CNN Prima News plejtvák

plejtvák

Výpis příspěvků ke štítku „plejtvák“

Největší savec světa se vrací k pobřeží Španělska. Může za to klimatická krize?

25. srpna 2021 09:54

Do vod Atlantického oceánu u španělského pobřeží se po více než 40 letech vracejí plejtváci obrovští, píše web The Guardian. Vědci si zatím nejsou jistí, proč tomu tak je. Někteří odborníci se domnívají, že kytovce, kteří dorůstají délky přes 30 metrů, žene do míst, kde byli dříve téměř vyhubeni, klimatická krize. Další experti míní, že by za návratem do původního prostředí mohl být stesk plejtváků obrovských po původním prostředí jejich předků.

Nevídaný pohled v Londýně: V Temži uvízlo mládě plejtváka. Záchranáři ho museli utratit

10. května 2021 22:39

Neobvyklá situace přilákala k řece Temži stovky obyvatel Londýna. Uvízlo v ní totiž mládě plejtváka malého. Záchranáři se ho snažili vysvobodit, což se podařilo po téměř pěti hodinách. Bohužel zdravotní stav zvířete se rychle zhoršoval a nebyla naděje, že se mu v řece protékající Londýnem podaří přežít, napsala agentura Reuters.

Okno do minulosti: V Thajsku objevili kostru velryby starou pět tisíc let

30. listopadu 2020 21:12

Thajští vědci objevili dokonale zachovanou kostru velryby – asi 12 kilometrů od pobřeží západně od Bangkoku do vnitrozemí. Stáří odhadují na 5000 let. Podle nich mohla patřit dávnému plejtvákovi Brydeovu, který žije v tropických a subtropických mořích dodnes. Kostru objevili začátkem listopadu a zatím odhalili asi 80 procent ostatků. Výzkumníci doufají, že by kostra mohla prohloubit znalosti o tehdejší mořské fauně.