Poslední šance nakoupit levněji. Dálniční známky s novým rokem podraží, podívejte se na ceník
placení
Výpis příspěvků ke štítku „placení“
Zaspalo Česko s QR kódy? V Asii s nimi platí nájem či zubaře, „čtverečky“ mají i bezdomovci
Zatímco české obchodní řetězce pomalu zavádějí platbu QR kódem, v Asii jde o dávno zavedenou a zažitou technologii. A to natolik, že ji obyvatelé nejlidnatějšího kontinentu světa využívají nejen k zaplacení nájmu či kontrol u lékaře. Své QR kódy mnohdy mají i bezdomovci, kterým mohou náhodní kolemjdoucí přispět. Mobilem skenovatelné čtverečky zvažují obchodníci především kvůli nízkým provozním nákladům, jelikož platba kartou si z každé transakce uloupne malý poplatek. Jde ovšem o změnu, která do Česka přichází pozdě.
ANKETA: Když někde neberou kartu, je to blbý, peníze nenosíme. Češi se bouří proti hotovosti
V Česku přibývá míst, kde nelze platit kartou, ale pouze hotově. Ať už jde o kavárny, restaurace, bary, trafiky či pumpy. Řada lidí však preferuje právě bezkontaktní platbu, najdou se ale i konzervativní výjimky. Podle ekonomů především gastro podniky ztratily bič v podobě elektronické evidence tržeb (EET).
Amsterdam je bezhotovostním rájem, chlubí se místní. Kartou se dají zaplatit i prostitutky
Stačí platební karta nebo mobilní telefon, peněženku netřeba. S takovou filozofií žijí obyvatelé Amsterdamu, kterým bezkontaktní placení přirostlo k srdci. Výjimkou podle nich přestala být i známá Čtvrť červených luceren. „Některé slečny už taky berou platby kartou. Dříve s nimi bankovní společnosti nechtěly příliš spolupracovat, ale doba se mění. Hotovost jsem neměl v kapsách už několik let,“ přiznal se reportérovi CNN Prima NEWS grafik Luuks Bakker, který žije v nizozemském hlavním městě už více než deset let.
Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak
Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.
Nemáte hotovost? Smůla. Přibývá míst, kde nelze platit kartou, experti mluví o šedé ekonomice
Kavárny, restaurace, bary nebo i trafiky a pumpy. V Česku na řadě míst kartou nezaplatíte, provozní čím dál častěji požadují výhradně hotovost. Jiní přijímají debetní karty pouze nad minimální útratu nebo s poplatkem. Podle ekonomů především gastro podniky ztratily bič v podobě EET.
Vítejte na palubě. Lipavský překvapil reakcí na nový ruský „blacklist“
Ruská vláda aktualizovala seznam zemí, které považuje za nepřátelské vůči Rusku. Do této chvíle na soupisce figurovaly pouze USA a Česká republika, a to kvůli kauze Vrbětice. Nově nyní přibyly všechny státy Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se rozhodl situaci odlehčit a nové členy ruského „blacklistu“ přivítal příspěvkem na sociálních sítích.
Blíží se platba daně z nemovitosti. Ani kvůli koronaviru odpuštěna nebude
Finanční úřady rozesílají lidem celkem tři miliony obálek se složenkami pro zaplacení každoroční daně z nemovitosti. Loni za ni státu daňoví poplatníci poslali 10 miliard korun. Přestože koronavirová krize dostala mnohé lidi i firmy do finančních potíží, ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) na dotaz CNN Prima NEWS uvedla, že vláda se nechystá k plošnému odložení ani prominutí této daně. A to ani v případě profesí a oborů postižených vládními nařízeními proti šíření koronaviru.