Planeta oplakává odchod Pelého. Odešel král brazilského fotbalu i světová ikona, píší média

Řada novin a zpravodajských webů připomíná slavného brazilského fotbalistu Pelého, který zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let. Vedle krále brazilského fotbalu odešla také světová ikona sportu, píší dnes noviny o úmrtí trojnásobného mistra světa ve fotbale. Podle francouzského deníku Le Monde odešel absolutní monarcha fotbalu a španělský deník El País mluví o Brazilci jako o Cervantesovi kopané. Server BBC News píše, že Pelé dokázal sjednotit Brazílii, kterou v posledních letech rozdělují silné politické spory.

Jako o králi fotbalu a nejlepším hráči v historii píší o Pelém brazilské noviny. Server G1 označuje Pelého za „největšího hráče v historii, který dokázal geniálně znovu vynalézt fotbal“. Podle stanice CNN Brasil se Pelému podařilo se proslavit po celé planetě v době, kdy „se globalizace zdála možná jen v příbězích o budoucnosti a platy hráčů měly ještě pozemský rozměr“. Argentinský list Clarín o Pelém rovněž píše jako o „první hvězdě fotbalu“. „Ponecháme-li stranou tradiční rivalitu mezi Argentinou a Brazílií, tak nikdo nemůže mít pochyby, že Pelé byl jedním z největších fotbalistů v dějinách a v očích mnohých lidí překonal i Diega Maradonu či Lionela Messiho,“ píše argentinský sportovní deník Olé.

Podle francouzského sportovního deníku L'Equipe Pelé zanechal v dějinách fotbalu „nesmazatelnou stopu“. „Za smutkem se skrývá radost, že jsme ho, třeba na starých snímcích, mohli viděli hrát, tancovat, a dát jiný smysl nejuniverzálnější hře na planetě,“ píše deník. „Byl absolutním monarchou kulatého míče,“ napsal deník Le Monde, který připomíná i mnohé události z Pelého života mimo fotbalové hřiště a kritiky, kterým fotbalista čelil za příliš velkou náklonnost k vládnoucím politikům či nevýraznou kritiku rasismu v Brazílii.

Podle serveru BBC News však Pelé dokázal Brazílii, která je čím dál silněji rozdělená politickými spory, sjednotit. „V zemi, kde stále dominují rasismus a třídní diskriminace, byl Pelé, černošský fotbalista z chudinských poměrů, neuvěřitelným příběhem úspěchu,“ píše server. „Vždy zdůrazňoval schopnost fotbalu spojit národ a poskytnou příležitost i těm nejchudším Brazilcům,“ dodává BBC News.

Španělský deník El País označuje Pelého za Miguela de Cervantese, známého španělského romanopisce, který „vynalezl novou myšlenku příběhu na posvátných hřištích fotbalu“. Barcelonský deník La Vanguardia považuje Brazilce za „poslední legendu fotbalu“. „Žádný jiný sportovec neměl tolik diváků a jeho obličej patří i po mnoha letech po ukončení kariéry mezi nejznámější na světě,“ dodává italský deník La Stampa.

„Král jako on už nikdy nebude,“ míní zase německý magazín Spiegel, podle něhož byl Pelé už v 17 letech legendou. Připomíná i přípravný zápas Pelého týmu Santos v Nigérii v roce 1967, kvůli němuž byla přerušena občanská válka v této zemi. „Pozastavit válku jen vlastní přítomností; více se toho pravděpodobně v životě dosáhnout nedá,“ tvrdí Spiegel.

Stejně jako mnoho dalších novin po celém světě si v pátek brazilského fotbalistu na titulní straně připomněl i britský The Guardian, konkrétně velkou černobílou fotografií, na níž slavícího Pelého nesou na ramenou spoluhráči po vítězství na mistrovství světa v roce 1970. Další britské listy –⁠ The Times a The Sun –⁠ mají na titulní straně pro změnu barevnou fotografii zachycující stejné okamžiky. Jednoduchý titulek v kombinaci se stejným snímkem pak zvolil list Daily Mail. „Ten nejlepší,“ stojí na něm.

Tagy:
Diego Maradona Brazílie Lionel Messi fotbalista fotbal Pelé Le Monde BBC News El País Miguel de Cervantes y Saavedra