Vláda rozšířila zákaz cestování na další dva státy, kde se zhoršuje epidemická situace. Nově budou na seznam zemí s extrémním rizikem zařazeny Peru a Kolumbie. Po jednání kabinetu o tom v pondělí informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
„Vzhledem k vývoji epidemie v Peru a Kolumbii byly tyto dvě země zařazeny na seznam zemí s extrémním rizikem. Od 12. dubna do 31. května bude občanům ČR a cizincům s bydlištěm na území ČR zakázán vstup do těchto zemí,“ oznámil v pondělí na tiskové konferenci Petříček.
Už zhruba měsíc platí také zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření jihoafrické mutace koronaviru. Týká se to Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe.
Mapa cestovatele
Cestování do ČR se řídí takzvanou mapou cestovatele. Při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem, značených tmavě červenou barvou, je povinný PCR test před cestou do ČR, po příjezdu musejí cestující absolvovat karanténu. Po pěti dnech si mohou udělat druhý PCR test, který v případě negativního výsledku umožní karanténu ukončit. Do této kategorie patří menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, mezi nimi Británie.
U červených zemí s vysokou mírou rizika je nutný vedle antigenního nebo PCR testu před cestou i další do pěti dnů od přicestování, a to PCR test. Do té doby musí být člověk v samoizolaci. Ode dneška mezi ně patří Belgie, Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Kanárské ostrovy a Madeira.
Pro návrat z oranžových, středně rizikových států podle cestovatelského semaforu, je povinné absolvovat antigenní nebo PCR test před cestou do České republiky. V této kategorii jsou Irsko, Portugalsko s výjimkou Madeiry a Baleárské ostrovy. U všech těchto tří kategorií mají zaměstnanci a studenti povinnost předložit výsledek testu zaměstnavateli nebo škole, kde studují.