Plaga dostal od učitelů pětku. Ztratil důvěru, řekl Sárközi z Pedagogické komory

Třída ve škole (ilustrační foto).

Učitelům se sice začátkem roku zvýšil plat, ale ti, kteří školství kvůli nízkým příjmům opustili, se do oboru nevracejí. I po letošním nárůstu totiž pedagogové berou jen 64 procent průměrné odměny vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Podle Radka Sárköziho z Pedagogické komory hrozí stávka.

Vláda od letošního ledna navýšila objem peněz na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách o deset procent. Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl téměř 39 tisíc korun hrubého, v porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o nárůst zhruba o 7,5 procenta.

Platy nepedagogických pracovníků, jako jsou hospodářky, uklízečky nebo školníci, v prvním čtvrtletí stouply o 10 procent a v průměru činí 21 500 korun měsíčně. Podle údajů ministerstva školství ale stouply i příjmy dalších profesí ve školství. Postupně by se do roku 2021 měly platy navýšit až na 150 procent průměru z roku 2017.

„Myslím, že 150 procent to úplně nebude. Je pravda, že vláda postupně platy učitelů zvyšuje, ale podle mě nedostatečně. Když porovnáme plat vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance, tak učitel, který má také vysokou školu, bere v průměru jenom 64 procent. Současné zvyšování tedy rozhodně neznamená, že by se do škol vraceli učitelé za lepšími podmínkami,“ řekl Radek Sárközi z Pedagogické komory.

Ministr školství Robert Plaga nedávno řekl, že navzdory následkům koronavirové pandemie se slíbeným nárůstem v příštím roce počítá. Podle Sárköziho i tak hrozí stávka, která bude požadovat jeho odstoupení. „Učitelé jsou velice nespokojení hlavně kvůli jeho působení v době koronakrize. Způsoboval ve školách jenom chaos. Pan ministr zcela ztratil důvěru učitelů,“ řekl. V Pedagogické komoře dokonce proběhla anketa, ve které pana ministra učitelé hodnotili. Dostal za pět.

Tagy: