Občasné popíjení nebo skrytá závislost? Zkuste rychlý test, který odhalí váš vztah k alkoholu

První měsíce roku mnozí lidé napříč světem přeměňují na „suché“. Období, v jehož průběhu si odepřou alkoholické nápoje, se sice liší, ale důvod je často stejný: vyzkoušet si, zda dotyčný zvládne po určitou dobu žít bez alkoholu. Právě vztah k této návykové látce se může přetvořit v závislost, které se často velmi těžko zbavuje. Víte, zda máte pití alkoholu pod kontrolou? Vyzkoušejte si test.

Výzvy, jako je Suchý leden nebo Suchej únor, jsou rok od roku populárnější. Období, kdy si po celý měsíc lidé odepřou alkohol, navíc může mnohým napovědět, zda se jejich vztah k této návykové látce neproměňuje v závislost.

ČTĚTE TAKÉ: Alkoholismus v ukrajinské armádě. Vojáci se potýkají nejen s Ruskem, ale i s opilými kolegy

Pomoci najít odpověď jim může zejména to, zda zvládnou celý suchý měsíc vytrvat ve svém předsevzetí, či to, jak na odepření alkoholu reaguje jejich tělo: ať už skrze fyzické nebo psychické příznaky.

To, jaký má člověk vztah k alkoholu, však může zjistit už skrze jednoduchý test, potažmo dotazník, za nímž stojí odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří jej připravili již v 80. letech. Jedná se o The Alcohol Use Disorders Identification TestAUDIT – tedy o „screeningový dotazník zaměřený na včasnou detekci osob s rizikovou konzumací alkoholu“.

Od výsledku dotyčné dělí deset jednoduchých otázek, přičemž na základě bodově ohodnocených odpovědí zjistí, kde se na škále rizik a problémů s alkoholem nachází.

Jaký je váš vztah k alkoholu? Vyzkoušejte si následující test:

  • V dotazníku je uveden termín nápoj, standardní sklenice či jen sklenice. Tím se v této verzi rozumí půl litru 12° piva, dvě „deci“ vína nebo 0,05 l destilátu (velký panák).
Otázky                Body: 0 1 2 3 4
1. Jak často se napijete nějakého alkoholického nápoje? Nikdy Jednou měsíčně nebo méně často Dvakrát až čtyřikrát měsíčně Dvakrát až třikrát týdně Čtyřikrát nebo vícekrát týdně
2. Kolik standardních sklenic alkoholického nápoje si dáte v typický den, kdy něco pijete? (označte počet sklenic alkoholického nápoje) 1 nebo 2 3 nebo 4 5 nebo 6 7 nebo 8 10 nebo více
3. Jak často vypijete šest nebo více sklenic alkoholického nápoje při jedné příležitosti? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
4. Jak často během posledního roku jste zjistil/a, že nejste schopen/schopna přestat pít, jakmile začnete? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
5. Jak často během posledního roku jste nebyl/a kvůli pití schopen/schopna udělat to, co se od vás normálně očekávalo? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
6. Jak často během posledního roku jste se potřeboval/a napít hned ráno, abyste se dostal/a do formy po nadměrném pití předešlý den? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
7. Jak často během posledního roku jste měl/a pocit viny nebo výčitek svědomí po pití? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
8. Jak často se během posledního roku stalo, že jste si nebyl/a schopen/schopna vzpomenout, co se stalo předešlý den či večer, protože jste pil/a? Nikdy Méně než jednou měsíčně Každý měsíc Každý týden Denně nebo téměř denně
9. Utrpěl/a jste vy nebo někdo jiný úraz v důsledku vašeho pití? Ne Ano, ale ne v posledním roce Ano, během posledního roku
10. Měl někdo z vašich příbuzných, přátel nebo lékař výhrady kvůli vašemu pití či vám doporučoval s pitím přestat? Ne Ano, ale ne v posledním roce Ano, během posledního roku

*Otázky a odpovědi v dotazníku vychází z verze, která je dostupná na stránkách Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Výsledky bodového hodnocení

Celkové skóre nižší než 8 bodů (u osob starších 65 let menší než 7)

  • Není indikátorem škodlivého pití. Pokračujte podrobným hodnocením:

Otázky 2 a 3: U každé z těchto otázek více než jeden bod indikuje rizikové pití, které může poškodit zdraví.

Otázky 4, 5 a 6: U každé z těchto otázek skóre více než jeden bod indikuje riziko závislosti na alkoholu.

Otázky 7, 8, 9 a 10: U každé z těchto otázek získané body ukazují, že již došlo k poškození zdraví v souvislosti s pitím alkoholu.

Celkové skóre vyšší než 8 bodů (u osob starších 65 let vyšší než 7)

  • Existuje riziko škodlivého pití.

Celkové skóre 8 až 15 bodů

  • Představuje střední úroveň problémů s alkoholem.

Celkové skóre 16 až 19 bodů

  • Představuje vysokou úroveň problémů s alkoholem.

Celkové skóre vyšší než 20 bodů

  • Indikuje závislost na alkoholu.

V případě, že vám výsledek indikuje problémy s alkoholem nebo již závislost, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám může pomoci.

Jak ve svém předsevzetí vytrvat?

Aby se z něčeho stal zvyk, je podle vedoucí lékařky pro poruchy způsobené užíváním návykových látek Sarah Wakemanové ideální mít jasno v cíli. „Výzkumy, které máme k dispozici o stanovování cílů, říkají, že s větší pravděpodobností budou dosaženy ty, které jsou pro vás osobně relevantní. Tedy, že nejsou abstraktní typu: ‚Měl bych přestat pít, protože je to špatné‘,“ uvedla.

Konkrétní cíle, jako je zavedení nových spánkových návyků nebo cvičení, podle odbornice odvykání na alkohol usnadní. „Příkladem chtít přestat pít, protože ráno po požití alkoholu nejsem schopen vstát a necvičím, je velmi konkrétní cíl,“ uvedla odbornice.

Další motivací může být zdravotní prospěch, který s omezením či naprostým vyloučením alkoholu lidé získají. „Omezení pití může mít v průběhu času skutečně měřitelný přínos pro vaše zdraví, ať už jde o krevní tlak, snížení rizika rakoviny, onemocnění jater a dalších. Už v průběhu měsíce můžete zaznamenat první výhody: lepší spánek, pleť, pocit jasnější hlavy či více energie,“ jmenovala lékařka.

Oceňte se

Podle odborníků lidem k dosažení cíle může pomoci také informování několika přátel nebo členů rodiny. U jiných lidí zase může fungovat, když svůj plán oznámí na sociálních sítích – a vyzvou ostatní, aby se k němu připojili a informovali o svých pokrocích.

„Myslím, že právě v tomto směru se suchý leden tak trochu uchytil. Pokud veřejně prohlásíte, že se chystáte něco udělat, je pravděpodobnější, že se toho budete držet, než když si to necháte pro sebe,“ vysvětlila Wakemanová. Zároveň mnohým pomůže podpora a chvála, které se jim od ostatních dostane. Zde však lidé podle psychiatra Matěje Kasala zapomínají na to, co nejvíce funguje.

„A to je, když se pochválíme sami. To děláme velmi málo. V okamžiku, kdy se dokážeme sami ocenit za to, že dokážeme splnit nějaký malý úkol a pokračovat ve své cestě – to je to, co rozhoduje mezi úspěchem a neúspěchem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

I když se někteří alkoholu zcela nevzdají, může být podle lékařky užitečné sledovat své emoce a nutkání k požití alkoholu. Díky tomu mohou odhalit své spouštěče, v jejichž důsledku po sklence s tekutinou sáhnou.

„I pouhé zaznamenávání chování, ať už jde o alkohol, cvičení nebo stravu, může být samo o sobě intervencí. I když někdo ještě není připraven udělat změny, pouhé vedení deníku o tom, kdy pije, v jakých situacích pije více a jak se v těchto chvílích cítí, mu může skutečně pomoci identifikovat jakési spouštěcí situace, kdy můžete být náchylnější k pití,“ dodala Wakemanová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Opilý řidič cestou z Krkonoš zaspal vlastní nehodu. Kde boural, netuší, usvědčil ho stav auta

Tagy: