reklama

Platy českých poslanců. Podívejte se, kolik berou ve srovnání se Slováky a Němci

Českou politickou scénu čeká další kolo debaty o snížení platů politiků. Návrh na snížení odměn pro poslance, senátory a ministry připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Jednat o tom bude koaliční rada vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Návrhy týkající se platů politiků zaznívají v tuzemské politice poměrně často, málokdy se ale zrealizují.

reklama

Navrhovat nižší platy politiků je častá politická disciplína. Rozhodně je ale běžnější, že politici redukci svých platů pouze navrhují, než aby se reálně snížily. Z minulosti známe především jeden případ, kdy se na platy ministrů, poslanců a senátorů doopravdy sáhlo. A to v době finanční krize v roce 2008, kdy byly platy takzvaně zmrazeny. To znamená, že nějakou dobu nemohly růst.

O rok později se dokonce o čtyři procenta snížily, a to opět v návaznosti na finanční krizi. Zároveň s nimi ale klesly i platy soudců, protože platy politiků a soudců, tedy ústavních činitelů, určuje jeden zákon. Soudci proti tomu protestovali, ale to je jiný příběh.

Jinak zůstává především u návrhů. Ještě před nápadem Jany Maláčové zaznělo na jaře od předsedy a poslance Trikolóry, která má ve Sněmovně dva poslance, Václava Klause mladšího, že by zákonodárcům měly být na půl roku zcela odebrány platy. A to kvůli koronavirové krizi. Návrh neuspěl. Snížení platů politiků je také oblíbené téma SPD či Pirátů.

Oponenti těchto návrhů nejčastěji mluví o populismu a o tom, že nižší platy do politiky těžko přivedou schopné a nezkorumpovatelné lidi.

Němečtí poslanci berou logicky více

Ačkoli v Česku zaznívají návrhy na nižší platy politiků poměrně často, oproti našim sousedům nejsou nijak extrémní. Ve srovnání se Slovenskem jsou platy českých poslanců velice podobné. Ti čeští mají letos základní plat 90 tisíc korun, slovenští v přepočtu 87 tisíc korun. Jedná se o hrubý měsíční plat a nejsou do něj započteny poslanecké náhrady ani příplatky za funkce ve Sněmovně, které tento plat ještě navýší.

Kdo má ale v porovnání s českými poslanci peněz více, jsou němečtí poslanci. Jejich základní plat je zhruba trojnásobný, v přepočtu tedy přibližně 270 tisíc korun. Trojnásobný je ale i rozdíl mezi průměrným platem u nás a v Německu, takže tento rozdíl není překvapivý. Na platy českých politiků se můžete podívat v tabulce.

  • Hrubý základní plat německého poslance 10 083 eur, v přepočtu 269 670 korun
  • Hrubý základní plat slovenského poslance 3 276 eur, v přepočtu 87 616 korun
  • Hrubý základní plat českého poslance 90 800 korun

Maláčová chce platy snížit o 17 tisíc korun

Koaliční rada se k návrhu Maláčové sejde 20. července. Ministryně o svém nápadu na snížení platů poslanců, senátorů a ministrů mluvila poprvé letos v květnu. Tehdy řekla, že platová základna pro ministry, poslance a senátory by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Pokud by to platilo, oproti dnešku by to pro poslance a senátory znamenalo minus 17 tisíc korun na výplatní pásce.

Další parametry, kterými chce Maláčová platy politiků srazit, nejsou známé. Na dotaz CNN Prima NEWS, jaké jsou detaily návrhu, však být konkrétní nechtěla. „Před projednáním na koaliční radě návrh nikomu nedáme, děkuji za pochopení. Detaily sdělíme až po projednání, je tam vícero variant,“ řekla ministryně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů
Rozhovor

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama