ministry. Ale taky by se to nějak dalo,“ myslí si Horák. „Andrej Babiš už je v politice deset let a pořád tvrdí, že není politik. Každopádně Piráti ztratili tento étos, možná proto, že zkrátka obsadili příliš mnoho funkcí. Možná proto, že zpohodlněli. Ale zkrátka to vymizelo. A krom toho, když šli do koalice se stranami, proti kterým předtím bojovali, tak heslo ‚Pusťte nás na ně!‘ ztratilo význam.“
Horák také připomněl, kdy Piráti konkrétně selhali. A to, když jejich požadavek na odstoupení ministra spravedlnosti Pavla Blažka vyzněl do ztracena.
Druhým bodem, v němž Pirátská strana selhala, byla digitalizace.
„Nebylo to jenom teď stavební řízení, kde termíny pro dokončení opakovaně padaly. A pořád to nefunguje, pořád si někdo stěžuje. Nejen politici, ale stavebníci, úředníci a tak dále,“ upozorňuje Horák. „Předtím to byla rodná čísla, která se měla rušit. Byla kolem toho velká debata, která se nakonec zcela hloupě zjednodušila na to, že rodná čísla by v občance neměla být, aby tam člověk neměl napsáno, že je muž nebo žena. Takhle to samozřejmě nebylo… Nicméně bojovali za to, Bartoš to bránil, a pak od toho ustoupil. Čili v digitalizaci jeden fuck-up za druhým.“
Vliv levičáků
A třetí příčinu pádu Pirátů vidí marketingový odborník v nahlodávání strany „levičáckou partou“.
„Tahle parta vstoupila v evropském parlamentu do zelené frakce. A nyní i třeba drogová expertka Jana Michailidu říkala v rozhovoru pro Český rozhlas, že alkohol je škodlivý, a tak bude třeba zvážit zákaz jeho prodeje po 22. hodině a na etikety, že by se měly dávat nějaká varování,“ připomíná Horák. „Tohle je naprosto nepirátské. Tohle by v roce 2017 nikoho nenapadlo. Tehdy Piráti říkali ‚My jsme liberální strana, jsme tu za svobodu, ať si každý dělá, co chce. Obzvlášť na internetu. A ne, že Michailidu bude nařizovat lidem, co je pro ně dobré, protože ona to ví líp, než oni sami. A tomu já říkám arogance mocných. Což je ten třetí pilíř.“
Pirátská strana zkrátka po sedmi letech ve vysoké politice podle Horáka zradila svá hlavní témata a není tak divu, že je nyní v existenční krizi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piráti jsou jako ufňukané děti, řekl Topolánek. Popsal možnosti pro vznik koalice ODS s ANO