Kavárny, restaurace, bary nebo i trafiky a pumpy. V Česku na řadě míst kartou nezaplatíte, provozní čím dál častěji požadují výhradně hotovost. Jiní přijímají debetní karty pouze nad minimální útratu nebo s poplatkem. Podle ekonomů především gastro podniky ztratily bič v podobě EET.
„Hotovost u sebe téměř nenosím, v poslední době se ale o to snažím. Čím dál více podniků totiž platby kartou nepřijímá a já jsem pak nahraná. Neřeknu, kdybych si kupovala pivo ve stánku, ale mluvím o kamenných prodejnách nebo restauracích, které nepatří do čtvrté cenové,“ líčí svou zkušenost studentka Anna D. z Prahy. Do některých podniků se kvůli tomu už nevrátila.
ČTĚTE TAKÉ: Za dříve splacenou hypotéku statisícové pokuty. Je to nemravné, rozčilují se ekonomové
Její nepříjemnou zkušenost potvrzuje i řada dalších dotázaných. „Platba hotově mě hodně ‚baví‘… Byli jsme nedávno v Adršpachu, lístky koupíte přes internet, ale jídlo a pití ‚cash only‘. Bankomat tam je, ale buď nefunguje, anebo dává dvoutisícovky a vyšší bankovky. Nemít eura, tak se nenajím. Štve mě to. Jedete na kolo, máte Apple Watch, nic jiného a když si chcete dát někde pití, máte smůlu,“ popsal pro CNN Prima NEWS podnikatel Jakub F.
Podle ekonomů za tímto „trendem“ stojí určitě zrušení Elektronické evidence tržeb (EET). „Využívají toho, že už není povinnost evidence, a vrací se k platbám v hotovosti, což jim samozřejmě umožňuje přejít v sebemenší míře do šedé ekonomiky a nevykazovat své příjmy,“ potvrdil ekonom Lukáš Kovanda.
Společně s EET dle něj zmizel i určitý bič, který by podniky veškeré příjmy nutil přiznávat. S tím souhlasí i ekonomka Ilona Švihlíková. „Je to snaha obejít zdanění. Zároveň se platí lidem minimálně a zbytek na ruku,“ poukázala na další způsob, jak může provozovatel ušetřit.
Problém mladých?
Zatímco část starší generace dává přednost hotovosti, mladí peníze s sebou skoro nenosí. „Platební karty mladí mají buď ve svých hodinkách, nebo mobilním telefonu a všechny své platby uskutečňují tímto způsobem. Když pak jsou konfrontováni s tím, že mají platit hotově, tak to nesou nelibě, na čemž ztrácí i prodejce. Zjevně je ale výnos z šedé ekonomiky stále vyšší,“ doplnil Kovanda.
Platbu hotově nevyžadují ale jen gastro podniky. „V jednom z bufetů pražského koupaliště sice karty berou, ale záhadně už několik měsíců je s cedulkou ‚z důvodů technických problémů‘ odmítají uznat,“ svěřil se Jakub H. Podle zjištění CNN Prima NEWS pouze hotovost přijímají ale i vybrané pumpy, herny pro děti, kadeřnictví či trafiky.
U některých prodejců pak hrozí i přirážka. „V jedné trafice u Strossmayerova náměstí mi automaticky přičetli přirážku k platbě kartou. Nebylo to moc, asi dvě procenta, ale stejně mne to překvapilo, takže jsem neprotestoval. Navíc to mají napsané na pokladně. Později jsem se dočetl, že už se to nesmí dělat od začátku roku 2018. Nechápu, že jim to prochází. Už nikdy jsem tam nešel nic koupit,“ popsal redakci Josef D.
Další komplikací je minimální částka útraty. „Často je po mně chtějí ve večerkách, kde musím utratit více než sto korun, abych mohla zaplatit kartou. K nákupu si tak často přihodím nějaké sladkosti, za které bych normálně neutrácela,“ přiznala lékárnice Iveta L. I takový postup je však v rozporu se zákonem.
„Pokud je placeno běžnými kreditními či debetními kartami Visa a MasterCard, jde o běžné platby občanů v obchodech a ve službách a nelze poplatek za platbu kartou požadovat vůbec, bez ohledu na částku,“ vysvětlil advokát Lubor Bystřický. Porušení tohoto ustanovení je přestupkem s maximální sankcí 500 tisíc korun.
Vedle provozoven, které nepřijímají platby kartou, se pak najdou i ty s opačným přístupem – například v pražském podniku Manifesto se dá platit jen kartou.
Co preferujete vy?
Mohli jste přehlédnout: Jaká je finanční situace českých domácností? Sledujte ve videu přiloženém níže.