reklama

Uvězněnou velrybu odstřelili. Barbarství, zlobí se ochránci zvířat

Velryba byla uvězněná v sítích po 19 dní.
Zdroj: Dolphin Project

Plejtvák, který na Štědrý den uvázl v sítích japonských velrybářů, byl dnes zastřelen výbušnou harpunou. Uvedli to zástupci Humane Society International, kteří velrybu celých 19 dní pozorovali a požadovali její propuštění. To jim přitom místní svaz rybářů přislíbil.

reklama

„Tento hrozný výsledek nás velice zarmoutil. Myšlenka na to, že stačilo před třemi týdny síť jen zlehka nadzdvihnout, nás ničí. To nebohé zvíře mohlo svobodně odplavat, namísto toho bylo uvězněno a dlouhou dobu stresováno, aby nakonec bylo zastřeleno a rozčtvrceno na prodej na místních trzích,“ uvedla Georgie Dolphinová, ředitelka HSI pro welfare zvířat.

Mrtvé tělo plejtváka rybáři vytáhli na palubu a zabalili do modré plachty. Zdroj: Life Investigation Agency
Mrtvé tělo plejtváka rybáři vytáhli na palubu a zabalili do modré plachty. Zdroj: Life Investigation Agency

K uvěznění velryby v sítích došlo u pobřeží japonského města Taiji, které je nechvalně proslulé svým každoročním lovem delfínů a velryb. Místní rybářský svaz však ochráncům potvrdil, že se pokusí velrybu z hrazení osvobodit. Podle ředitele japonské neziskové organizace Life Investigation Agency Rena Yabukiho, se o to však ve skutečnosti nepokusili. Pětimetrové zvíře tak téměř tři týdny bezcílně bloudilo v malé ohradě určené na odchyt velryb k porážce.

V síťových ohradách jsou velryby tříděny. Některé jsou zabity, jiné putují do akvárií. Zdroj: Life Investigation Agency
V síťových ohradách jsou velryby tříděny. Některé jsou zabity, jiné putují do akvárií. Zdroj: Life Investigation Agency

Japonsko je dlouhodobě cílem kampaní zvířeckoprávních aktivistů, kteří požadují, aby země dodržovala mezinárodní moratorium na lov velryb. Ten je od 80 let minulého století zakázán s výjimkou vědeckého výzkumu. Právě toho Japonsko využívá ke komerčnímu lovu velryb. Letos mají zdejší velrybáři povoleno ulovit až 383 velryb. Těla většiny ulovených zvířat skončí na místních trzích, někteří jedinci jsou prodáváni do akvárií a mořských parků. „I když teď truchlíme kvůli tragické smrti tohoto zvířete, víme, že podobně brutální konec čeká každý rok na japonském pobřeží na mnohem více velryb. Jsou tichými oběťmi japonského komerčního velrybolovu,“ prohlašuje Dolphin. „Jediným rozdílem je, že jsme tomu byli svědky.“

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama