Plicní ventilátory CoroVent získaly českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s covidem. Výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic, informovali zástupci ČVUT a třebíčského výrobce. Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci ČVUT, iniciativy COVID-19 a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun. Díky tomu se podařilo vyrobit 182 kusů. Už teď poptávka nemocnic o stovky převyšuje počet dosud vyrobených přístrojů.
Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic
ČVUT minulý týden na webu nabídla ventilátory zaplacené ze sbírky. Nyní je firma MICo rozveze zdarma a zajistí také zaškolení personálu. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková uvedla, že nemocnice poptaly 650 kusů. Podotkla, že se tak nyní nedostává zhruba 450 zařízení. Pokud by byly vyrobeny, putovaly by především do menších nemocnic.
„Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic, kteří si o CoroVent požádali, ohledně získání financí na jejich úhradu,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Podle školy byla cena jednoho ventilátoru snížena na 200 000 korun a jde o nejlevnější ventilátor na trhu.
Jiří Denner z firmy MICo pak sdělil, že použití CoroVentů bude možné v případě, že nemocnice nebudou mít volná už žádná standardně certifikovaná zařízení.
Snadná obsluha, krátké zaškolení
„V posledních dnech nás kontaktovaly některé nemocnice, kterým už ventilátory došly, nebo jim zbývaly jednotky kusů a nutně potřebovaly doplnit stavy,“ uvedl Denner. „Bohužel jsme jim je nemohli do dnešního dne dodat, protože bychom tím porušili zákon a samy nemocnice by je pak pod hrozbou trestního stíhání nemohly použít. Bloková výjimka tento stav naštěstí mění a nastane-li situace, že nemocnicím certifikované ventilátory dojdou, mohou beztrestně použít CoroVenty,“ konstatoval. Denner také zdůraznil, že výhodou těchto ventilátorů je snadná obsluha, zaškolení tak trvá krátce.
V srpnu získal český plicní ventilátor americkou certifikaci FDA EUA (Emergency Use Authorization), která má usnadnit především jejich prodej do zahraničí.
V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1932 plicních ventilátorů, kvůli epidemii COVID-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, nyní je obsazeno 52,1 procenta.
Další ventilátory jsou na cestě
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na Twitteru po telefonátu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou uvedl, že komise Česku kvůli vývoji koronaviru v zemi dodá 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie. Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity.
Předsedkyně komise @vonderleyen mi před chvílí osobně zavolala, že @EU_Commission nám kvůli naší aktuální situaci v boji s covid-19 obratem dodá 30 ventilátorů z krizových skladů EU, a že nás propojí s ostatními státy EU, které nám nabídnou své volné kapacity. pic.twitter.com/jsQQAmwrRn
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 22, 2020
Minulý týden ministr Roman Prymula (za ANO) sdělil, že resort pořídil od začátku epidemie do nemocnic 500 nových ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. Česko má v nejbližších dnech obdržet i dar 100 ventilátorů od firmy BTL, která celkovou kapacitu posílí, uvedl v sobotu národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.
Také severoatlantická aliance v pátek rozhodne o zaslání 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob do České republiky, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Prymula požádal o navýšení 300 milionů na nákupy vybavení
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na čtvrtečním jednání vlády také požádal o dalších zhruba 300 milionů korun na nákup zdravotnického vybavení, například právě plicních ventilátorů a lůžek.
Prymula požádal konkrétně o navýšení rezervy resortu ze 406 na 700 milionů. Diskutuje se podle něj jednak o nákupu 1 500 přístrojů na zlepšení saturace kyslíkem od německé a izraelské firmy a jednak o ventilátorech. „Podobně potřebujeme nakoupit ventilátory. I zde je připraveno a probíhá zasmluvnění 600 ventilátorů, které budeme urgentně potřebovat v nemocnicích, kde se kapacita v tuto chvíli blíží nějakým limitům,“ poznamenal. Podle něj je vyšší rezerva ve fakultních a větších nemocnicích, naopak omezenější kapacita se může objevit v menších zařízeních. Ta budou tedy prioritně posilována.
Vláda také v pátek rozhodla o nákupu 2 000 lůžek od dvou českých výrobců, v připravované polní nemocnici v Letňanech z nich bude použita čtvrtina. Nákup by měl stát vyjít na 107 milionů korun bez DPH.