Thajští vědci objevili dokonale zachovanou kostru velryby – asi 12 kilometrů od pobřeží západně od Bangkoku do vnitrozemí. Stáří odhadují na 5000 let. Podle nich mohla patřit dávnému plejtvákovi Brydeovu, který žije v tropických a subtropických mořích dodnes. Kostru objevili začátkem listopadu a zatím odhalili asi 80 procent ostatků. Výzkumníci doufají, že by kostra mohla prohloubit znalosti o tehdejší mořské fauně.
Kostru nalezli vědci v thajské provincii Samut Sakhon začátkem listopadu. Zatím odhalili 80 procent ostatků a vyzvedli 19 obratlů, pět žeber, lopatku a ploutve. Kostra měří 12 metrů, samotná hlava pak okolo tří metrů.
Tento nález podle Marcuse Chuy z Národní univerzity v Singapuru poskytne vědcům „okno do minulosti“. Umožní jim zjistit více o těchto mořských druzích žijících v minulosti a případně také nalézt rozdíly se současnými plejtváky Brydeovými.
Klimatická krize přispívá ke zvyšování hladiny moří
Z kostry by se také podle výzkumníka mohly vyčíst informace o paleobiologických a geologických podmínkách v tehdejších mořích, včetně odhadu tehdejší hladiny moří, druhů usazenin na mořském dně a o mořských živočiších té doby. „Objev přispívá k důkazům o relativně velkých změnách v mořích v Thajském zálivu, kde se před třemi až pěti tisíci lety nalézalo pobřeží až desítky kilometrů od toho dnešního,“ uvedl Chua pro BBC.
Fotografie, které sdílel thajský ministr životního prostředí Varawut Silpa-archa, ukazují, že kosti jsou téměř neporušené.
ลงพื้นที่ติดตามการสำรวจขุดค้นโครงกระดูกวาฬโบราณ บ้านแพ้ว จังหวัดสมุทรสาคร 🐳 . วันนี้ ผมอยู่ที่ตำบลอำแพง อำเภอบ้านแพ้ว...
Posted by ท็อป วราวุธ ศิลปอาชา on Wednesday, November 25, 2020
Dříve ve vnitrozemí nacházeli vědci pouze malé zkamenělé mušle nebo kraby a nebylo jasné, zda tyto fosilie nepřesunuli lidé. „Velká subfosilní velryba datovaná před tisíci lety by poskytla důkazy o tom, kde se v té době nacházelo moře,“ řekl Chua.
Podle něj by tento nález mohl pomoci upozornit také na klimatickou krizi, jejímž důsledkem se nyní mimo jiné zvyšují hladiny moří. „To by jistě mohlo varovat před tímto problémem a ukázat, jak a které nízko položené oblasti by mohly být zaplaveny mořem,“ prohlásil Chua.
Brydeovy velryby žijí dodnes
Objev také pomůže prohloubit poznatky o Brydeově velrybě, kterých dosud moc nemají, stejně jako o dalším mořském životě z doby před 5000 lety.
Plejtváci Brydeovi jsou celosvětově rozšířeni v tropických a subtropických mořích a dodnes také plavou ve vodách v okolí Thajska. Jde o poměrně málo prozkoumaný druh kytovce, jehož jedinci byli nejčastěji pozorováni v Tichém oceánu.