Finanční úřady rozesílají lidem celkem tři miliony obálek se složenkami pro zaplacení každoroční daně z nemovitosti. Loni za ni státu daňoví poplatníci poslali 10 miliard korun. Přestože koronavirová krize dostala mnohé lidi i firmy do finančních potíží, ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) na dotaz CNN Prima NEWS uvedla, že vláda se nechystá k plošnému odložení ani prominutí této daně. A to ani v případě profesí a oborů postižených vládními nařízeními proti šíření koronaviru.
„K automatickému plošnému odložení daně z nemovitých věcí jsme nepřistoupili, neboť výlučným příjemcem výnosu z této daně jsou obce, a zejména malé obce nemají tak dobrý přístup k dluhovému financování jako stát,“ uvedla šéfka resortu financí Schillerová na dotaz CNN Prima NEWS, zda vláda zvažuje daň odsunout či prominout. Například u silniční daně už ministerstvo financí umožnilo odložit do října uhrazení záloh splatných v dubnu a červenci. U silniční daně totiž ministerstvo sankce za zpožděné platby plošně promine.
V případě daně z nemovitostí o plošné prominutí nepůjde, podle Schillerové ale budou daňoví poplatníci moci individuálně zažádat o odklad. Budou ale muset prokázat negativní dopady kvůli koronavirové krizi. „Současně s vyhověním posečkání budou prominuty všechny správní poplatky, pokuty a úroky z prodlení. Tento pokyn Finanční správy je definován velmi široce, aby ulevil co největšímu počtu žádajících,“ dodala Schillerová s tím, že o odklad úhrady lze požádat v případě jakékoli daně.
Nemravná daň
Daň z nemovitostí platí fyzické i právnické osoby, podnikatelé ovšem platí více. „Sazba daně je obecně vyšší, je-li nemovitost užívána k podnikání,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS daňový poradce a zakládající člen Unie daňových poplatníků David Hubal. Ten je k samotné dani velmi kritický. „Je to ta nejnemravnější daň, placená z majetku pořízeného z již zdaněných peněz. Nejde o daň ani z výdělku, ani z transakce. Jedná se o plíživé vyvlastnění majetku. Daňovému subjektu totiž stát z hodnoty nemovitosti každý rok něco sebere a teoreticky za mnoho let si vezme celou hodnotu nemovitosti,“ dodal David Hubal.
Ministerstvo financí má růžové brýle, myslí si experti. Dopady koronaviru na českou ekonomiku budou mnohem horší
České ministerstvo financí vydalo aktualizovanou prognózu ekonomického vývoje České republiky, do níž promítlo dopady koronavirové pandemie. Pro letošek v ní počítá s propadem hrubého domácího produktu o 5,6 procenta a s nárůstem nezaměstnanosti na více než tři procenta. Podle oslovených odborníků je však taková předpověď příliš optimistická.
Daň z nemovitých věcí je v letošním roce splatná do 1. června 2020, protože poslední den lhůty 31. května 2020 připadá na neděli. Finanční správa zveřejnila pokyny, včetně informací k žádosti o odklad na svém webu. Základní sazbu daně určuje zákon, respektive stát. Jednotlivé obce mohou nastavit svůj koeficient.
Z údajů Finanční správy vyplývá, že v roce 2019 poslali lidé i firmy státu za své nemovitosti 10,9 miliardy korun. V roce 2018 to bylo 10,8 miliard a o rok před tím 10,7 miliard.
Velká debata se vedla i o čtyřprocentní dani z nabytí nemovitosti. Vláda už návrh na zrušení této daně schválila. Její zrušení bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně. V letošním roce by to pak mělo být 10,6 miliardy korun.