reklama

Platy českých poslanců. Podívejte se, kolik berou ve srovnání se Slováky a Němci

Návrhy týkající se platů politiků zaznívají v tuzemské politice poměrně často, málokdy se ale zrealizují.
Zdroj: ČNB

Českou politickou scénu čeká další kolo debaty o snížení platů politiků. Návrh na snížení odměn pro poslance, senátory a ministry připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Jednat o tom bude koaliční rada vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Návrhy týkající se platů politiků zaznívají v tuzemské politice poměrně často, málokdy se ale zrealizují.

reklama

Navrhovat nižší platy politiků je častá politická disciplína. Rozhodně je ale běžnější, že politici redukci svých platů pouze navrhují, než aby se reálně snížily. Z minulosti známe především jeden případ, kdy se na platy ministrů, poslanců a senátorů doopravdy sáhlo. A to v době finanční krize v roce 2008, kdy byly platy takzvaně zmrazeny. To znamená, že nějakou dobu nemohly růst.

O rok později se dokonce o čtyři procenta snížily, a to opět v návaznosti na finanční krizi. Zároveň s nimi ale klesly i platy soudců, protože platy politiků a soudců, tedy ústavních činitelů, určuje jeden zákon. Soudci proti tomu protestovali, ale to je jiný příběh.

Jinak zůstává především u návrhů. Ještě před nápadem Jany Maláčové zaznělo na jaře od předsedy a poslance Trikolóry, která má ve Sněmovně dva poslance, Václava Klause mladšího, že by zákonodárcům měly být na půl roku zcela odebrány platy. A to kvůli koronavirové krizi. Návrh neuspěl. Snížení platů politiků je také oblíbené téma SPD či Pirátů.

Oponenti těchto návrhů nejčastěji mluví o populismu a o tom, že nižší platy do politiky těžko přivedou schopné a nezkorumpovatelné lidi.

K tématu

Němečtí poslanci berou logicky více

Ačkoli v Česku zaznívají návrhy na nižší platy politiků poměrně často, oproti našim sousedům nejsou nijak extrémní. Ve srovnání se Slovenskem jsou platy českých poslanců velice podobné. Ti čeští mají letos základní plat 90 tisíc korun, slovenští v přepočtu 87 tisíc korun. Jedná se o hrubý měsíční plat a nejsou do něj započteny poslanecké náhrady ani příplatky za funkce ve Sněmovně, které tento plat ještě navýší.

Kdo má ale v porovnání s českými poslanci peněz více, jsou němečtí poslanci. Jejich základní plat je zhruba trojnásobný, v přepočtu tedy přibližně 270 tisíc korun. Trojnásobný je ale i rozdíl mezi průměrným platem u nás a v Německu, takže tento rozdíl není překvapivý. Na platy českých politiků se můžete podívat v tabulce.

  • Hrubý základní plat německého poslance 10 083 eur, v přepočtu 269 670 korun
  • Hrubý základní plat slovenského poslance 3 276 eur, v přepočtu 87 616 korun
  • Hrubý základní plat českého poslance 90 800 korun
Jaké jsou platy poslance či předsedy Senátu? Zdroj: ČTK, grafika: CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Jaké jsou platy poslance či předsedy Senátu? Zdroj: ČTK, grafika: CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS

Maláčová chce platy snížit o 17 tisíc korun

Koaliční rada se k návrhu Maláčové sejde 20. července. Ministryně o svém nápadu na snížení platů poslanců, senátorů a ministrů mluvila poprvé letos v květnu. Tehdy řekla, že platová základna pro ministry, poslance a senátory by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Pokud by to platilo, oproti dnešku by to pro poslance a senátory znamenalo minus 17 tisíc korun na výplatní pásce.

Další parametry, kterými chce Maláčová platy politiků srazit, nejsou známé. Na dotaz CNN Prima NEWS, jaké jsou detaily návrhu, však být konkrétní nechtěla. „Před projednáním na koaliční radě návrh nikomu nedáme, děkuji za pochopení. Detaily sdělíme až po projednání, je tam vícero variant,“ řekla ministryně.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Žena šla na potrat, přesto se jí narodilo živé dítě. Bylo to mučení, popisuje
Ambice Entropiqu prudce rostou. Esport tým angažoval Rusy, chce se rvát o 40 milionů
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama