Uvězněnou velrybu odstřelili. Barbarství, zlobí se ochránci zvířat

Plejtvák, který na Štědrý den uvázl v sítích japonských velrybářů, byl dnes zastřelen výbušnou harpunou. Uvedli to zástupci Humane Society International, kteří velrybu celých 19 dní pozorovali a požadovali její propuštění. To jim přitom místní svaz rybářů přislíbil.

„Tento hrozný výsledek nás velice zarmoutil. Myšlenka na to, že stačilo před třemi týdny síť jen zlehka nadzdvihnout, nás ničí. To nebohé zvíře mohlo svobodně odplavat, namísto toho bylo uvězněno a dlouhou dobu stresováno, aby nakonec bylo zastřeleno a rozčtvrceno na prodej na místních trzích,“ uvedla Georgie Dolphinová, ředitelka HSI pro welfare zvířat.

K uvěznění velryby v sítích došlo u pobřeží japonského města Taiji, které je nechvalně proslulé svým každoročním lovem delfínů a velryb. Místní rybářský svaz však ochráncům potvrdil, že se pokusí velrybu z hrazení osvobodit. Podle ředitele japonské neziskové organizace Life Investigation Agency Rena Yabukiho, se o to však ve skutečnosti nepokusili. Pětimetrové zvíře tak téměř tři týdny bezcílně bloudilo v malé ohradě určené na odchyt velryb k porážce.

Japonsko je dlouhodobě cílem kampaní zvířeckoprávních aktivistů, kteří požadují, aby země dodržovala mezinárodní moratorium na lov velryb. Ten je od 80 let minulého století zakázán s výjimkou vědeckého výzkumu. Právě toho Japonsko využívá ke komerčnímu lovu velryb. Letos mají zdejší velrybáři povoleno ulovit až 383 velryb. Těla většiny ulovených zvířat skončí na místních trzích, někteří jedinci jsou prodáváni do akvárií a mořských parků. „I když teď truchlíme kvůli tragické smrti tohoto zvířete, víme, že podobně brutální konec čeká každý rok na japonském pobřeží na mnohem více velryb. Jsou tichými oběťmi japonského komerčního velrybolovu,“ prohlašuje Dolphin. „Jediným rozdílem je, že jsme tomu byli svědky.“

Tagy: