reklama

Plaga dostal od učitelů pětku. Ztratil důvěru, řekl Sárközi z Pedagogické komory

Učitelům se sice začátkem roku zvýšil plat, ale ti, kteří školství kvůli nízkým příjmům opustili, se do oboru nevracejí. I po letošním nárůstu totiž pedagogové berou jen 64 procent průměrné odměny vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Podle Radka Sárköziho z Pedagogické komory hrozí stávka.

reklama

Vláda od letošního ledna navýšila objem peněz na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách o deset procent. Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl téměř 39 tisíc korun hrubého, v porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o nárůst zhruba o 7,5 procenta.

Platy nepedagogických pracovníků, jako jsou hospodářky, uklízečky nebo školníci, v prvním čtvrtletí stouply o 10 procent a v průměru činí 21 500 korun měsíčně. Podle údajů ministerstva školství ale stouply i příjmy dalších profesí ve školství. Postupně by se do roku 2021 měly platy navýšit až na 150 procent průměru z roku 2017.

K tématu

„Myslím, že 150 procent to úplně nebude. Je pravda, že vláda postupně platy učitelů zvyšuje, ale podle mě nedostatečně. Když porovnáme plat vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance, tak učitel, který má také vysokou školu, bere v průměru jenom 64 procent. Současné zvyšování tedy rozhodně neznamená, že by se do škol vraceli učitelé za lepšími podmínkami,“ řekl Radek Sárközi z Pedagogické komory.

Ministr školství Robert Plaga nedávno řekl, že navzdory následkům koronavirové pandemie se slíbeným nárůstem v příštím roce počítá. Podle Sárköziho i tak hrozí stávka, která bude požadovat jeho odstoupení. „Učitelé jsou velice nespokojení hlavně kvůli jeho působení v době koronakrize. Způsoboval ve školách jenom chaos. Pan ministr zcela ztratil důvěru učitelů,“ řekl. V Pedagogické komoře dokonce proběhla anketa, ve které pana ministra učitelé hodnotili. Dostal za pět.

Tagy: školství plat Robert Plaga učitelé Radek Sárközi ministr školství platy učitelů Pedagogická komora

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama