Obchody podporují QR platby
Zatímco české obchodní řetězce pomalu zavádějí platbu QR kódem, v Asii jde o dávno zavedenou a zažitou technologii. A to natolik, že ji obyvatelé nejlidnatějšího kontinentu světa využívají nejen k zaplacení nájmu či kontrol u lékaře. Své QR kódy mnohdy mají i bezdomovci, kterým mohou náhodní kolemjdoucí přispět. Mobilem skenovatelné čtverečky zvažují obchodníci především kvůli nízkým provozním nákladům, jelikož platba kartou si z každé transakce uloupne malý poplatek. Jde ovšem o změnu, která do Česka přichází pozdě.
Čína, Japonsko, Jižní Korea, ale také Vietnam, Filipíny či Indonésie. Nejen v těchto zemích je platba kartou spíše na obtíž, a ne vždy jí tamější restaurace, kavárny nebo samoobsluhy jdou naproti. Fázi „platebních terminálů“ proto rovnou přeskočily a zavedly placení jednoduchými QR kódy, bez kterých si někteří lidé už nedokážou představit každodenní život.
ČTĚTE TAKÉ: Velká chyba, mohl si podat ruku s Trumpem. Čeští politici vyčítají Pavlovi neúčast v Paříži
„V Jižní Koreji máme několik multifunkčních aplikací, se kterými platíme prakticky všechno, od nákupů po nájem. Mobil máme stejně neustále po ruce a nechce se mi většinou tahat s hotovostí, tak je to nejjednodušší způsob, jak zaplatit, co potřebuju. Peníze mají obchodníci prakticky hned u sebe. Nevím, jak je na tom přístupnost pro cizince, ale já používám korejský Kakao Pay, v Číně je zase WeChat. Každá země má svou superaplikaci s placením přes QR,“ vysvětlila redakci CNN Prima NEWS jihokorejská podnikatelka Či-su Parková.
Poznamenala, že QR kódy používají také bezdomovci, kteří skrze ně sbírají peníze od kolemjdoucích – podobně jako mají někteří londýnští lidé bez domova platební terminály. „Je to čím dál běžnější, často jim pomáhají i neziskové organizace, pokud to nezvládnou sami. Vytvoří jim QR kód, vysvětlí jim, jak celý systém funguje, a asistují jim při vyplácení. Podobně to funguje také v dalších částech Asie,“ dodala Parková, která dříve působila v několika humanitárních organizacích v Soulu.
Co se týče platebních karet, ty osobně nechává doma. „Peněženku stejně vytahuju jen zřídkakdy, člověk se pohodlně obejde bez hotovosti, pokud nezamíří někam hluboko na venkov nebo na velké festivaly, kde jsou stánky s jídlem. Ale i tam si zvykli na QR kódy. Vlastně mě překvapuje, že tohle v Česku už dávno nefunguje,“ řekla redakci Jihokorejka, která v Praze chvíli studovala finance a veřejnou správu.
Peklo pro seniory
V Česku se QR kódy výrazněji rozšířily v období pandemie koronaviru, kdy se lidé prokazovali papírovým certifikátem s kódem nebo pomocí mobilní aplikace Tečka. Na certifikátu obsahoval zašifrované informace o identifikaci osoby a také o provedeném testu či očkování proti covidu.
Nyní čtvereček k naskenování pomalu nabízejí i některé obchodní řetězce. Důvod? Jednak je to pohodlný způsob platby, jednak se chtějí vyhnout poplatkům za transakce kartou a dalším provozním nákladům, které plynou z vedení platebního terminálu. Změna trendu ale nastupuje pozvolna – mimo jiné proto, že Česko je ve světě financí známé jako země platebních karet.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Návrat EET důchodový systém nezachrání. Ekonomicky jsme fatálně závislí na Německu, říká Rusnok
Prozatím tak QR kódy nabízí například Penny či Lidl. „Dokud nebude dohoda na zastropování poplatků na kartách celoevropská, tak logicky musíme hledat jiné varianty – ať už to jsou QR kódy nebo okamžité platby z účtu na účet,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Na platby kartou si už podle Rady seniorů zvykla i většina důchodců. Nicméně ty pomocí mobilu nebo snad dokonce hodinek jsou jim stále vzdálené. A největší trn v oku? Věrnostní mobilní aplikace. „Senioři to skutečně ve velké části vnímají jako násilnou digitalizaci. Chtějí, aby jim společnost dala stejné možnosti, i když chtějí zůstat offline,“ uvedla předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.
Zas tak marní nejsme, míní expert
Podle šéfa společnosti EasyChange Matěje Nováka navíc se platební možnosti liší region od regionu. „Pokud žijete ve městě, určitě budete preferovat bezhotovostní platby – ať už mobilem či kartou. QR kódem se obecně zatím moc platit v obchodech nedá, maximálně tak v restauracích. Hojně se využívá na fakturách, a zde jeho obliba přímo raketově roste. Bohužel lze platit ale jen na česká čísla účtů. Pokud chcete platit do zahraničí, QR kód vám nepomůže, protože tyto platby nejsou standardizované,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.
Na druhou stranu věří, že na poli platebních metod na tom nejsou Češi tak marně. „Můžeme zde platit na různé třetinky či odložené splátky. Tuzemská finančně-technologická scéna je poměrně bohatá a nabízí opravdu velký výběr platebních možností. V testování nových metod placení jsme určitě na vrcholu. Co se ovšem týče poměru bezhotovostní platby versus hotovostní, zde jsme v průměru,“ poznamenal Novák z EasyChange.
O placení QR kódy diskutovali ve vysílání CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Záznam z pořadu 360° si můžete pustit níže.