reklama

Uvězněnou velrybu odstřelili. Barbarství, zlobí se ochránci zvířat

Plejtvák, který na Štědrý den uvázl v sítích japonských velrybářů, byl dnes zastřelen výbušnou harpunou. Uvedli to zástupci Humane Society International, kteří velrybu celých 19 dní pozorovali a požadovali její propuštění. To jim přitom místní svaz rybářů přislíbil.

reklama

„Tento hrozný výsledek nás velice zarmoutil. Myšlenka na to, že stačilo před třemi týdny síť jen zlehka nadzdvihnout, nás ničí. To nebohé zvíře mohlo svobodně odplavat, namísto toho bylo uvězněno a dlouhou dobu stresováno, aby nakonec bylo zastřeleno a rozčtvrceno na prodej na místních trzích,“ uvedla Georgie Dolphinová, ředitelka HSI pro welfare zvířat.

K uvěznění velryby v sítích došlo u pobřeží japonského města Taiji, které je nechvalně proslulé svým každoročním lovem delfínů a velryb. Místní rybářský svaz však ochráncům potvrdil, že se pokusí velrybu z hrazení osvobodit. Podle ředitele japonské neziskové organizace Life Investigation Agency Rena Yabukiho, se o to však ve skutečnosti nepokusili. Pětimetrové zvíře tak téměř tři týdny bezcílně bloudilo v malé ohradě určené na odchyt velryb k porážce.

Japonsko je dlouhodobě cílem kampaní zvířeckoprávních aktivistů, kteří požadují, aby země dodržovala mezinárodní moratorium na lov velryb. Ten je od 80 let minulého století zakázán s výjimkou vědeckého výzkumu. Právě toho Japonsko využívá ke komerčnímu lovu velryb. Letos mají zdejší velrybáři povoleno ulovit až 383 velryb. Těla většiny ulovených zvířat skončí na místních trzích, někteří jedinci jsou prodáváni do akvárií a mořských parků. „I když teď truchlíme kvůli tragické smrti tohoto zvířete, víme, že podobně brutální konec čeká každý rok na japonském pobřeží na mnohem více velryb. Jsou tichými oběťmi japonského komerčního velrybolovu,“ prohlašuje Dolphin. „Jediným rozdílem je, že jsme tomu byli svědky.“

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl
Auto

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl

Nová vláda Petra Fialy opět rozvířila diskusi na oblíbené téma „zvyšování rychlostního limitu na českých dálnicích“. Když pomineme samotnou diskutabilnost návrhů toužících po legální jízdě 150 km/h a více, šli by čeští zákonodárci v případě změny omezení směrem vzhůru především proti tendencím v okolních evropských zemích.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama